Temat: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Witam Serdecznie Wszystkich! Z góry przepraszam jesli mój post wydał się irytujący w kwesti moderatorowo/laikowej.

Na krótkim wstępie pozwole sobie powiedzieć że mam na imie Michał i prawdopodobnie (choć wcale nie pewnie) będe należeć do wiekowej mniejszosć gdyż mam 24 lata.

Dawno temu (Koniec lat 90 do pierwszej ćwiartki nowego wieku) namiętnie grałem/oglądałem/czytałem wszystko co związane było z pokemonami. Wczoraj podczas sprzątania znalazłem swój stary deck psychiczny na sabrinie i tak mnie to wzruszyło że chciałbym sobie wrócić do grania, gram sobie w tak zwanym miedzyczasie w konsolowe wersje ale karcianka to by było coś. Wobec tego mam kilka pytań. Liczyłem że "comeback" bedzie sprawiał tylko problem natury finansowej ale po wstepnym zapoznaniu się widzę że dawny skill jest zbyt archaiczny żeby przydał się do rozgrywki, a co dopiero do skompletowania decku. Wobec tego kilka pytań i prośba o odpowiedzi za które będę bardzo wdzięczny.


1. Najbardziej sympatyzuje z pokemonami psychicznymi i roślinnymi więc pewnie taki deck interesowałbym mnie najbardziej. Domyślam się że nie ma wiekszego sensu już mysleć o oldschoolowych pokemonach. Wobec tego w co uderzać najlepiej?
2. Nie wiem czy nadal obowiązują stare gatunki talii (Normal, stall, ditru etc.) ale chciałbym jakiś deck wymagający myslenia i pozwolający prowadzić efektowne/efektywne rozgrywki.
3. Czy jest sens kupować jakieś gotowe decki i potem próbować dokonywac upgradów czy raczej poszukać czegoś już skomponowanego rpzez graczy?
4. Tutaj bardziej rozmyslania ale wynika z nich pytanie. Teraz wychodzi seria XY i czy w zwiazku z tym wychodzi "na dniach" jakas nowa karciana seria? Może sie okazać że bedę musiał sie wstrzymać z kupnem bo nie bedzie sensu. Chciałbym być na czasie z graniem ale też mieć z kim pograć.
5. i tu pytanie poparte poprzednim. Jak to wyglada u nas w kraju? Na moim lokalnym poletku chyba nie ma juz ludzi którzy w to graja. Ale jestem często w Warszawie więc pewnie by się znalazła jakas grupa lduzi którzy słuzyliby radą i chcieliby pograć.

Odpowiedzi bym chciał otrzymywać na publicznym forum. Może przyda się to jakiemuś innemu poczatkującemu. Ale ewentualne privy oczywiście mile widziane. Jesli nasuna mi się jakieś pytania to pozwole sobie skrobnąć to i owo.

Pozdro.

2

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Akurat ostatnio wyszła talia psychiczno-roślinna obecnie najnowsza seria.
http://isa.pl/p6112-POKEMON-BW10-Plasma … 10839.html

Greninja & Dewott

3

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Domyślam się że ze względu na to że to świeża seria to od innych graczy ciężko uraczyć decków? W sumie jakoś bardziej kręci mnie kupienie czegoś czego jestem pierwszym właścicielem. Warto dokonać tego zakupu? Coś do niego odrazu dokupić?

4

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Talia podobno byle-jaka, ale pisałeś że lubisz psychiczmno-roslinne poki. Lepiej niech lepsi doświadczeniem gracze odpisza.

Greninja & Dewott

5

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Nie no nie będę się bardzo upierać przy tym, dobra rozgrywka ponad wszystko. Byle nic z ognistym bo pałam awersją straszną.

6

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

1. Kolor talii nie ma aż tak znaczenia jak combo wink. Polecam udać się na jakiś turniej w okolicy i ogarnąć czym grają ludzie lub zerknąć na stronki sixprizes czy tym podobne.
2. Tak nadal są pewne rodzaje talii, nadal da się grać czymś co wymaga myślenia (takich talii jest mniej ostatnio i są jakoś słabsze bo to epoka dla szybkich rushów)
3. Generalnie lepiej wyjdziesz kupując karty singlowo, ale szczerze polecam jeden starter z najnowszego dodatku z Blastoisem i Pokemon Catcherem, całkiem fajne i użyteczne karty o ile chcesz grać na blastoise'ach. W przeciwnym razie taniej na singlach wyjdzie wink.
4. XY to będzie po prostu kolejny dodatek. Rotacja jaka ma być już wiadomo, praktycznie ze starych kart niewiele wypada (Od BW1), a i twórcy uznali, że zostawią BW-on jako drugi format dodatkowy (obcięto w tym roku 3 dodatki, a więc niewiele, zwłaszcza że część kart została przedrukowana później i można ich używać)
5. W Warszawie jest całkiem spora scena turniejowa, polecam napisać do McLer lub Babidi. Koledzy pomogą ogarnąć wszystko wink. I mając 24 lata masz szanse się tam niespecjalnie wyróżniać, nie licz, że jesteś starszy wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

7

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Całe szczęście, że zgłaszasz się teraz, bo widzę, że byłby kolejny kandydat do Gothilocka... big_smile

8

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Qzin większość rzeczy napisał, ja tylko dopowiem.

Większość graczy jest w wieku 16-25 lat. Talie gotowe (Theme Decki) nie są zbyt opłacalne ani grywalne. Przez te lata karcianka mocno się rozwinęła, jest mniej losowa. W Polsce nie jest zbyt rozwinięta, ale się rozwija, jakieś pół roku temu zaczęły powracać oficjalne ligi, w przyszłości mamy szansę na np. National Championships.
Najlepiej zrobisz, jeśli wybierzesz się na spotkanie w okolicy, tam najlepiej wszystko wyjaśnią. Informacje o najświeższych taliach i combach znajdziesz na stronach takich jak thedeckout.com (gość z Finlandii pisze ciekawe artykuły, w zakładce "the decklist out" są rozpiski popularniejszych talii), sixprizes.com, thetopcut.net (ostatnio był dobry artykuł o budowaniu talii, poza tym to głównie filmiki z komentarzem z pojedynków), 60cards.net (dopiero ruszyło, wczoraj się o tej stronie dowiedziałem, ma najwyżej tydzień, ale zapowiada się ciekawie).

Pozdrawiam,
Piterr

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

9 (edytowany przez McLer 2013-08-23 19:00:07)

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

jaworschuck - zacznij od tego, skąd jesteś (to, że bywasz często w W-wie jest jakąś tam informacją, ale to trochę mało), bo to ułatwi nam wszystkim sprawę. I sam wpierw oceń, czy chcesz NAPRAWDĘ wrócić do karcianki, czy to tylko chwilowy impuls, bo to ma bardzo duże znaczenie.

Tak czy owak zapewniam, że każdego nowego (nowego-starego też big_smile) witamy z radością, i to niezależnie od rejonu kraju smile

McLer,
simply The Best
in every contest

10

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Bardzo się ciesze że jest jakiś odzew i że nie wygląda to tak kiepsko jak na większości forach hobbistycznych smile

Moje okolice Wawy to Sochaczew. Złośliwsi mówią że to prowincja Warszawy, ja jednak wolę zdecydowanie zachowywać autonomie. W każdym razie pośpieszną ciuchcią to jest 40 minut do centrum (lepiej jak nie jeden co w Wawie mieszka). Studiuje na UW/przeważnie pracuje/uprawiam muzykę (jak ktoś lubi cięższe klimaty zapraszam www.facebook.com/vastawarsaw) Teraz będę w niedziele gdyż idę z dziewczyną do Zoo. Od września pewnie będę często gdyż zaczyna się kampania wrześniowa...

Wracając do samych pokemonów. Jestem ze skurkowańcami tak związany że dorobiłem się nawet tatuażu z pikachu. Ograłem większość poków na konsole od gb po nds'a. Jak już zacznę grać w karty to wątpie żebym szybko skończył, chyba że nie będzie tak zwanego podłoża ludzkiego(Ale kolega tu juz mówi o jakims międzynarodowym turnieju więc wydaje się spoko).

A co do samego decku. Kurcze, chciałbym sobie już kupić coś ciekawego dla samego faktu posiadania i żeby się z tym oswoić. Jeśli są jakieś themy z potencjałem to było by bardzo spoko. Widzę że to drogie nie jest a te 70 zł na samiutki początek bym z miejsca mógł wywalić.

11

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Taaa smile i się nie ździw ;P Nidoran był zielony ;P nidorina i nidorino też i nidokqueen a teraz są fioletowe ;P a nidoking brązowy ;P haha więc coś dla ciebie zmiana koloru. No i jeszcze Muk Koffing Ekans I wszystkie poki TRUJĄCE które były kiedyś GRASOWE teraz są PSYCHIC i są fioletowe ;P


Tak byś szoku na początku nie przeżył jak ja ;P

Siema jestem Mateusz z Wrocławia mam 24 lata 2września i też jestem dumnym COMBAKOWCEM ;P Dzięki Piterowi Schenowi Averosowi i Inumaru. Jestem jednym z 5 najlepszych graczy we Wrocławiu ;P

Kaczery teraz są ŚMIESZNIE tanie więc lepiej kupywać karty pojedyńczo.

A no i zapomniałem dodać ;P Odwizo MEWTWO EX jest w trójce najlepszych GRASOWYCH pokemonów (aktualnie dalej PSYCHIC ale wali za dwie kolorleski i to dość konkretnie także uświadczysz go w każdej talii ;P Sztuk od 1 do 4 ;P)

Maślak ;P -> Tak poprostu wink Od lat big_smile
+ dla AgentX za udaną i szybką transakcje.
+ dla McLer za udaną i szybką transakcje.

12

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Pod względem moich preferencji te zmiany serca mi nie łamią tongue

Dobra, wszystko ładnie. Powstaje tylko problem że jestem za chudy w uszach żeby samemu złozyć deck. Wobec tego gdzie szukać i kogo pytać? Allegro? Forum? Oczywiscie, ale na razie trochę mnie to przerasta tongue. Need a mentor!

13

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

McLer mnie zabije, ale wal do niego śmiało lub jak Piterr napisał poprzeglądaj zagraniczne talie, spróbuj zrozumieć combo jakie nimi rządzi wink.

W najgorszym razie możesz pisać do mnie na gg: 1086861, kart Ci nie dam bo za daleko, a talie moje są tak nietypowe, że ludzie w nie nigdy nie wierzą, a jednak działają wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

14

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Jak coś to wal do mnie. Z Warszawy jestem, jak coś. Chętnie pomogę.

~Prawdziwy Shun

15

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Ja chętnie pomogę, ale do dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Na wstępie mogę powiedzieć, że najtrudniej jest zacząć, bo jest coś takiego jak osprzęt, który pasuje do każdej talii i właściwie 15 kart pokrywa się w taliach. Polecam się zaopatrzyć w komplety (4 sztuki) Professor Juniper, Pokemon Catcher i Ultra Ball z najnowszego setu a także w 4 N, kilka Skyli i Colressów. To na początek, jak będziesz miał więcej pytań, przyszły tydzień, pw/shoutboox.

16

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Przyznam się że faktycznie, start jest cholernie trudny tongue Wiedzę o starym graniu mozna schować do kieszeni. Nie ma jakiejś gierki karcianej na kompa tak jak keidyś na podstawie kórej można by było sobie pograć z tzw. Samouczkiem?

17

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Pokemon Training Card Game Online = PTCGO

Greninja & Dewott

18

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

http://www.pokemontcg.com/tutorials

Tam gdzieś też jest opcja pobrania gdy na kompa gdzie można grać starterami wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

19 (edytowany przez jaworschuck 2013-08-27 23:51:15)

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Ok. żeby nie było ze się poddałem to pykam sobie w przerwach od nauki do kampanii w wersje online.
Popatrzyłem tu i tam głównie opierając się o: http://www.thedeckout.com/ I po wstępnych oględzinach upatrzyłem sobie coś takiego. Z góry pytam jak jest z grywalnością/pospolitością zabiegów oraz ewentualną zmianą poków w poszczególnych deckach. Szczerze mówiąc jestem trochę rozczarowany brakiem zróżnicowania. Ale moze to tylko dlatego że jeszcze dużo wiedzy przede mną do zgłębienia. Z chęcią dowiem się o ewentualnych zamiennikach kart jeśli te okarzą się bardzo trudne w zdobyciu.

1.2.2. Darkrai EX/Sableye
Pokémon:
4x Sableye
4x Darkrai EX
1x Keldeo EX
=9

Trainer:
4x N
4x Professor Juniper
4x Bianca
2x Random Receiver
4x Ultra Ball
4x Pokemon Catcher
4x Dark Patch
4x Hypnotoxic Laser
1x Virbank City Gym
4x Energy Switch
2x Dark Claw
1x Computer Search
1x Energy Search
=39

Energy:
12x Darkness Energy
=12

1.2.12. Quad Sigilyph
Pokémon:
4x Sigilyph
1x Mewtwo EX
1x Meloetta
=6

Trainer:
4x Professor Juniper
4x N
4x Cheren
2x Skyla
4x Pokémon Catcher
4x Crushing hammer
2x Enhanced Hammer
3x Level Ball
4x Hypnotoxic Laser
3x Eviolite
2x Super Rod
2x Tool Scrapper
1x Ultra Ball
2x Virbank City Gym
=42

Energy:
8x Psychic Energy
4x Double Colorless Energy
=12

1.2.14. Weavile/Exeggcute (Mój faworyt)
Pokémon:
4x Exeggcute (Plasma Freeze)
4x Sneasel (Plasma Freeze)
4x Weavile (Plasma Freeze)
2x Voltorb (Plasma Freeze)
4x Electrode (Plasma Freeze)
1x Audino
=19

Trainer:
4x Professor Juniper
2x N
4x Cheren
3x Colress
4x Level Ball
1x Ultra Ball
1x Computer Search
3x Pokémon Catcher
4x Dark Patch
4x Super Rod
=30

Energy:
11x Darkness Energy
=11

1.2.16. Darkrai EX/Absol
Pokemon:
4x Sableye
3x Darkrai EX
2x Absol (Plasma Freeze)
=9

Trainer:
4x Professor Juniper
4x N
4x Bianca
2x Random Receiver
3x Ultra Ball
1x Computer Search
4x Pokemon Catcher
4x Dark Patch
3x Dark Claw
3x Energy Switch
1x Max Potion
4x Hypnotoxic Laser
2x Virbank City Gym
=39

Energy:
12x Darkness Energy
=12

https://www.youtube.com/watch?v=QRdVkU2dmCY coś w tym stylu też by było przyjemne ;p

20

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Pierwszy decklist Darkrai'ów to niemalże mój deck wink. Fakt, różnice są, ale w każdych decklistach są różnice i to właśnie te różnice stanowią o sile talii wink. Ale 1 wydaje się solidna na start, reszte trzeba pozmieniać.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

21

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Ja na OTP zająłem połowę tabeli, zaczynając trzy miesiące przed. Tzn wracając ze starych czasów. Ponabywałem karty chłopaki dopożyczyli mi swoich i bum pierwszy sukces był ;P

Maślak ;P -> Tak poprostu wink Od lat big_smile
+ dla AgentX za udaną i szybką transakcje.
+ dla McLer za udaną i szybką transakcje.

22

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

http://www.sixprizes.com/forums/threads … plf.10336/

A coś w tym stylu by się nadawało do przyzwoitego grania?

Qzin - 1 masz na myśli własnie ten podobny do Twojego? Graczy jest chyba stosunkowo mało w naszym kraju więc chyba lepiej by było postarać się nie zrzynać z kolegi i trochę temat urozmaicić tongue Al na pewno wezmę to pod uwagę.
A jak z pozyskaniem karty? Ebay? Widziałem Juniper za 3zł/szt. i pewnie kupie sobie komplet ma początek.

23

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Osobiście nie testowałem nigdy Weavile/jajka, ale na internecie myślę, że jest sporo rozpisek tej talii, w jej przypadku nie musisz szukać jak najnowszej rozpiski (Plasma Blast chyba nie wnosi nic interesującego do tej talii). Talia nie jest zbyt dobra turniejowo, nie spodziewałbym się po Weavilach jakiś nadzwyczajnych rzeczy. Sam zawsze chciałem złożyć, ale nie miałem okazji.
Decklista, którą podałeś jest w porządku moim zdaniem, nie podoba mi się tylko brak Dark Clawów i 4 Bicycle, zamieniłbym na chociażby 2x Colress i 2x Random Receiver, ale to tylko moja opinia, ktoś inny doradzi Ci pewnie inaczej.

Polecam spróbować złożyć na PTCGO, do zrobienia paru wymian nie będziesz potrzebował wielu kodów, a dużą część z supporterów zdobędziesz chociażby odblokowując decki w trainer challenge. Tam sobie będziesz mógł na spokojnie potestować różne wersje i układy kart. Albo jeśli jesteś pewny, że chcesz tym grać, to zacznij zbierać karty do tej talii i jak już będziesz je miał, to kombinować dalej. smile

Chyba się nie pomylę, jeśli stwierdzę, że Darkraie są najpopularniejszą talią w Polsce, które są proste dla początkujących, ale też jeśli ma się dużego skilla i szczęście, to można zajść daleko (co pokazał Jason Klaczynski wygrywając nimi Worldsy).

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

24

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Zastanawiałem się jeszcze nad czymś. Lubie te Trubbishe. I chyba na chwile obecną bawi mnie to najbardziej.

Pokemon: (11)
2x Sableye
2x Darkrai
2x Absol
3x Trubbish PLS 65
2x Garbador (garbotoxin) (Chyba chodzi o tego z Plasma c'nie?"

T/S/S: (
4x Professor Juniper
4x N
2x Skyla
1x Colress
2x Bicycle

3x Catcher
3x Ultra ball
4x Dark Patch
4x Lasers
4x Float stone
2x Dark Claw
2x Enhanced Hammer
1x Energy Search
1x Dowsing Machine
1x Super rod
1x Switch

2x Virbank City Gym

Energy: (8)
8x Darkness

25 (edytowany przez Piterr 2013-08-28 18:57:16)

Odp: Przygoda z Pokami po latach. Talia na solidny start!

Nie, nie te plasmowe Garbodory. Te z Ability Garbotoxin, które wyłącza wszystkie ability w grze, jeśli ma pod sobą toola.

Ostatnio zyskała na popularności, 2. miejsce w Seniorach na Nationalsach amerykańskich w tym roku, top 8 na Worldsach i top 8 na Mistrzostwach Europy, w wykonaniu Qzina (on Ci tu najlepiej doradzi). big_smile

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę