1

Temat: [cotd] Karta Dnia 29.09.14. - Seismitoad EX

Chciałbym poznać wasze opinie na temat tej oto karty:
Seismitoad EX FFI
Nie lubię Item Locka. Lubię talie na ewolucjach, które muszą się rozłożyć, a od czasu wyrotowania Bebe's Search RR potrzebuję do tego Itemów. Niemożność zagrania moich kart to dla mnie jedna z najbardziej denerwujących rzeczy w grze. Jednak uważam, że w bloku BW Item Lock został bardzo dobrze pomyślany. Gothitelle EP była Stage 2 z przeciętnym atakiem, wyjście Mewtwo EX wyrzuciło ją na długi czas z mety, a Gothilocka dało się skontrować bo tak długo się rozkładał. Zebstrika NXD biła za niedużo obrażeń, miała ledwo 90 HP , zaś Dragonite PLF był ponownie Stage 2, którego wystawienie i naładowanie w drugiej turze graniczyło z cudem. No ale przejdźmy do karty.
Seismitoad jest EXem ze 180 HP. Drugi atak - Grenade Hammer robi 130 za 3, ale mało kto będzie go używać (!). Quaking Punch robi 30 za DCE i blokuje przeciwnikowi Trainery na następna turę. To oznacza w najgorszym przypadku, że grając przeciwko Seismitoadowi w najgorszym wypadku będziemy mieć jedną turę na granie Itemów i będzie to pierwsza tura. Moim zdaniem najgorsze w tej karcie jest to, że o ile blokowanie Itemów mogło być zaprojektowane przeciwko taliom na Big Basicach (utylizujących często HTL'e i Muscle Bandy), to najbardziej dostało się ewolucjom uzależnionym od Rare Candy i Ultra Balli. Przez to sama obecność tej karty w mecie zniechęca do grania ewolucji, na których talie są tańsze i przez to przystępniejsze dla nowych graczy. Przy braku szczęścia z dobieraniem kolejnych kart ewolucji z Supporterów Seismitoad w pojedynkę będzie w stanie wygrać mecz wybijając Basic Pokemony z 60-70 HP. Jako bonus polecam łatwość rozłożenia Item i Ability locka naraz z Garbodorem na ławce.
Zagrałem przeciwko tej karcie i byłem w szoku, z jaką łatwością cała strategia mojej talii została zduszona w zarodku. Ostatni raz Item Lock na Basicu został umieszczony na Spiritomb A i nienawidziłem tej karty całym sercem. I obawiam się, że skoro wraca nam DP-on, to w obecnej sytuacji jedynym ratunkiem dla ewolucji byłby Broken Time-Space PL.

2

Odp: [cotd] Karta Dnia 29.09.14. - Seismitoad EX

Seismitoad EX jest piekielnie mocną kartą pojawiającą się na najlepszym europejskim poziomie, jak pokazały tegoweekendowe berlińskie jesienne regionalsy (Arena Cup). Żaby pojawiały się na wszystkich szczeblach od pierwszych do ostatnich stołów, od main atackerów w liczbie 1-2 do BW-onowych YveGarbów, poprzez techy w taliach każdego typu, do samodzielnych koncepcji z Garbodorem. Nie ulega wątpliwości, że w formacie BC-on Seismitoady EX będą bardzo poważną opcją, ponieważ zsynchronizowane z blokadą ability nie pozwalają na skuteczną obronę Pyroarom FLF, a przeciw każdej innej talii mogą spełniać bardzo wiele funkcji, m.in kupować czas na aktywie na rozkład stołu, połączonym z zadawaniem wcale niemałych obrażeń.

Myślę jednak, że ta karta jest w pewnym sensie zbalansowana - jako karta sama w sobie, oczywiście. Rozpatrywanie tego w kontekście obowiązującej mety jest bezprzedmiotowe, bo Seismitoad EX wywraca wszystko do góry nogami i teraz to meta musi sięgnąć po koncepcje które nie pojawiały się wcześniej żeby radzić sobie z Seismitoadem, a nie grać wiecznie tym samym i żądać jego bana, bo ktoś złożył rok temu deck i teraz sobie nie radzi.

Jednocześnie jasnym jest, że Seismitoad EX będzie jedną z najbardziej irytujących kart we wszystkich potencjalnych aktualnych formatach, co powoduje, że pewne talie przestaną pojawiać się w grze praktycznej. To z pewnością przykra niespodzianka dla posiadaczy talii stage 2 liczących na ich odrodzenie - blokada rare candy w drugiej turze wymusza granie "grubszych" linii ewolucyjnych, co może wpłynąć na osłabienie talii. Cieszyć może się chyba tylko Butterfree, który standardowo grany w linii 4-4-3(4), a sejsmiczna żaba to jeden z niewielu grywalnych pokemonów które obija po weaknessie big_smile

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

3

Odp: [cotd] Karta Dnia 29.09.14. - Seismitoad EX

Bardzo liczyłem na bardziej zróżnicowaną mete niż 3-4 decki, a żaba niestety do tego w dużym stopniu prowadzi hmm według mnie w niej za silne jest to, że pasuje wszędzie. Gdyby atak był z WC to by było ok.