1

Temat: [cotd] Karta Dnia 28.10.15. - Xerneas

BREAKthrough wychodzi za tydzień, więc postanowiłem urozmaicić trochę czekanie dyskusją o karcie, o której jakoś się nie mówi, a strasznie wpadła mi w oko: nowym Xerneasie.
Xerneas BKT
Rok temu moim ulubionym deckiem był Fairy Box, ale talia miała kilka problemów. Głównym z nich był brak heavy hittera z prawdziwego zdarzenia i konieczność bicia po weaknessie, żeby zdejmować EXy na hita. W końcu, po siedmiu setach XY, które nic wróżkowemu typowi nie dały w tym zakresie, dostajemy Xerneasa. Z Muscle Bandem mamy dwa ataki, które po spełnieniu określonych warunków mogą osiągnąć magiczne 180 obrażeń. Pierwszy z nich - Rainbow Force jest atakiem niemal dedykowanym Fairy Boxowi: bazowe 10 plus dodatkowe 30 za każdy typ na ławce. Z 5 różnymi typami na ławce i Bandem dostajemy 180 za energię Fairy i DCE. Drugi z nich: Power Creation robi 80 lub 160 za {YYCC} w zależności od tego czy Xerneas został uleczony w tej turze czy nie. Niestety 120 HP (a nie 130, jak w przypadku chociażby Xerneas XY) i brak talii robiących obrażenia po całym stole sprawia, że mimo obecności Max Potionów w każdej szanującej się talii na Aromatisse XY (obecnie tylko w Expanded) trudno będzie aktywować ten efekt. Ale potencjał pierwszego ataku nie kończy się na 180 z Muscle Bandem, niektóre Fairy Boxy mogą operować na Sky Field ROS co daje możliwość zrobienia znikąd nawet 270 obrażeń! Nawet jeśli realistycznie będzie to coś rzędu 210-220, Xerneas będzie mógł wejść i ubić pomniejsze Mega Pokemony, co zawsze było problemem tej talii. Niestety oznacza to rezygnację z Fairy Garden XY co powoduje, że opcja jest raczej do Expanded, gdzie darmowy retreat może być zapewniony przez Darkrai EX LT. Niestety nie wiem, jak działają obecnie Fairy Boxy w Standardzie, ale pewnie Fairy Garden jest preferowanym stadionem. Niemniej, uważam że multum bench sitterów jakie Fairy Box może grać razem ze Skyfieldem (wymieniony Darkrai EX LT, Regirock P_XY, wspomniane przez Roberta w jego ostatniej rozpisce tu na forum: Hoopa EX AOR, Shaymin EX ROS i wiele, wiele innych) sprawia, że talia może dostać drugie życie w Expanded w odpowiedniej mecie.

Podsumowując: karta rok temu byłaby grana aż miło, obecnie dostaje ode mnie mocne 7/10 do Expanded i 6,5/10 do Standardu, ale z potencjałem na dużo więcej jeśli Fairy Box okaże się dobrym pickiem do Standardu wraz z następnymi setami.

Podziękowali za posta: adriank1, mcszuwacz, Bidulek

2

Odp: [cotd] Karta Dnia 28.10.15. - Xerneas

Karta nadzwyczaj ciekawa z dwóch powodów - to pierwszy heavy hitter w fairy mimo, że w zasadzie talia mogła mieć w środku absolutnie wszystko! Ataki są piekielnie drogie, ale niewątpliwym plusem jest to, że można grać splita z xerneasem XY - 2-2 lub 3-1. Byłby to spory minus, gdyby nie fakt, że 4 Xerneasy XY są właściwie niespotykane w jednej talii na wysokim poziomie.

Druga rzecz to to, że dzięki Hoopie EX i Bridgette można z łatwością zapełnić ławkę różnymi kolorami - w domyślnym zestawie będą tam Aromatisse, Xerneas XY, Hoopa EX, Shaymin EX i cztery inne pokemony (magiczne sześć typów).

Oczywiście dwa główne problemy - dobrze jest otworzyć Xerneasem XY i fakt, że Skyfielda można zbić powodują, że w Standardzie nie będzie łatwo... ale wyniki duńskich regionalsów (1. Fairy/Giratina) pokazują, że deck na pewno ma potencjał.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer