1

Temat: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Podrzucam kolejny temat do dyskusji, zasygnalizowany mi już przez kilka osób.

JAK MAMY ZAMIAR TRAKTOWAĆ KARTY W JĘZYKACH INNYCH NIŻ ANGIELSKI (lub polski) NA OTP ?

1) Karty po polsku mogą się pojawić - kilka Trainerow z "polskiego" DP1 jest bowiem w obecnym formacie. Np. "Superodzysk" (SSU) big_smile
Tutaj sprawa prosta - odkąd są, i zarazem są w aktualnym formacie, są w pełni legalne.

2) Kwestią dyskusyjną mogą natomiast być karty np. niemieckie, włoskie, francuskie, ale
chyba w jeszcze większym stopniu karty JAPOŃSKIE i KOREAŃSKIE.

Wiadomo, że te z Azji są wyraźnie tańsze od swoich "odpowiedników po angielsku". Dlatego
niektórzy je mają i chcą móc nimi grać, także i na OTP.

Skoro pytam Was o wasze zdanie, to od razu wyrażę swój pogląd:

Uważam, że można takie karty (nazwę je kartami "W INNYM JĘZYKU") dopuścić do OTP, ale pod dwoma warunkami:

1) Dla absolutnie KAŻDEJ karty w INNYM języku (niż ANG/POL) jej właściciel MUSI mieć
przy sobie jej tzw. referencję - czyli SKAN wersji angielskojęzycznej tej właśnie karty.
KAŻDEJ, bez wyjątku - nawet "głupiego Switcha", jeśli ktoś będzie mieć takiego w INNYM
JĘZYKU.

Nikt nie musi pamiętać działania wszystkich kart, więc to bedzie już problem TYLKO właściciela, żeby wszystkie takie referencje mieć (skoro to on ma te INNE karty).

2) Ponieważ karty JAPOŃSKIE mają inne "tyły", niż wszystkie pozostałe, to gracz mający choćby tylko jedną kartę JAPOŃSKĄ w decku MUSI mieć cały swój deck w takich NAPRAWDĘ NIEPRZEZROCZYSTYCH protektorkach. A tymczasem nawet niektóre takie "teoretycznie nieprzezroczyste" w praktyce słabo się spisują i łatwo z tyłu PRZEZ taką "koszulkę" zobaczyć, że dana karta to właśnie "JAPOŃCZYK". Taka sytuacja ODPADA, to jest WBREW przepisom, bo to jest NIEUCZCIWE po prostu.
Być może, o ile ktoś miałby CAŁY deck złożony z "JAPOŃCZYKÓW", to już będzie bez znaczenia (bo wtedy nie będzie widać różnic pomiędzy kartami, proste).

McLer,
simply The Best
in every contest

2

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Popieram Ciebie w tej kwestii McLer. I jestem jak najbardziej za przestrzeganiem wskazanych ograniczeń.
Inna kwestia, co miałoby się dziać w wypadku gdyby ktoś tych wyżej wymienionych zasad nie spełniał?

3

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Jak to widzę:
1) Absolutnie się zgadzam. Nie masz referencji do karty, masz problem.
2) Europejskie języki bym dopuścił, głównie dlatego, że istnieje karta, której większość egzemplarzy w Polsce z tego co wiem jest nie po angielsku, ale po hiszpańsku czy niemiecku. Koreański od biedy też przejdzie, zaś z japońskimi kartami zupełnie się zgadzam.

4

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Czy będzie można korzystać ze skanów na telefonie w wysokiej rozdzielczości? Noszenie kartek może być trochę kłopotliwe gdyż takowe mogą się zgubić sad. Głupi tylko, że do kart europejskich typu super bonbon też trzeba mieć referencje. Czy chińskie trainery legalne w obecnym formacie będzie można używać? Chodzi mi o chiński Base Set wink. Natomiast jeżeli ktoś będzie miał deck w 100% japoński ale będzie miał karty sprzed VS Series powinien też miec nieprzezroczyste, ponieważ karty japońskie stare mają jeszcze inny tył tongue.

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p

5

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

schen napisał/a:

Popieram Ciebie w tej kwestii McLer. I jestem jak najbardziej za przestrzeganiem wskazanych ograniczeń.
Inna kwestia, co miałoby się dziać w wypadku gdyby ktoś tych wyżej wymienionych zasad nie spełniał?

Z tego co wiem z regulaminów ogólnie, to jest to nie poprwna formatowo karta, czyli nie jest w formacie i gracz musi ją wymienić na kartę Basic Energy, czy coś w tym stylu

I TYLE XD

6 (edytowany przez McLer 2013-04-05 20:27:58)

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

icon_arrow Schen
Hmmm...
W tym drugim przypadku - czyli: ktoś ma trochę "japończyków" w decku i tyły koszulek prześwitują, a zatem widać, czy to "japończyk", czy też nie - to uważam, że wtedy ten zawodnik OD RAZU PRZEGRYWA DANĄ GRĘ. Gameloss i tyle. A jeśli nie ma innych koszulek - to wszystkie jego gry tak samo, niestety.
Natomiast w tym pierwszym - tutaj niby nie ma aż takiego czegoś, jak ww. możliwa próba oszustwa, ale to może być bardzo irytujące dla przeciwnika: wyobraźmy sobie, że na benchu przeciwnika jest komplet Poków, ale samych takich, których "nikt normalnie nie gra" (:D), ale za to wszystkie są KOREAŃSKIE... To wtedy chyba nikt z nas by pojęcia nie miał, jak z czymś takim walczyć?
A zatem wtedy chyba też należy być konsekwentnym (i "bezlitosnym") - jeśli taki gracz nie będzie mieć referencji (skanów) dla WSZYSTKICH takich swoich kart, to też GAMELOSS. Ano tak.

McLer,
simply The Best
in every contest

7

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Jeżeli uznamy na normalnym turnieju, że catcher, darkrai ex, Dark patche to nie są często grane karty to mam problem sad. Ja bym też zabronił grania FA bo podczas kładzenia prizów można wyczuć tongue.

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p

8

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Pelek napisał/a:

Czy będzie można korzystać ze skanów na telefonie w wysokiej rozdzielczości? Noszenie kartek może być trochę kłopotliwe gdyż takowe mogą się zgubić sad

NIE, ponieważ gdy Ci padnie koma, to natychmiast trzeba Cię będzie zdyskwalifikować. A to może mieć negatywny wpływ na przebieg i na wyniki całego turnieju.
Poza tym nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś co chwila ogląda inny skan na Twojej komie...

Pamiętajcie o tym, że każda runda będzie mieć LIMIT CZASU. Oglądanie wielu kart w INNYCH językach może trochę tego czasu zabierać... Dlatego Ci, przez których tak będzie, niech może jednak nie "filozofują" zanadto, tylko się po prostu dostosują do takich oczekiwań, jakie tu sobie ustalimy.

Naprawdę bardzo bym nie chciał, żeby ktoś w aż tak głupi sposób przegrał jakiś mecz (lub nawet został usunięty z turnieju)... Jeśli tu ustalimy, że należy mieć KOMPLET skanów, to radzę BARDZO POWAŻNIE to potem potraktować.

McLer,
simply The Best
in every contest

9

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Języki europejskie - jak najbardziej tak, jestem za.
Języki pozaeuropejskie (koreański, japoński) - jestem przeciw. Nie lubię grać przeciwko tym kartom. Jak wspomniał McLer są tańsze, dla mnie to trochę takie pójście na łatwiznę. Jednym słowem - nie toleruję takich kart i głosuję przeciwko dopuszczeniu ich na OTP.

Także Pokemon Fangera można się u mnie spodziewać. smile

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

10

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

McLer jeżeli padnie, ładowarkę można wziąć. Chociaż przy odłączeniu telefonu od prądu około godziny siódmej i nie granie, oglądanie filmów to mój działa 3 dni tongue. Skany na telefonie chociaz sie nie zgubią a podczas meczu więcej może zająć oglądanie referencji niż szybko skanu na telefonie z pokebeacha...

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p

11

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Pelek, przepisy są jasne. Jeśli sędzia uzna, że dana karta zbytnio wyróżnia się wygięciem od pozostałych tak, że można jednoznacznie stwierdzić jaka to karta, gracz zobowiązany jest do wymiany tej karty a jeśli nie jest to możliwe, sędzia robi proxa, a ta karta leży obok dla referencji.

Nie mam nic przeciw graniu kart wszelkich oficjalnych języków pod zwykłymi warunkami.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

12

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Pelek napisał/a:

Jeżeli uznamy na normalnym turnieju, że catcher, darkrai ex, Dark patche to nie są często grane karty to mam problem sad. Ja bym też zabronił grania FA bo podczas kładzenia prizów można wyczuć tongue.

Pojęcia "często / rzadko grane", "powszechnie znane / mało znane" to pojęcia typowo OCENNE, a zatem NIE można się nimi kierować. Zasady muszą być TWARDE, PROSTE, tzw. jednoznaczne.
Takie, żeby nie było głupich dyskusji typu: a ja myślałem, że każdy wie, jak działa "X"...

Natomiast co do tych Full Artów - być może Ty potrafisz takie rzeczy wyczuć (o Boshe...), ale tutaj jest inna sytuacja: to są karty w pełni legalne, a jeśli nawet są nieco grubsze (czy cięższe, czy sztywniejsze, czy coś tam innego?) niż pozostałe - to trudno, bo to co najwyżej wina producenta (firmy poligraficznej), ale to żaden powód, żeby zakazać ich używania.

McLer,
simply The Best
in every contest

13

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Ban na Pelka!
Ja na prezydenta! Obalamy Lorda Yabola.
Dlatego obiecuję, głosujcie na mnie! Jak nie będzie koreańców ooooo... to będzie się działo ! Do tego ciepłe, wygazowane piwo dla każdego!


/eoOT (czy taki skrót jest w użyciu? end of offtop

Zasady mi się podobają i są klarowne. Popieram w 99.5934% pozostałe 4% głosuje za smutnym Oshawottem po włosku.

:::::::::::||"""\\::::://""\\ ::::::||"""\\.::::||:::||""\\ ::::|| :::::::::::
:::::::::::||:::://:::://::::::\\:::::||:::://:::::||:::||::::\\:::||::::::::::::
:::::::::::||::::\\::://====\\::::||::::\\ ::::||:::||:::://:::||::::::::::::
:::::::::::||__//://::::::::::::\\::||__//:::::||:::||_//:::::||::::::::::::

14

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Pelek napisał/a:

McLer jeżeli padnie, ładowarkę można wziąć. Chociaż przy odłączeniu telefonu od prądu około godziny siódmej i nie granie, oglądanie filmów to mój działa 3 dni tongue. Skany na telefonie chociaz sie nie zgubią a podczas meczu więcej może zająć oglądanie referencji niż szybko skanu na telefonie z pokebeacha...

Czy ktoś inny mógłby koledze Pelecjuszowi na to odpowiedzieć, zanim ja "padnę" z wrażenia ?...  mad

McLer,
simply The Best
in every contest

15

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Pomysł bardzo dobry

16

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Piterr napisał/a:

Języki europejskie - jak najbardziej tak, jestem za.
Języki pozaeuropejskie (koreański, japoński) - jestem przeciw. Nie lubię grać przeciwko tym kartom. Jak wspomniał McLer są tańsze, dla mnie to trochę takie pójście na łatwiznę. Jednym słowem - nie toleruję takich kart i głosuję przeciwko dopuszczeniu ich na OTP.

Także Pokemon Fangera można się u mnie spodziewać. smile


Moje zdanie jest jasne, ale przypomnę co mówi na ten temat Organized Play.

Na oficjalnym turnieju w Polsce LEGALNE byłyby wszystkie karty w językach Europejskich. Zbanowanie ich przez nas stanowiłoby coś co oficjalnie by zostało wyśmiane.

Nielegalne natomiast byłyby wszelakie Japonice i Koreanice, do czego ja bym już dążył. Jeżeli mamy faktyczną szansę na nationalsy za rok na których już z pewnością będą niedozwolone, to może chociaż nie przyzwyczajajmy ludzi do lenistwa i sprowadzania kart od azjatów.


Kolejna sprawa: Oficjalnie referencją karty nie może być już jej skan odkąd Pokegym nie prowadzi własnych skanów. Referencją karty może być tylko prawdziwa angielskojęzyczna kopia. Taki przynajmniej był ruling ostatni. Dlatego np. posiadanie Ace Speca po koreańsku wiązałoby się z potrzebą posiadania faktycznego Ace Speca po angielsku i tak.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

17

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Qzin napisał/a:

Na oficjalnym turnieju w Polsce LEGALNE byłyby wszystkie karty w językach Europejskich. Zbanowanie ich przez nas stanowiłoby coś co oficjalnie by zostało wyśmiane.

Nie chodziło o zbanowanie kart w językach europejskich, tylko o to, czy wymagać do nich referencji ?
Inaczej: czy jak ktoś zagra "włoskiego Dwebble" z NVI to musi mieć wersję po angielsku, czy też nie musi (i wtedy przeciwnik musi mu uwierzyć, jakie są efekty pierwszego ataku tego Dwebble) - ?
Bo niby skąd przeświadczenie, że te włoskie czy niemieckie to mogą być tylko jakieś karty z tych najbardziej znanych ?...

...........
Nie sądzę, żeby "ludzie sprowadzali karty od Azjatów z lenistwa" - jestem raczej pewien, że robią tak z braku na tyle dużych środków finansowych, żeby sprowadzać je np. z USA...
A to zupełnie inna sprawa. Lenistwo jest wadą, ale brak bogactwa (lub bieda) - nie jest.
Wydaje mi się więc, że ten tekst o lenistwie w ogóle nie był tutaj a propos, a w dodatku
był po prostu niemiły dla wielu polskich graczy.
...........

McLer,
simply The Best
in every contest

18

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Osobiście jestem przeciwny graniu kart w języku japońskim, koreańskim, chińskim i innych krzakach. Języki europejskie ok, ale też bez przesady. Nie mam zamiaru grać z przeciwnikiem który ma 50 kart + energie w nieangielskim języku i każdą z osobna czytać. Tak wiem, że przesadzam i pewnie większość z nich znam, ale myślę, że nie wszyscy. Spodziewamy się kilku młodszych lub świeższych graczy, którzy nie znają wszystkich najbardziej grywalnych kart. Dlatego też chciałbym, by ograniczyć ww karty do powiedzmy 5, może 8 w decku.

19

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Rzecz w tym, że z USA da się sprowadzić karty tanio przez Ebay szukając okazji. Ale niektórzy wolą kupić w tej samej cenie tylko szybko od Korańczyków ;]. Ja już dawno temu powiedziałem, że jap/kor kart nie chcę i nie mają dla mnie żadnej wartości.

Co do referencji w języku angielskim do kart Europejskich na turniejach klasy ECC nie jest ona wymagana.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

20

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Kachitta, która prowadzi ligę napisała mi, że do np. super bonbona nie muszę mieć.

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p

21

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Pelek napisał/a:

Kachitta, która prowadzi ligę napisała mi, że do np. super bonbona nie muszę mieć.

Ale OTP prowadzi McLer, a on mówi, że musisz.

22

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Pelek napisał/a:

Kachitta, która prowadzi ligę napisała mi, że do np. super bonbona nie muszę mieć.


Z tego co mi wiadomo Liga odbywa sie w Morionie i w Graalu Skorosze, a OTP w Paradox cafe, jeśli nie chcesz przynosić referencji, to wybierz sie w dzień OTP do jednej z tych lokalizacji i problem masz załatwiony big_smile. Zrobicie sobie z michałęm i krzykaczem wasze mały Ogólnopodwórkowy Turniej Pokemona i wszyscy będą szczęśliwi  big_smile

I TYLE XD

23

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Amphi ty chyba ostatnio zgłupiałeś...
Według oficjalnych zasad można grać kartami europejskimi np. Super Bonbon bez żadnej referencji. Wiec jeżeli mamy nawiązywać w pewien sposób do nich to zacznijmy od braku referencji do np. Energy searcha francuskiego.

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p

24

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Zapomniałem wypowiedzieć się na temat konieczności skanów, to teraz uzupełnię swoją wypowiedź.
Może i na oficjalnych turniejach dopuszczalne są karty europejskie bez skanów, ale myślę, że tu można zrobić wyjątek. Jak wspomniał Konsko na OTP z pewnością będą jacyś początkujący, którzy nie znają metagame'u, nie wiedzą, co robi jakiś EX i mogliby się poczuć oszukani, gdyby słownie się im wszystko tłumaczyło. To się nie tyczy tylko nowych graczy, bo i starsi mogliby nie pamiętać/nie znać jakiejś rzadziej grywalnej karty.
Podsumowując:
Karty w językach europejskich - jestem na tak.
Karty w językach pozaeuropejskich - jestem na nie.
W przypadku posiadania karty w jęz. innym niż polskim/angielskim konieczność wydrukowanego skanu karty w języku angielskim - jestem na tak.

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

25 (edytowany przez Amphi 2013-04-06 09:33:50)

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

To co piszesz, to prawda, ok, ale McLer chce, aby turniej przebiegł pomyślnie, bez żadnych sporów, o to co robi dana karta. Po prostu. Co ci szkodzi wydrukować 1-2 karty na kartce, to tak duży wysiłek nie jest, a oszczędza kupe nerwów i czasu na turnieju, prawdopodobnie znajdzie sie to w regulaminie, a jeśli go nie podpiszesz, to najwyzej nie weźmiesz udziału w turnieju. W 2012 roku, co jest napisane w regulaminie, nikomu to nie przeszkadzało, Pelek uspokój sie, bo robisz afere z niczego

I TYLE XD