1

Temat: [BC-on] Widmowe wróżki

To będzie trochę niekompletna lista, ale to dlatego, że to talia, którą można grać na wiele sposobów w zależności od mety. Ale oto, od czego mniej więcej zacząłbym granie wróżek po wyjściu Phantom Forces. Uwaga: po liście sporo rozmyślań.

Pokemony [14-15]:
3-2 Aromatisse
1-1 M Manectric EX
1 Xerneas
1 Suicune
1 Yveltal EX
1 Keldeo EX/Virizion EX
3 lub 4 Pokemony techy

Trainery [33-34]:
4x Sycamore
4x N
4x Pokemon Fan Club
3x Colress
2x Lysandre
4x Fairy Garden
3x Muscle Band
3x Max Potion
2x Ultra Ball
1x Startling Megaphone
1x Dowsing Machine
1x Max Revive/Sacred Ash
1 lub 2 Trainery techy

Energie [12]:
8x Fairy
4x Rainbow

Manectric jest chyba najlepszym, co mogło przytrafić się tej talii: elektryczny (na Yveltale) Mega (na Pyroary) odzyskujący energie z discardu (często końcówkę gra się przy 4-5 energiach na stole, co jeśli zdejmie się Aromatisse'a boli).
Pokemony techy będą zależeć od matchupów na które chcemy się przygotować. Virizion kontra Keldeo to wybór zabezpieczenia przeciwko Laserom. Virizion chroni przed bonusowym 30 z Laserbanka, za to Keldeo jest bardzo dobrym atakerem przeciwko Donphanom (i Landorusom?) i pozwala używać ataku Xerneasa EX co turę. Sam Xerneas EX jest kartą średnią, ale lepszą niż się wydaje. W obecnej mecie jedna z najlepszych kart przeciwko Donphanom (zdejmuje Zekromy, z którymi nie daje sobie rady Yveltal EX). Resistance na mrok też spoko, ale Manectric jest o wiele, wiele lepszym atakerem przeciwko Yveltalom. Jeśli chcemy kontrować ViriSecty, Spiritomb zawsze spoko (rozważyłbym wtedy granie CSa jako mojego Ace Speca), a dodatkowy Charizard EX (z Fire Blastem) powinien jeszcze bardziej przechylić matchup na naszą korzyść i pomagać jeśli się rozpanoszy metal. Na Plasmę nie za bardzo mam pomysł - może Cobalion EX (omijający też Safeguardy w kryzysowych sytuacjach)? Na pewno nie Azelf PB. Na Seismitoady można wrzucić Shaymina EX. Rozważałem drugiego Safeguarda, ale obecnie każdy gra jakąś kontrę na Pyroara, a kontra na Pyroara jest kontrą na Safeguarda. Suicune kontra Sigilyph - Suicune lepszy na walkę, Sigilyph na Gengary (bo Wobbuffet), reszta matchupów obojętnie ze wskazaniem na Suicuna (bo Drifblimy?). Jakby co zawsze można dać jednego Jirachiego EX (mój pierwszy wybór jeśli zostanie miejsce po techowaniu - ta karta jest świetna), dodatkowe 1-1 Manectrica albo jeszcze jednego Xerneasa, ale nie czuję, żeby drugi był bardzo potrzebny (głównie jako zabezpieczenie przez sprizowaniem). Zawsze jest też Mewtwo EX jako mocny ataker nie potrzebujący Rainbowek i Malamar EX jako usypiacz w kluczowych momentach meczu (i finiszer, jeśli wszystko inne zawiedzie).
Co do Trainerów: wydaje mi się, że Max Revive czasem wystarczy tej talii, ale może trzeba będzie grać Asha. Co do techowych Trainerów: któryś Flare Tool jako +60 do Manectrica EX lub obciążenie dla któregoś EXa przeciwnika wydaje się być bardzo kuszący. Który i ile pewnie będzie pewnie zależał od tego, czy będę je miał tongue . VS Seeker zawsze spoko (może nawet zamiast Jirachiego?), aczkolwiek poza N'ami na 1 nie odczuwałem, żeby ten układ supporterów był w jakiś sposób niewystarczający. Enhanced Hammer to też dobry tech. Nie grałbym Manectric Spirit Linka przy linii 1-1 Manectrica, nie wiem nawet czy grałbym przy linii 2-2 w talii bez Skyli.

Jak widać pomysłów jest mnóstwo big_smile .

2

Odp: [BC-on] Widmowe wróżki

Może super znawcą nie jestem, ale się wypowiem, co tam. Trochę jednak wróżkami się bawiłem na starcie.

Fairy same w sobie są świetne, pomijając jak łatwo jest wysnajpić i ubić Aromatisse, główny silnik tej talii. Problemem w tej rozpisce są dla mnie w dużej mierze energie. Po wyrotowaniu Prisma, tzw. Fairy Toolboxy znacznie straciły na mocy. Powrót Enchanted Hammerów jeszcze bardziej ten problem uwydatnił. Jest też Xerosic, więc oponent może łatwo pozamiatać nam Rainbowki i sprawić, że utkniemy z samymi energiami typu Fairy. M-Manectric przywraca tylko basic energy, więc jedyne co nas ratuje, to Lysander Trump Card i "zresetowanie" talii, a potem kopanie się po Rainbowki. Dowsing Machine wyciąga na nam tylko jedną, ale czy to wystarczy? Może dodać ze dwie basicowe energie różnych typów (Dark i Lightning) i list, żeby w pewnym momencie nie polegać jedynie na Xerneasie i Keldeo? Mewtwo to dobry pomysł. Ciągle gra go wiele osób.

Można by rzeczywiście myśleć nad dodaniem Malamara EX i może małego Yveltala zamiast Manectrica, dorzucając do tego kilka basicowych Darkness Energy? Rotacja energii z grobu jakaś tam jest. Tyle, że wtedy w moich oczach Max Potiony tracą specjalnie sens bytu, no i tak czy siak trzeba techować kontrę na Pyroary.

Niespecjalnie widzę tutaj miejsce na Charizarda EX. Jeden zard ze stalą sobie nie poradzi, a naładowanie go dwiema Rainbowkami czyni go bardzo łatwym celem. Prędzej techowałbym Reshiramy, przynajmniej mniej boli ich ubicie i mogą atakować za dwie Fairy...

Pewnie wrzuciłbym ze dwa VS Seekery i dodał inny AceSpec niż Dowsing. Comp Search? Seekery znacznie dynamizują rozgrywkę i jeżeli akurat nie mamy po przeciwnej stronie stołu Seismitoada, wyciąganie drawujący supporterów z discardu ma swój urok. W takiej sytuacji Jirachi EX jest ryzykowny, szczególnie, jeżeli oponent ma w talii AZy (pewnie niewiele osób będzie to grało, ale...).

No i grając już M-Manectriciem, dorzuciłbym na wszelki wypadek jeden Spirit Link. Cały urok tego setu właśnie na nich się opiera, a strata tury na mega ewolucję może zaboleć, zwłaszcza w late-game.

To tak z moich przemyśleń ogólnie...

3

Odp: [BC-on] Widmowe wróżki

Bonku napisał/a:

Powrót Enchanted Hammerów jeszcze bardziej ten problem uwydatnił. Jest też Xerosic, więc oponent może łatwo pozamiatać nam Rainbowki i sprawić, że utkniemy z samymi energiami typu Fairy.

To jest słuszna uwaga. Wszystko zależy od tego jak bardzo ludzie będą chcieli kontrować specjalne energie. Jeśli Enhanced Hammery będą latać na prawo i lewo, Mewtwo EX i Xerneas EX jako Pokemony bijące tylko za wróżkowe energie na pewno znajdą miejsce w talii. Dodanie Basicowych Energii innych typów sprawia, że Max Potiony są dużo bardziej bolesne (wyręczamy nimi przeciwnika, który nie ma jak nam ich odrzucić), więc nie sądzę, żeby to było rozwiązanie. Dowsing Machine wyciąga tylko trainery, Rainbowki nim nie wyciągniesz.

Bonku napisał/a:

Niespecjalnie widzę tutaj miejsce na Charizarda EX. Jeden zard ze stalą sobie nie poradzi, a naładowanie go dwiema Rainbowkami czyni go bardzo łatwym celem. Prędzej techowałbym Reshiramy, przynajmniej mniej boli ich ubicie i mogą atakować za dwie Fairy...

Jest więcej niż jeden Charizard EX. Charizard EX FLF potrzebuje tylko jednej Rainbowki, żeby zaatakować. Zresztą nie sądzę, żeby był aż tak potrzebny na metal. To typ słaby ofensywnie, najwięcej co może wyciągnąć to 170 z Dialgi EX z Bandem, więc np. Manectric wspomagany Max Potionami powinien stać dość długo na stole. Reshiram bije po weaknessie za całe... 40? Z Bandem 80? Chyba że przeciwnik będzie aż tak zdesperowany, żeby bić w Reshirama, ale nie sądzę.

Bonku napisał/a:

Pewnie wrzuciłbym ze dwa VS Seekery i dodał inny AceSpec niż Dowsing. Comp Search? Seekery znacznie dynamizują rozgrywkę i jeżeli akurat nie mamy po przeciwnej stronie stołu Seismitoada, wyciąganie drawujący supporterów z discardu ma swój urok. W takiej sytuacji Jirachi EX jest ryzykowny, szczególnie, jeżeli oponent ma w talii AZy (pewnie niewiele osób będzie to grało, ale...).

Siła Dowsinga nie polega na wyciąganiu Supporterów, ale oczywiście do tego też czasem się go używa. Ale Ace Spec to najmniejszy problem, bo często wybiera się go pod własny styl gry i zarówno Dowsing jak i CS są dobrym wyborem. Nie rozumiem na czym polega ryzyko grania Jirachiego przeciwko AZowi?

I nadal jestem zdania, że 1 Spirit Link bez możliwości jego wyszukania przy 1-1 Manectrica znajdzie zastosowanie zbyt rzadko, żeby był sens go grać.

4

Odp: [BC-on] Widmowe wróżki

Kakel napisał/a:

Nie rozumiem na czym polega ryzyko grania Jirachiego przeciwko AZowi?

Crap, mój błąd. Taki efekt ma Target Whistle, nie AZ.