1

Temat: Top 10 kart z Ancient Origins - typowanie.

Zasady jak ostatnio.
Moi faworyci:

10. Giratina EX
Wygrała z Ariadosem, Unownem, Eeveelucjami, Regirockiem i Golurkiem, które wszystkie mi się podobają. Zadaniem tej karty jest utrudniać życie przeciwnika najbardziej jak się da. Ability kontrujące Mega i atak, który aż się prosi żeby go połączyć z Item lockiem a ładować Double Dragonką. Karta o wielu zastosowaniach, przez co może się znaleźć w wielu taliach. Nisko jest tylko dlatego, że może być za wolna.
9. Ace Trainer
Karta, która będzie walczyć z Teammatesami o miejsce w deckach w XY-onie. Silny efekt, do którego mamy dostęp tylko przy spełnieniu określonego warunku (przegrywanie w nagrodach). Na pewno znajdzie się w wolniejszych taliach.
8. Lugia EX
Przez ostatni sezon Mewtwo EX LT pojawiał się czasem jako tech w wielu taliach, mimo że jego lata świetności minęły już jakiś czas temu. Lugia ma taki sam pierwszy atak i dużo lepszy drugi. Dlatego nie zdziwię się jeżeli będzie się pojawiać na stołach, chociaż nie można kontrować Lugii Lugią równie łatwo jak Mewtwo Mewtwo.
7. Level Ball
Wielki powrót karty, którą kochały talie na ewolucjach przez cały BW-on i NXD-on. Jedyna różnica jest taka, że nie ma Jirachiego EX, a Shaymina EX nim nie wyszukamy, ale swoje zadanie wyszukiwania podstawek i Stage jedynek będzie spełniała równie dobrze co wcześniej.
6. Faded Town
Bardzo chciałem, żeby ta karta była wyżej, ale następne są chyba jednak dużo lepsze. Kolejna karta anty-Mega. Jeżeli ten stadion będzie dla talii na Mega w połowie tak denerwujący jak Desert Ruins HL był dla exów, to będą one musiały się uzbroić w wiele stadionów (albo Paint Rollerów), żeby się pozbyć narastających dwudziestek.
5. Forest of Giant Plants
Powrót BTSa, czyli najbardziej przegiętego stadionu w historii! Ale na szczęście w ograniczeniu do najgorszego od paru lat typu. W Expanded będzie samodzielnie tworzyć metę, w Standardzie też na pewno zamiesza, bo taki efekt nie może nie zamieszać.
4. Regice
Mój ulubieniec z tego setu, wszystkie trzy Regi są nastawione na kontrowanie EXów, ale Regice dostał moim zdaniem najlepszy efekt, mianowicie "Safeguarda" na turę. Jedna z nielicznych kart w XY-on, która pozwala na taki efekt po rotacji Sigilypha i Suicune'a i moim zdaniem najbardziej grywalna. Nie można się za nią zasłonić switchującym efektem, ale i tak jest super.
3. Vespiquen
Karta z identycznym atakiem (Flareon PLF) wygrała OTP i niemieckie Nationalsy. Vespiquen ma na dodatek darmowy retreat i drugi atak, którego będzie się używać (!) - co może pójść nie tak? Podstawka ma niestety 40 HP i część kart, z którymi łączono Flareony wypadła. Ale silnik Compressory, Ultra Balle, VS Seekery został, a na dodatek dochodzą karty, które proszą się, żeby Vespiquenę z nimi grać (Unown). Więc warto uzbroić się w komplet, zwłaszcza że to uncommony.
2. Hoopa EX
Gdyby nie to że mamy już Shaymina EX to byłoby to najlepsze wsparcie do talii na EXach jakie można sobie wyobrazić. A tak jest to karta, która zamienia Ultra Balla na Shaymina EX na Ultra Balla na Shaymina EX i jeszcze dwa EXy. Bardzo fajna karta, zwłaszcza do talii na EXach ze Skyfieldami (Rayquazy), ale myślę, że też do każdej talii na Mega.
1. Vileplume
Niemal przedruk Vilepluma UD, którego albo się kochało, albo nienawidziło. Obustronny Item lock, działający z ławki (!) otwiera multum nowych możliwości na blokowanie przeciwnika. Co prawda ten Vileplume ma dużo więcej oczywistych kontr w formacie niż poprzednik (Wobbuffet, Hex Maniac), ale kwestią czasu jest, kiedy gracze znajdą najlepszego partnera dla Plume'a i zaczną lockować swoich przeciwników w jakiś niecny sposób.

A jacy są wasi kandydaci do najlepszych kart nowego setu?

2

Odp: Top 10 kart z Ancient Origins - typowanie.

10. Ariados
Ciekawa karta pozwalająca na kombinowanie ze special condition. Na ten moment większe zastosowanie ma w formacie BW-on, ale myślę, że w taliach standardowych również znajdzie miejsce jako tech lub wspomagacz obrażeń w taliach budowanych na Sceptile-ex czy Machamp-ex.
9. Machamp ex
Co prawda jeszcze nie czas na tę kartę, ale wydaje mi się, że za jakiś czas powróci. W tym momencie można zbudować talię z Ariadosem, ale Primal Groudon wydaje się lepszym reprezentantem pokemonów walczących. Myślę, że z nowymi setami Machamp ex pokaże na co go stać i jego wartość znacząco wzrośnie.
8. Giratina ex.
Ze smoczą dabelką w formacie może bardzo namieszać. Retreat nie stanowi aż tak dużego problemu dzięki Hydreigonowi ex. Na ten moment talie budowane na podstawie Giratiny są wielką niewiadomą. Co prawda mogą zablokować przeciwnika, ale pytanie czy nie są za wolne. Pożyjemy zobaczymy, ale na pewno karta posiada bardzo duży, lecz jeszcze niezbadany potencjał.
7. Lugia ex
Można ją wsadzić w zasadzie do każdej talii, gdzie mamy DCE. Pierwszy atak to klasyk. Natomiast mocny drugi w połączeniu z Muscle Bandem zdejmuje exa ze 170 hp na hita. Myślę, że karta nie będzie aż tak popularna jak Mjutacz w czasach świetności, ale na stołach na pewno jej nie zabraknie w różnych konfiguracjach.
6. Sceptile ex/Mega Sceptile ex
Jestem przekonany, że znajdzie zastosowanie w nowym formacie. Szczególnie przy Forest of Giant Plants. Nie zdążyłem jeszcze co prawda przetestować kombinacji z Beautifly, ale wierzę, że po rotacji będzie to bardzo przyzwoita i grywalna talia. Gdy tylko stanieją nie omieszkam podzielić się wnioskami.
5. Level ball
Tęskniłem. Mnóstwo zastosowań w formacie standard. Talie stage 2 odżywają. Inne otrzymały nowe możliwości. Level ball welcome back.
4. Vileplume.
Karta oczywiście wiele zmieniająca, ale talię też trzeba zbudować pod nią (mianowicie wyzbyć się przedmiotów). Niewątpliwie będą pojawiać się coraz to nowsze pomysły z jej udziałem. Grałem 2 razy z Giratiną ex/Vileplume i pupy nie urwał. Być może po jakimś czasie się przekonam. 4 sztuki już posiadam, bo co znaczy item lock to już Żaba zdążyła pokazać.
3. Hoopa ex
Naturalny partner Shaymina ex w taliach zbudowanych na exach. Wiele zastosowań. Błyskawiczne zapełnienie ławki potrzebnymi pokemonami czy też szybkie złożenie mega pokemona. Szczególnie wzmacniający bezbarwną Rayquazę. Jedyny minus to blokowanie ławki, co przy usadowionym obok Shayminie może stanowić problem.
2. Vespiquen.
Niesamowicie silna karta. Talie na exach drżą, gdy zobaczą naprzeciw siebie osę. Z naturalnymi partnerami w postaci eveelucji będzie stanowić bardzo długo deck, mogący wygrać praktycznie ze wszystkim. Darmowy retreat, możliwość wyszukania level ballem przy dosyć szybkim rozkładaniu talii. Jedyne minusy to Combee z 40 hp i zależność od DCE.
1. Forest of Giant Plants
Dla mnie król obecnego setu. Na PTCGO zrewolucjonizował format expanded, bo umożliwił granie bardzo wkurzającym rakiem z Shiftrym na czele. W połączeniu z Vileplumem pozwala budować różne talie z item lockiem już w pierwszej kolejce. Otwiera wiele możliwości w budowaniu talii na trawie. Czego chcieć więcej.

3

Odp: Top 10 kart z Ancient Origins - typowanie.

Zdecydowanie Entei i Entei AT. Deck zbudowany na zasadzie Speedquaza. 8 x Entei, 4 Muscle Band, 3 Silver Bangle, 4 DCE, reszta Fire energy i jazda. Jedyny problem jak się trafi na Pyroar'a.

Podziękowania za transakcje dla: Adrian22, adriank1, Aveross, Babidi, Banzail, Bidulek, Bulbinek, Fosgen_2004, Inumaru, Kakel, Kars, Kicek91, kixos, Koga, konradmadry, Krizz, Lesiu, Lokolin, mcszuwacz, Piterr, Schen, ShrimpCards, sikorkatrol, szymon.przybyl, wexegon01, X-Wing666.