26

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Qzin napisał/a:

(1) Rzecz w tym, że z USA da się sprowadzić karty tanio przez Ebay szukając okazji. Ale niektórzy wolą kupić w tej samej cenie tylko szybko od Korańczyków ;].
(2) Ja już dawno temu powiedziałem, że jap/kor kart nie chcę i nie mają dla mnie żadnej wartości.
(3) Co do referencji w języku angielskim do kart Europejskich na turniejach klasy ECC nie jest ona wymagana.

Numeracja powyżej - ode mnie:

(1) Rzecz w tym, że - podobno, bo ja sam tego nigdy nie sprawdzałem - koszty pocztowe w
USA wraz z początkiem obecnego roku wyraźnie wzrosły, przez co wielu sprzedawców uznało
sprzedawanie pojedynczych kart za nieopłacalne i się z tego wycofało. Może ktoś, kto się
na tym naprawdę zna (lub się z tym zetknął) by się dodatkowo wypowiedział - ?

(2) A czy ktoś tutaj pytał, jaką wartość dla Ciebie mają te "jap/kor" - ?... Nie mówimy
tu o ich subiektywnej wartości, tylko o tym, czy mogą być używane na najbliższym OTP.

(3) Bardzo, BARDZO ciekawe.
Z tego wnioskuję, że gdybyś niedawno w Arnhem miał w decku "Zamianę energii" z "polskiego" DP1 (jako legalnie grywalną wersję Energy Switcha) to nikt by nie mógł od Ciebie oczekiwać okazania jej referencji ? To tylko czysty fart przeciwników, że akurat po rysunku wiadomo, co to za karta jest, a jej działanie faktycznie każdy (chyba?) zna.
Ale gdyby były wydane po polsku jakieś "wynalazki" (typu Ditto z BC), a dany przeciwnik
akurat by nie znał (co się zdarza) działania takiej karty, no to byłaby czysta masakra...
To teraz na OTP - o ile uznamy go za "turniej klasy ECC" (:D) - np. Pelek będzie mieć na
benchu pięć mało znanych kart, ale za to każdą w INNYM europejskim języku, np. jedną po
norwesku, drugą po flamandzku, trzecią po grecku, czwartą po portugalsku, a piątą po... węgiersku (żeby chociaż z tą jedną było łatwo big_smile). I do nich ŻADNEJ referencji, tak ?...

Zachwycajcie się dalej tą całą UE - ci, którzy macie coś z głową - ale OTP 2013 z tej choroby natychmiast wyłączmy, jeśli chcemy sobie po prostu fajnie i spokojnie pograć.

McLer,
simply The Best
in every contest

27

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Z tego wnioskuję, że gdybyś niedawno w Arnhem miał w decku "Zamianę energii" z "polskiego" DP1 (jako legalnie grywalną wersję Energy Switcha) to nikt by nie mógł od Ciebie oczekiwać okazania jej referencji ?

Wiem, że pytanie nie do mnie, ale polskie karty akurat nie są legalne na takich turniejach, z tego co mi wiadomo. Podobnie później wypisane języki (np. węgierski). W Europie legalne są karty w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim (mogłem coś pominąć, ale nie jestem pewny).

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

28

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

@Pelek
Nie zapominaj, że organizatorem jest McLer i to on narzuca zasady i musisz się ich trzymać. Równie dobrze może nie dopuścić Cię do turnieju jak będziesz się z nim sprzeczał i zasłaniał się argumentami, że gdzieśtam jest inaczej.
Taki problem na 1-2 kartkach wydrukować referencje do kilku kart?

Odnoszę również wrażenie, że Twoim hobby ostatnimi czasy są ataki na Amphiego. Bardzo często bezpodstawne i pozbawione jakichkolwiek rozsądnych argumentów, więc ogarnij się...

:::::::::::||"""\\::::://""\\ ::::::||"""\\.::::||:::||""\\ ::::|| :::::::::::
:::::::::::||:::://:::://::::::\\:::::||:::://:::::||:::||::::\\:::||::::::::::::
:::::::::::||::::\\::://====\\::::||::::\\ ::::||:::||:::://:::||::::::::::::
:::::::::::||__//://::::::::::::\\::||__//:::::||:::||_//:::::||::::::::::::

29

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Piterr napisał/a:

Wiem, że pytanie nie do mnie, ale polskie karty akurat nie są legalne na takich turniejach, z tego co mi wiadomo. Podobnie później wypisane języki (np. węgierski). W Europie legalne są karty w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim (mogłem coś pominąć, ale nie jestem pewny).

Jeśli jest tak, jak napisałeś (ale to bardzo prawdopodobne, że właśnie tak jest), to dla
mnie jest to kolejny argument za tym, żeby tam, gdzie językiem ojczystym jest jeden z tych
"pozytywnie wyróżnionych" (tzn. "karciana Europa dwóch prędkości" ? - to dla tych, co znają tę koncepcję) grali sobie "OP-owo, POP-owo czy też ECC-owo", ale my u nas zagrajmy sobie po naszemu. Naprawdę - INACZEJ niż "Oficjalnie" to nie oznacza GORZEJ, to w wielu sytuacjach oznacza po prostu NORMALNIEJ, LEPIEJ, ZWYCZAJNIEJ.

McLer,
simply The Best
in every contest

30

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Pelek napisał/a:

Amphi ty chyba ostatnio zgłupiałeś...
Według oficjalnych zasad można grać kartami europejskimi np. Super Bonbon bez żadnej referencji. Wiec jeżeli mamy nawiązywać w pewien sposób do nich to zacznijmy od braku referencji do np. Energy searcha francuskiego.

Drogi Pelku, może jako sędzia kilku OTP powiem ci jak to działa: na OTP sędziowie działają według Regulaminu OTP, a do zasad oficjalnych sięgamy głównie w kwestiach związanych z przebiegiem gry, czyli w sprawach, których w/w Regulamin nie reguluje... Jeżeli więc będziesz uparcie trwał w swoim przekonaniu, to może cię spotkać przykra niespodzianka, bo każdy Sędzia tegorocznego OTP będzie zapewne egzekwował zasady wyznaczone przez McLera i inne osoby, które napiszą regulamin.

Piterr icon_arrow jeszcze włoski.

31

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Zgłaszam wniosek o zbanowanie osób, którzy nie znają polskich realiów i zachowują się jakbyśmy mieli "scenę" przynajmniej 100 osobową. Ban miałby obowiązywać do końca OTP włącznie. Dziękuję i życzę miłego popołudnia.

32

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Chciałbym się wypowiedzieć w imieniu tak zwanych nowych graczy(moim i Baki).
Uważam używanie kart nie europejskich za konieczność. Komplet Catcherów dla naszej dwójki(podkreślę, że to 8 sztuk)wg cen z Troll'a(biorąc pod uwagę, to że 2 są w stanie "played") to prawie 500 PLN. Chciabym więc prosić o nie mówienie, że granie koreańskich kart to pójście na łatwiznę. Wolałbym mieć karty tylko w języku angielskim, ale jest to technicznie nie możliwe-to naprawdę nie jest tanie. Dla niektórych jest to kwestia czy będą mieli czym zagrać na OTP.

Miłego dnia
CakeOfLies

Miłego dnia

33

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Krótko i na temat:
-Europejskie - tak, ale z referencją
-Japońskie i ten inne krzaczkowane - nie

34

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Co do europejskich kart też preferuję mieć referencje, ale zawsze można zapytać sędziego co robi dana karta. Referencje się przydają jak karta jest mało znana. Niemniej w tym wypadku jak już pisałem skany i wydruki referencjami oficjalnie nie są, należy mieć oryginał choć jeden osobno poza talią.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

35

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Nie wiem jak inni, ale ja nie jestem poliglotą i nie znam wszystkich języków europejskich. Nie znam również każdej karty na pamięć. I na pewno nie jestem jedyny. Dlatego uważam, że referencje, tudzież skany, są wymagane.

Przykład - kto jest w stanie z pamięci, bez sprawdzenia, podać treści obu ataków Dragonite'a z Dragon Vaulta?

A na temat kart azjatyckich - Gdy słyszę jak ktoś mi mówi, że zamawia z Korei, bo "za angielską wersję zapłacę 3 razy tyle co za koreańskiego boxa", a potem zamawia masę śmiecia, który do niczego mu nie potrzebny, to mam ochotę zbanować wszelkie karty w języku innym niż europejski. Jednak Cake bardzo dobrze opisał jak to wygląda. Niektóre karty są po prostu za drogie, a w dodatku niemal niezbędne do gry. Takich osób jest nieco więcej, dlatego w tej kwestii uważam tak samo jak w kwestii kart europejskich - referencja albo wynocha.

~Prawdziwy Shun

36

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Też wyrażę swój pogląd na ten temat: karty europejskie - te z "oficjalnych" języków - tak (ale z referencjami), reszta - nie.

37

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Przykład - kto jest w stanie z pamięci, bez sprawdzenia, podać treści obu ataków Dragonite'a z Dragon Vaulta?

LCC 50 + crushing hammer

GCCC 4x60

Jestem pewien na 99%

Ale Shun ma zasadniczo rację, bo mam wrażenie że np. taki Sawsbuck EP czy Throh BW mógłby większość graczy zastrzelić big_smile

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

38

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Nie będę pisał tutaj wywodu, napisze tylko za czym jestem.

"krzaczkowe" języki tak, ale z ograniczeniem (np. max 10% talii).
A każda karta nie po ang lub polsku musi mieć referencje.

39

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

CakeOfLies napisał/a:

Chciałbym się wypowiedzieć w imieniu tak zwanych nowych graczy(moim i Baki).
Uważam używanie kart nie europejskich za konieczność. Komplet Catcherów dla naszej dwójki(podkreślę, że to 8 sztuk)wg cen z Troll'a(biorąc pod uwagę, to że 2 są w stanie "played") to prawie 500 PLN. Chciabym więc prosić o nie mówienie, że granie koreańskich kart to pójście na łatwiznę. Wolałbym mieć karty tylko w języku angielskim, ale jest to technicznie nie możliwe-to naprawdę nie jest tanie. Dla niektórych jest to kwestia czy będą mieli czym zagrać na OTP.

Miłego dnia
CakeOfLies

Pieknie i tyle. Bardzo ladnie uzasadnione? i co, chcecie teraz zabronic mu grac na otp? bo nie stac go/ma madrzejsze wydatki niz karty pokemon? wygoncie go najlepiej tongue smieszni jestescie - sprzeciwiac sie kartom japonskim, bo nie chce wam sie czytac referencji?

tyly kart - prosta sprawa, kto ma japonskie karty daje przejrzec deck w protektorkach sedziemu przed turniejem. sedzia zaakceptuje - po problemie.

robienie problemu z niczego, rzucanie innym klod pod nogi dla wlasnych naprawde malych udogodnien - NIELADNIE.

a idiotycznych argumentow o jakichs popach za 100 lat to szkoda komentowac. opanuj sie, qzin, nawet nie wyobrazasz sobie jak smieszne jest czytanie co drugiego twojego posta, ktora wtraca sie do dyskusji tylko po to, zeby o jakichs nationalsach pogledzic. xD beda popy i wyjazd na worldsy- wyrzuce wszystkie japonczyki swoje. a teraz nie mam powodu sensownego, zeby wywalac 200 zl na komplet catcherow

40

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

No z Ebaya byś myślę, że za 140-160 kupił komplet Catcherów wink To fakt nie ma sensu wywalać 200, tylko by poszukać trzeba.


Co do sprawdzenia protektorków czy nie są znaczone lub czy nie widać japońskich tyłów w wypadku ich dopuszczenia to myślę, że to powinien być obowiązek ;].

Tu miał być długi wywód na temat dlaczego mnie śmieszyło robienie rotacji formatów pomimo nie posiadania Organised Play, ale nie chce mi się pisać, bo jestem leniwy.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

41

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

i chwala niebiosom za te lenistwo!

42

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Po prawdzie mógłbym rzucić tekstem, że w zasadzie czemu gramy tylko oryginalnymi kartami? Przecież nie ma organized play, więc jak kogoś nie stać na karty to niech sobie wydrukuje, a co będzie koreańskie kupował, bo przecież szkoda kasy, a i tak nie ma przecież zewnętrznego nadzoru nad trzymaniem się zasad, ale mógłbym takich chorych przykładów tworzyć mnóstwo by pokazać jak niedorzeczne jest granie u nas kartami, których nikt z obecnych na sali nie przeczyta.


Stąd też moja prośba, zastanówcie się czy chcecie w ogóle mieć prawdziwy OP czy grać tak jak dotychczas.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

43

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Ja bym się kłócił, myślę, że takie japońskie bym dał radę przeczytać tongue W przeciwieństwie do takich francuskich, włoskich, niemieckich itp.

44

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Był kiedyś u nas niejaki Pokefan (jako "pokefantcgs" na ISIE) i grywał, ale jak się wziął za naukę japońskiego (podobno) - to niedługo potem porzucił PTCG i już do dziś go tu nie ma...

A tak tylko o tym wspomniałem, bo wieczór ładny i w ogóle... big_smile

McLer,
simply The Best
in every contest

45

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Qzin, ja już naprawdę nie potrafię patrzeć na twoje wpisy. Jeżeli załatwisz zwycięzcy OTP wyjazd na worldsy to osobiście spalę na stosie (i ofc. oddam kasę za nie) każdą nie europejską kartę na teranie OTP!


Ja sam mam w talli koreańskeigo Mew2 (kupowanego, gdy za angielskiego mew2 płaciło się jakieś 150zł)i colressa japońskiego (bo wpadł mi w ręce japoński boosterek w dobrej cenie). Więc rozumiem osoby, które stawiają kwestię ekonomiczną na pierwszy plan. Lecz nie chciałbym, żebyśmy poszli w stronę 100% korea, dlatego proponuję ograniczenie ilości kart "krzaczkowych".


A sprawa odpowiednich koszulek i skanów tych kart była dla mnie tak oczywista, że nawet nie myślałem, ze może być inaczej. Chcesz oszczędzić? To musisz pogodzić się z drobnymi wymaganiami od strony organizatorów. Myślę, ze to uczciwy układ.

46

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Ogólnie nie było nigdy dotąd u nas jakiś zakazów co do stosowania krzaczkowatych kart, poza tym, że należało mieć referencje i nieprzezroczyste protektorki i nie widzę sensu, by tego zmieniać. Ja wiem, że jak już będzie oficjalnie to trzeba się będzie dostosować i jak najbardziej to rozumiem i popieram i wtedy będą mieć problemy osoby które mają teraz głównie krzaczki, ale póki tak nie jest to myślę panowie, że serio nie ma o co się spinać wink

47

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

To jak będziemy dopuszczać tańsze karty, to może od razu sobie je drukujmy i to na czarno biało. Wtedy jak tanio będzie i od razu po angielsku można. Każdy będzie miał kartę jaką potrzebuje i po problemie.

48

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Czy wy naprawdę nie widzicie różnicy między ORYGINALNYMI kartami w innym języku, a podróbkami z domowej drukarki?

49

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Jeżeli cenowo wychodzi taniej wydrukować to po co przepłacać za koreę? wink

Zdajecie sobie sprawę, że ilość sprzedawanych kart w różnych językach stanowi o sile danego rynku zbytu? Ja tam wolę feedować Amerykańców niż Korańczyków. Wiem to nie argument, wy możecie lubieć Koeańczyków, ale w tym tempie jest szansa, że do OTP nie będzie już kogo lubieć. Taka kapka czarnego humoru. A karty w języku koreańskim już przestaną być oficjalnie wydawane, bo nie będzie dla kogo.*

No i my tylko pokazujemy, że tekst "bo tak jest taniej" jest nijak nie wiążący dla osób, które jednak wydały trochę kasy na tę karciankę. Przypomnę tylko jak było kiedyś skoro o ograniczaniu ilości mowa. Pozwalano niegdyś w Europie na 10% talii zagranicznej. Tak więc do 6 kart można było mieć krzaczkowanych. Tak tylko luźno rzucam, nadal jestem mocno przeciwny.

* Tak, wiem nie śmiałbym się gdyby to Łukaszenko miał broń atomową i bylibyśmy w jej zasięgu.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

50

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

schen napisał/a:

Ja bym się kłócił, myślę, że takie japońskie bym dał radę przeczytać tongue W przeciwieństwie do takich francuskich, włoskich, niemieckich itp.

Ja kiedyś próbowałem przeczytać koreańską bajkę dla dzieci o kaczuszce big_smile, niestety nie udało mi się sad.

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p