Temat: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

Witam, od niedawna gram w PTCGO, dopiero zabieram się za składanie pierwszej porządnej talii i w związku z tym chciałam prosić o pomoc w dopracowaniu talii... nie mojego pomysłu, ale wymagającą paru zmian żeby dało się nią grać w obecnym Modified/Standard.

Chodzi o tę talię: http://thetopcut.net/2014/05/13/pokemon … eemiltank/
Dla wygody przepiszę rozpiskę:

Pokemony (18):
Caterpie (Flashfire) x4
Metapod (Flashfire) x4
Butterfree (Flashfire)x4
Miltank (Flashfire) x4
Druddigon (Flashfire)x1
Virizion-EX (Plasma Blast)x1

Trainery (32):
Professor Juniper x4
N x4
Colress x2
Lysandre x1
Bicycle x4
Level Ball x4
Ultra Ball x4
Muscle Band x2
Silver Bangle x2
Switch x2
Super Rod x1
Hypnotoxic Laser x1
Computer Search x1

Energie (10):
Grass Energy x6
Double Colorless Energy x4

Oczywiście trzeba wyrzucić karty które wyrotowały, czyli:
- Super Rod x1
- Level Ball x4

Tylko co w zamian? + Pokemon Fan Club x4, a poza tym?

Myślałam jeszcze o wywaleniu Silver Bangli (EXa i tak tą talią nie znokautuje 1 atakiem, chyba że Druddigon lub Butterfree trafią na weakness) i daniu zamiast tego dodatkowych Muscle Bandów. Patrzyłam czy z Furious Fists coś by do tej talii nie pasowało, ale nic takiego nie znalazłam.

2

Odp: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

Nie jest takim oczywistym wrzucenie czterech Pokemon Fan Clubów, zwiększając liczbę supporterów do 15. Nie jest to tak efektywna karta w stosunku do pozostałych supporterów, tj. z juniperki pewnie podejdą jakieś basiki które wyjęlibyśmy z fan cluba + dodatkowe karty. Z kolei posiadanie fan clubów bardzo utrudni efektywne używanie colressów.

Za super roda akurat naturalnym pomysłem jest sacred ash.

Zdecydowanie nie jestem ekspertem od talii na stage 2 (Kakel musiałby się tutaj wypowiedzieć smile), ale proponowane przeze mnie zmiany w stosunku do bazowej rozpiski to:

-2x Colress
-1x Druddigon FlashFire (smoki stracą na impecie)
-1x Super Rod
+3x Pokemon Fan Club
+1x Sacred Ash

Jednak bardzo poważnym pytaniem jest, czy po rotacji nie zmienić po prostu stage 2. Butterfree był całkiem efektywny z Miltankiem zapewniając mu wbicie 80 w T2 a czasem w T1, ale teraz już nie ma tej pewności.

Uważam, że Poliwrath FFI i Politoed FFI przyniosą dużo więcej zabawy w tym formacie, dostarczając również lepszych wyników jako partnerzy do Miltanka. Polecam jednego Celebi EX BC, ale nie jest on naprawdę konieczny - chociaż Poliwhirl ma silny atak.

3

Odp: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

Skoro zostałem wywołany, to się wypowiem. Nigdy do mnie nie przemawiała talia Butterfree/Miltank. Trzeba by zapytać o zdanie McLera, który odważył się z tą talią przyjść na OTP albo Shuna, który w wolnym czasie testuje chyba wszystkie możliwe talie. Z tego co się orientuję to talia ma być szybka, więc może Roller Skates XY jeśli nie boisz się kart flipanych?

4

Odp: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

adriank1 napisał/a:

Jednak bardzo poważnym pytaniem jest, czy po rotacji nie zmienić po prostu stage 2. Butterfree był całkiem efektywny z Miltankiem zapewniając mu wbicie 80 w T2 a czasem w T1, ale teraz już nie ma tej pewności.

A mogę wiedzieć dlaczego Butterfree miałby być mniej efektywny?
Akurat na innych towarzyszy dla Miltanka widziałam już kilka pomysłów, jeszcze sprzed rotacji, choćby Dusknoiry i Empoleony które wygrały w jednej z kategorii wiekowych na ostatnich mistrzostwach USA, albo Greninje (te z shurikenem), gdzieś mi przemknął wariant Buttermilka z Shiftry. Buttermilkiem się zainteresowałam dlatego, że potrzebne karty (no, oprócz Viriziona i CS) wydawały się łatwe i tanie do zdobycia, podczas gdy ja mam raczej ograniczony dostęp do wymienialnych kart. Wszystkie potrzebne poki oprócz tego nieszczęsnego Vira już mam. Ale chętnie poznam jeszcze inne pomysły na alternatywy dla Butterfree.

5

Odp: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

Odpowiem zatem. Ale wiedz, że ta opinia ma się tylko i wyłącznie do talii TURNIEJOWYCH, a te na PTCGO różnią się znacznie. Buttermilk złożony powyżej może nadal być NIEZŁY w realiach internetowych.

+ pokaż spoiler

Główną przewagą Butterfree nad innymi stage 2 jest ability jego podstawek, które pozwalają im na szybkie wyjście. Pozwala to na atakowanie Miltankiem średnio o turę szybciej.

Ale celem ataku przeciwnika nie będzie Miltank, tylko kolejne Butterfree, z powodu których ta talia ma prawo istnieć. Sam Butterfree jest słaby, 70 za 3 energie to właściwie miniatura ataku w porównaniu z 80 za jedną energię Miltanka. Może być rozważany jako napastnik jedynie jako kontra na pokemony ze słabością na trawę (głównie Keldeo EX) albo jako attacker rezerwowy, kiedy nie ma już czym bić.

Krótko po wydaniu XY2 oczy wszystkich zwróciły się na Miltanka i jego połączenia z Empoleon DEX (przedruk w Plasma Freeze, więc jest w formacie), Greninja XY i właśnie Butterfree. Wtedy Butterfree był ciekawą opcją, stawianą prawie na równi z dwoma pozostałymi.

Od tego czasu nastąpiły trzy zmiany:

a) Bardzo wzrosła w mecie rola Pyroar FLF który, delikatnie mówiąc, jest skuteczną kontrą na ButterMilka. W obliczu tego odsetek kombinacji Pokemon Catcher  XYTKD i Lysandre FLF wzrósł w taliach o 1-2 sztuki.
b) Rotacja pozbawiła deck Level Balli, które wyszukują aż osiem pokemonów z talii. Zabicie jedynego Butterfree w grze sprawia w takim wypadku spory problem, bo aby wystawić następnego nie mając nic gotowego na ręku trzeba zużyć sporo kart (a Pokemon Fan Club jest stratą supportera w turze)
c) Nowy set dorzucił do puli kart dużo walki, a rotacja zostawiła Landorus EX BC, przeciwko któremu Miltank jest niedobry.


Nawiasem mówiąc - dlaczego właściwie nie możesz grać w trybie unlimited? smile

6

Odp: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

... czyli "dzięki" Pyroarowi tudzież zalewowi walczących do Miltanka najlepiej dobierać teraz coś wodnego (ew. psychicznego). Stąd te Poliżabska, które rzeczywiście wyglądają ciekawie. A są jeszcze jakieś inne wodne stage 2 które by się nadawały?

W sumie w unlimited też mogę grać, zastanawiam się teraz czy na szybko nie złożyć Buttermilka wg oryginalnej listy (może tylko bez Viriziona i CS) żeby poćwiczyć w unlimited, a potem już stopniowo składać drugiego Miltanka, powiedzmy z żabami, do standard.

Tak przy okazji, ponawiam kwestię Silver Bangli - czy one są w Miltankach w ogóle potrzebne, czy zamiast nich nie lepiej włożyć więcej Muscle Bandów?

7

Odp: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

Wypisałem w poście dwa inne wodne stage 2 które by się nadawały - przeczytaj uważnie (rozwiń spoiler-taga). Na razie prócz tej dwójki nie ma nic skutecznego.

Co do tooli to nie znam się na mecie internetowej. Pograj trochę i sama sprawdź czy jest więcej exów czy nie-exów.

8

Odp: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

No o nindżabie i pingwinie cesarskim wiem, sama je w którymś moim poście wymieniłam (na Buttermilka trafiłam w jakimś artykule nt. Miltanka FLF z czasów między wydaniem Flashfire i mistrzostwami USA a mistrzostwami świata, gdzie były wymienione właśnie te same trzy połączenia które wymieniłeś). Zastaniawiałam się, czy jest coś więcej. W Empoleony raczej nie chcę się pchać ze względu na to co słyszałam o cenie tych kart, co do Greninjy to mam małe wątpliwości na ile one sobie radzą z tymi chrzanionymi lwami, Poliwag/toed wygląda z tego w sumie najciekawiej, jeśli dobrze rozumiem to Poliwrath w obecności Politoeda byłby w stanie zaatakować bez energii za tyle żeby OHKOwać Pyroara.

9

Odp: [BC-on]Buttermilk vel szybka krowa

Tak jest w istocie. Jest to jednak nieprzetestowany pomysł, w przeciwieństwie do Żab i Pingwinów. Będę miał środki to pewnie złożę smile

Zdecydowanie najlepszą z wymienionych opcji są Pingwiny w Unlimited, które wygrały mistrzostwa USA. Greninje też były w paru topach europejskich turniejów. Modified? To na razie pole niepewnych eksperymentów, których jeszcze nie zdążyliśmy przeprowadzić.


Tak czy inaczej - powodzenia w testowaniu smile