1

Temat: [XY-on] Beautifly/Sceptile

Ostrzę zęby na nowy set:

Pokemon (18)
4-3-3 Beautifly
3-3 Sceptile ex/Mega Sceptile ex
2 Miltank

Trainer (30)

4 - Professor Birch
4 - Sycamore
1 - Acro Bike
3 - Trainer's mail

2 - Lysandre
2 - VS Seeker

1 - Sacred Ash
3 - Giant Plant Forest
2 - Sceptile Spirit Link
1 - Professor Letter
2 - Muscle Band
2 - Ultra Ball
2 - Level Ball
1 - Switch

Energie (12):
8 - Basic grass energy
4 - DCE

Budowa wstępna i po wyjściu nowego setu na pewno będę korygował.

Jak nie trudno się domyślić talia nastawia się na walkę z taliami bazującymi na exach. Po rotacji wypadnie kilka wiodących talii, które mogłyby być kontrą na umiejętność Beautifly: Donphan, Flareon oraz Nocny Marzec, który być może zostanie podratowany Vaspiquen z nowego setu, w której upatruję głównego wroga dla motylków.

Taktyka jest prosta i polega na jak najszybszym wystawieniu motylka i bicie na początku Sceptilem lub Miltankiem. Wyrotowanie Garbodora sprawia, że jedyną możliwością ubicia Beautifly jest posiadanie w talii nie-exa lub wrzucenie supportera Hex Maniac.
W wiodących obecnie taliach po rotacji dobrych nie-exów nie jest aż tak dużo. Wszędzie można w zasadzie wrzucić Raichu. Do głowy mi przychodzą w niektórych taliach jeszcze Yveltal, Xerneas, Trevenant, linia nocnego marca, Crobaty, Wobbuffet czy wspomniana wcześniej Vaspiquen.
W praktyce jednak format [XY-on] nastawia się raczej na walki dużych kloców, gdzie motylek powinien brylować.

Zaletami decku niewątpliwie są:
- mała ilość energii potrzebna do wykonania ataku;
- korzystny weakness (przy mega pokemonach nie wróże powrotu ognia z Pyroarami, bo po prostu na ten moment ssą);
- robienie miazgi z Seismitoada;
- darmowy retreat Beautifly.

Wadami na pewno będzie:
- duża zależność od stadionu;
- zacinanie talii (dlatego linia Beautifly to 4-3-3 wsparta sacred ashem, a nie 4-4-4);
- podatność na talie bez exów (aczkolwiek nie oznacza to, że pozostajemy bez szans).

Chcę widzieć minę kogoś, kto będzie kozaczył swoim napakowanym Tyranitarem ex, zadającego biliony obrażeń, gdy zobaczy naprzeciwko niepozornego motylka smile

Temat trochę przedwczesny, by na poważnie rozmawiać o korektach (nie ma możliwości wypróbowania), ale mimo to zapraszam do dyskusji smile

2

Odp: [XY-on] Beautifly/Sceptile

Ja bym dodal:
+1 Ultra Ball
+? Mega Turbo
+1 Sceptile Spirit Link (bo co jesli np 1 sie sprizuje?)
Tylko nie wiem za co big_smile
Ale bardzo mi sie ten deck podoba.

Ten, który ma zamiar pojechać kiedyś na OTP big_smile

3

Odp: [XY-on] Beautifly/Sceptile

Na razie to niestety tylko teoretyzowanie.

Co do spirit linka to wolałbym nie grać 3, bo i tak jest spore ryzyko zacięcia.
Dlatego będę testował linię Sceptile'a 2-2 3-2 i 3-3 i na końcu wybiorę najlepszą kombinację wink

Ultra ball faktycznie by się przydał, bo wyszukiwarek jest ciut za mało. Wyjdzie w praniu za co.

Mega turbo w sztuce 1 to jak najbardziej dobry pomysł. Być może za switcha, ale to też do przetestowania wink

4

Odp: [XY-on] Beautifly/Sceptile

Z dociągiem opartym na tylko ośmiu Supporterach deck na Stage dwójkach w życiu się nie rozłoży, to taka uwaga ode mnie.

5

Odp: [XY-on] Beautifly/Sceptile

Linia supporterów ma być wspierana przez Trainer's maila, VS Seekera i Acro Bike'a, choć faktycznie na pierwszy rzut oka wygląda blado.

Nie będzie N'a, nie będzie Colressa. Pozostaje więc ewentualnie dodatkowa Shauna.

Czasy 4 N, 4 Juniper 2 Colress, które załatwiają sprawę z dociągiem w niemal każdym decku niestety odejdą.

Być może włożę jeszcze jednego Shaymina, ale tak jak wyżej wspominałem korygowanie wyjdzie dopiero w praniu, a nie na sucho.

6

Odp: [XY-on] Beautifly/Sceptile

Czasy N, Juniper, Colress się może i skończą, ale ja sądzę, że nadejdzie coś w stylu Sycamore, Shauna i Professor Birch's Observations. Więc dorzuciłbym co najmniej 1-2 Shauny.

Dla przyjaciół i ludzi z Wrocławia Kacper. Dla reszty Kacper lub jeżeli ktoś woli to Kacper, ewentualnie "ten co poskramia Crobaty i Wobbuffety".
Jeżeli szukasz mojego ELO, to jestem wpisany jako Kacper (z Wrocławia).

7

Odp: [XY-on] Beautifly/Sceptile

Zdobyłem, pograłem, trochę wniosków wyciągnąłem.

1. Nie ma szans na mega ewolucję z Beautifly. Deck za często się wtedy zacina. Dlatego pozostały tylko podstawki Sceptile'a.
2. Dorzuciłem ariadosa 1-1 i jednego HTLa jako przydatne techy (HTL wyrotuje, więc trzeba będzie rozważyć linię 2-2).
3. 4 stadiony to absolutna konieczność.
4. Dorzuciłem Jirachiego ex (bo level ball), który po rotacji zapewne zmieni się w Shaymina ex.
5. Zwiększyłem liczbę piłek, bo wyszukanie poków to w tej talii podstawa.

Zaczekam jeszcze z konkretną edycją pierwszego posta, bo za mało pograłem.
Bywały gry, gdzie miałem mnóstwo zabawy jak przeciwnik kombinował jak ubić motylki.
Bywały gry, że po wystawieniu motylka przeciwnik się poddawał.
Bywały gry, że miałem koszmarnego dead handa lub problemy ze skompletowaniem wszystkiego jak należy.

Jeszcze w lesie, ale jestem dobrej myśli, że talia sobie przyzwoicie poradzi w nowym standardzie.

8

Odp: [XY-on] Beautifly/Sceptile

Polecam krickietot! 3 trwiaste poki za 1 energie! Stworzylem z nim talie w pokemon tcgo iprzegrywam tylko gdy za pozno wejdzie mi krickietot lub przeciwnik ma fire talie z jakims zalosnym speed pokiem.