Temat: [XY-on]Vespiquen/Eeveelucje, czyli wyjątkowo skomplikowany no-brainer

4x Combee AOR
4x Vespiquen AOR
4x Eevee AOR
3x Flareon AOR
2x Jolteon AOR
1x Vaporeon AOR
4x Unown AOR
2x Shaymin EX ROS

4x Double Colorless Energy PFO
4x Fire Energy XY

4x Professor Sycamore PFO
1x Shauna PFO
1x Blacksmith FLF
1x Hex Maniac AOR
1x Lysandre AOR

4x VS Seeker ROS
4x Battle Compressor (Team Flare Gear) PFO
4x Ultra Ball ROS
2x Level Ball AOR
3x Muscle Band XY
2x Trainers' Mail ROS

1x Faded Town AOR/1xForest of Giant Plants AOR

Prościutki deck którzy przejmie spuściznę po zwycięzcy OTP - Flareon & Friends Adriana Pałetki. Talia polega na wyrzuceniu jak największej liczby pokemonów do discarda po czym kasowaniu Vespiquenem trzech EX'ów i skończenia gry w czwartej turze.

No to jedziemy pierwszy meczyk! Trzy battle compressory na eeveelucje i unowny, bo akurat przewagi typów nie mamy, kilka piłek na combee i vespiqueny, siada nam Forest of Giant Plants, Shaymin EX z pustej ręki, potem Sycamore...

Dobra, tym razem przegraliśmy przez zdeckowanie się. Zabrakło nam kart w talii, ale następnym razem wystarczy trochę mniej wyrzucać i wtedy wygramy.

Jazda! Tym razem wystawiamy trochę eeveelucji na stół, żeby wystarczyło nam kart...

No cóz, tym razem przeciwnik miał szczęście. Przygotowałem sobie trzy naładowane Vespiqueny, ale niestety dostałem dwa enhanced hammery, trzecia pszczoła padła a Blacksmith i ostatnia DCE mi się sprizowały.

Spróbujemy jeszcze raz - tym razem pamiętamy o tym, żeby oszczędzać karty, energie i zasoby.

Niestety, tym razem przegraliśmy z Manectriciem EX który miał świetny start, a w decydującym momencie zabrakło nam 10 obrażeń. Bywa. Przerzucam się na Harfstołna, bo karcianka jest mniej losowa a tak w ogóle to nie ma tam takich raków jak tutaj. Hyhyhy.

Być może zorientowaliście się już, że talia nie jest prosta jak konstrukcja cepa i nie do końca można nią grać jak się chce. Na dobitkę bardzo często na starcie jesteśmy narażeni na szybką stratę priza, a co ważniejsze, drogiego nam pokemona.

Małe rady dla ludzi, którzy będą chcieli spróbować:

1. Nie szastaj kartami! Jeśli masz przewagę typów, potrzebujesz 8-9 pokemonów w discardzie, a nie 15. Kiedy bijesz w EX'y, wyrzucaj tylko tyle, ile jest potrzebne.

2. To zabrzmi nieprawdopodobnie, ale Flareon również ma atak. Ma go również Unown i Eevee! Jeśli jest okazja zatłuc Joltika Unownem to idziemy na to, a nie bijemy Vespiquenem za 150. Chyba, że musimy zrobić to drugim atakiem.

3. Wracając do Flareona, to nie jest on w tej talii po to, żeby zatrzymywać ścianę Sceptili EX na których pewnie nikt nie zagra, tylko żeby wspomagać ładowanie Blacksmithem - zdecydowanie warto go wystawić na stół w meczach w których nie potrzebujemy w discardzie absolutnie wszystkiego (na przykład przeciwko Manectricowi EX)

4. Battle Compressor i Ultra Ball to zdecydowanie karty, które chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na pierwszej ręce. Ultra Ball po Shaymina EX, a Compressor... Różnie. Ale podam swoje standardowe zrzutki:

Gry przeciwko nie-exom:

1: Vaporeon (w 99% gier przy obecnej mecie), 2x Unown. Jeśli w ręku mamy VS Seekera bez supportera: Professor Juniper
2: Hex Maniac, Blacksmith, Lysandre
3: Battle Compressor, Nieużyty Stadion, jakiś pokemon

Gry przeciw EX'om:

1: 2x Unown, Vaporeon (uwaga j.w)
2: 2x Unown, Eevee
3: Lysandre, Blacksmith, Compressor - chyba, że możemy coś zabić - wtedy pokemony do knock outu.

5. Dobre dossier przeciwnika zawsze przydatne. Większa szansa, żę ktoś wtechuje enhanced hammery na małym turnieju niż na dużym, więc dobrą manierą jest niepodkładanie DCE wtedy, kiedy nie atakujemy Vespiquenem - nawet na pustym polu. Każda nowa DCE na polu powinna oznaczać nokaut.

6. Warto też pamiętać o chowaniu swoich Shayminów do ręki pod koniec trudnej gry prize za prize. Powiecie, żę to strata tury - a ja powiem, że przeciwnik i tak weźmie jedną nagrodę mniej niż mógłby, więc to tylko 'nadgryzienie' pokemona przeciwnika za 30. Czasami bezcenne.

7. Nigdy nie dopuszczajcie do sytuacji w której macie tyle nagród ile kart w talii. Durny Bunnelby albo losowy trick shovel spowoduje, że nie nadgonicie nawet ratując się Birchem. Dobrze mieć zapas.

8. Nie zapomnijcie o wyrzuceniu swoich 'jedynkowych' supporterów z compressorów. Dużo łatwiej pod koniec gry użyć VS Seekera niż kopać się do talii po brakującego Lysandre.

9. Przy pierwszym szukaniu sprawdzacie co się sprizowało. ZAWSZE. Nie można sobie pozwolić na sytuację w której przegrywacie, bo zrzuciliście dwa Flareony a trzeci jest w nagrodach.


To tyle, tak z grubsza. Dzielcie się swoimi przemyśleniami smile

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer, Kars, arturomod