Temat: Wodna Pięść

Hej chciałbym żebyście ocenili mój deck, który właśnie wymyśliłem.

Pokemony (18):

Lucario EX x2 FF
M Lucario EX x1 FF
Hawlucha x2 FF
Tyrunt x3 FF
Tyrantrum x1 FF
Seismitoad EX x1 FF
Samurott x1 LTR
Dewott x1 LTR
Dewott x1 BC
Oshawott x4 LTR
Suicune x1 PLB

Energie (30):

16x Fight Energy
14x Water Energy

Trainery (12):
Prof. Juniper x4
Ultra Ball x4
Babka z PC co dolecza 60 HP [xD] x4


PS: Na trainerach nie znam się za dobrze ><
Co poprawić? Co ewentualnie zmienić?

Greninja & Dewott

2

Odp: Wodna Pięść

Bidulek napisał/a:

Oshawott x4 LTR


Budowanie decku - robisz to dobrze wink

:::::::::::||"""\\::::://""\\ ::::::||"""\\.::::||:::||""\\ ::::|| :::::::::::
:::::::::::||:::://:::://::::::\\:::::||:::://:::::||:::||::::\\:::||::::::::::::
:::::::::::||::::\\::://====\\::::||::::\\ ::::||:::||:::://:::||::::::::::::
:::::::::::||__//://::::::::::::\\::||__//:::::||:::||_//:::::||::::::::::::

Podziękowali za posta: Amphi

3

Odp: Wodna Pięść

Ogólnie teraz taka meta, że powinno grać się 12-14 supporterów, najlepiej takich co wymieniają rękę-dobierają karty jak N czy Shauna, Energii też max. 12 sztuk, lepiej wstawić 2-3 professor letter, jeżeli aż tak Ci energie nie podchodzą. Wywaliłbym też te wodne pokemony, bo ten Samurott jest wybitnie słaby i linia 4-2-1 nie ma żadnej racji bytu. tongue Stadion też by się jakiś przydał, do fight poków najlepiej ten, co zwiększa dmg dla nich. To tak parę zdań na szybko.

4 (edytowany przez Bidulek 2014-07-16 19:34:18)

Odp: Wodna Pięść

Okej, wzniosłem trochę poprawek.

Pokemony (16):

Lucario EX x2 FF
M Lucario EX x1 FF
Hawlucha x2 FF
Tyrunt x3 FF
Tyrantrum x1 FF
Landorus x1 FF
Seismitoad EX x1 FF
Cubchoo/Skrelp x4 FF
Beatric/Clawitzer x2 FF
Suicune x1 PLB

Energie (25):

13x Fight Energy
12x Water Energy

Trainery (17):
Ultra Ball x4 FLASH FIRE
Pokemon Center Lady x4 FLASH FIRE
Pokemon Fan Club x2 FLASH FIRE
Bianca x1 LTR
Korrina x2 FF
Jaw Fossil x4 FF

Kto będzie lepszy? Cubchoo i Beatric czy Skrelp i Clawitzer z Forious Fists?

Greninja & Dewott

5

Odp: Wodna Pięść

Bidulek napisał/a:

Kto będzie lepszy? Cubchoo i Beatric czy Skrelp i Clawitzer z Forious Fists?

Wybieram opcję: nic. Będziesz miał przynajmniej miejsce na supportery i inne trainery wink

6

Odp: Wodna Pięść

Lesiu a jakie karty dobierają najwięcej kart?

Greninja & Dewott

7

Odp: Wodna Pięść

http://ptcg.eu/search.php#

w zaawansowanym masz "Text on card: " wpisz "draw" i wyskoczą ci wszystkie karty, które dobierają karte. (po lewej mozesz sobie wybrać format)

Tak ci będzie chyba wygodniej niż jak bym ci wypisał nazwy.

8

Odp: Wodna Pięść

Bardzo cenna rada na przyszłość:

Wchodzisz na ptcg.eu

Wpisujesz cokolwiek w wyszukiwarkę żeby przejść do widoku głównego

Wybierasz format BW-on, a z listy supportery. Myślę, że wnioski będą oczywiste.

Warto mieć ich minimum 10.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

9

Odp: Wodna Pięść

Oki, znowu dodałem i odjąłem trochę kart. Co teraz o tym myślicie?

Pokemony (14):

Lucario EX x2 FF
M Lucario EX x1 FF
Tyrunt x3 FF
Tyrantrum x1 FF
Landorus x1 FF
Seismitoad EX x1 FF
Cubchoo/Clauncher x3 FF
Beatric/Clawitzer x1 FF
Suicune x1 PLB

Energie (25):

13x Fight Energy
12x Water Energy

Trainery (21):
Ultra Ball x4 FLASH FIRE
Pokemon Center Lady x4 FLASH FIRE
Pokemon Fan Club x2 FLASH FIRE
Fossil Researcher x4 FF
Prof. Juniper x4 LTR
Bianca x3 LTR

Greninja & Dewott

10

Odp: Wodna Pięść

Bardzo słaby deck. W większości przypadków twoja pierwsza ręka pozwoli jedynie na wyrzucanie kart z niej, a niedobieranie żadnych. Pokemon Center Lady nawet nie zdąży się przydać, bo nie będziesz w stanie efektywnie ewoluować swoich pokemonów. Co zrobisz z dwoma Tyruntami i dwoma Cubchoo jak z jednego z nich wyjdzie już Tyrantrum i Beartic? A w międzyczasie Landorus to wspaniały starter, a masz tylko jednego - grałbym trzy lub cztery!

Należałoby więc ograniczyć typ talii do jednego. Albo woda, albo walka. Inaczej ta talia straci impet.

60% twojej talii ma za zadanie wyszukiwanie i ładowanie pokemonów, których w pełni wyewoluowanych form na stole będzie 4, może 5. To daje ci jakieś 9 kart na jednego pokemona - zdecydowana przesada.

Masz 7 supporterów dobierających, gdzie napisałem, że powinno się ich mieć minimum 10. Bianca słabym wyborem, bo na zapchanej ręce nie dobiera nic, a przecież Lucario EX ma wspaniały drugi atak - po co dublować jego efekt? Dużo silniejsze będą Korrina oraz N, bo cztery professor juniper to oczywiście dobry wybór - to najlepszy supporter w formacie.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

A teraz poprawki - przede wszystkim polecam sprawdzić ten link:

http://ptcg.eu/?page=deck_otp2014

Znajdziesz tutaj rozpiski najlepszych talii Mistrzostw Polski sprzed miesiąca. Myślę, że można uchwycić dobre tendencje pomiędzy:

- proporcją pokemonów, energii i trainerów (w tym itemów do supporterów)
- tym jakie supportery będą najlepsze
- ile powinno się grać basic pokemonów i ile ewolucji do nich (linia 3-1 jest bardzo zła, bo nie ma co robić z dwoma basicami jak juz wystawisz ewolucję)
- jakie trainery dodatkowo ci się przydadzą zamiast bardzo słabych: pokemon center lady, pokemon fan club (w tej talii Korrina będzie lepsza), bianca (akurat tutaj nie będzie przydatna, przecież masz atak lucario ex'a!

Jeśli nie masz pomysłu na deck, to najprościej będzie zrobić to podobnie do większości talii darkowych

12-13 energii
12-13 supporterów (w tym minimum 10 dobierarek/wtasowywarek)
13-14 pokemonów jednego typu z dwóch, max. trzech linii ewolucyjnych + jakiś starter (Landorus jest cudowny)

trainery pozwalajace wyszukać pokemony (energie przy tych proporcjach i supporterach powinny same wpadać w ręce)
trainery wycofujące (nie wyobrażam sobie tej talii bez co najmniej trzech z kombinacji: switch, float stone, escape rope)
trainery pozwalające na zwiekszanie obrażeń zadawanych przez twoje pokemony (znajdziesz je bez trudu)
ACE SPEC (jest za silny żeby go nie grać, a większość z nich jest niedroga - choćby Master Ball, jeśli już naprawdę nie będzie nic innego)
trainery pozostałe (nazywam je technicznymi, ale to umowny podział), pozwalające na wykonywanie różnych operacji zmieniające sytuację na stole, np. Energy Switch.


Powodzenia. Do następnej rozpiski będę już mógł poradzić włożenie konkretnych kart za konkretne karty, ale teraz musisz przerobić ją sam - to najlepszy sposób na zrozumienie tego, co chce uzyskać się na stole i jakimi środkami będzie się to robić.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer, Bidulek

11

Odp: Wodna Pięść

Okej.
Poki [14]:
4x Landorus
3x Lucario EX
1x M Lucario EX
3x Tyrunt
2x Tyantrum
1x Hawlucha EX

Energie (16):
10x Figting Energy
4x Double Coloress Energy
1x Plasma Energy

Obecnie wymyśliłem to z pokami i energiami (nad trainerami muszę się zastanowić jeszcze). Postawiłem na typ walczący. Co o tym myślisz adriank01?

Greninja & Dewott

12

Odp: Wodna Pięść

Dużo lepiej, naprawdę nieźle. Sam grałbym całkiem podobnie. Ale jak piszę 12-13 energii, to naprawdę nie chcę Cię oszukać. Wystarczy dziesięć walczących i dwie lub trzy podwójne bezkolorowe.

Okej, zaczyna to mieć ręce i nogi. 13 energii, 14 pokemonów. Teraz supportery i trainery.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

13

Odp: Wodna Pięść

Talia "Wściekła Pięść"

Poki [14]:

4x Landorus     FF
3x Lucario EX   FF
1x M Lucario EX FF
3x Tyrunt       FF
2x Tyrantrum     FF
1x Hawlucha EX  FF

Energie (12):
10x Figting Energy
2x  Double Coloress Energy

Trainery (34):

4x Profesor Juniper    LTR
4x Korrina             FF
3x Fossil Researcher   FF
4x Ultra Ball          FLF
3x Energy Switch       LTRiFF
4x Lysandre            FLF
2x Full Heal           FF
4x Shauna              XY
4x N                   DEX
2x Pokemon Center Lady FLF (2 doleczacze muszę mieć...)


Jeżeli chodzi o pokemony to postawiłem na 5 EX'ów, ponieważ taka była średnia EX'ów z topu 8 na OTP. Głównie chodzi by 3 Lucario EX dodawały mi kart a w odpowiedniej chwili ewoluować jednego z nich w Mega Lucario. Cztery Landorusy wraz z Hawluchą EX posłużą do pierwszych ataków. Są 2 Dobule Energy ponieważ mam dwa Tyrantrumy które tylko one w tej talii potrzebują 2 energii bezbarwnych do przeprowadzenia ataku. Korrina ma za zadanie wyszukiwanie w talii wybranych pokemonów typu walka, a Fossil Researcher wskrzesić Tyrunty. Ultra Ball wyłapać poki których akurat brakuje. Shauna, N, Pr. Juniper, Enerrgy Switch no to wiadomo o co chodzi. Full Heal na wypadek uśpienia obudzić poka lub dezaktywować paraliż natomiast Lysandre unicestwić zatrucie, poparzenia oraz zdezorientowanie. I wreszcie Pokemon Center Lady doleczać poki.
   
Łącznie:
Basic - 8
Evolution - 3
Restored - 3
Energy - 10
Special Energy - 2
Item - 9
Supporter - 25
Stadion - 0

Greninja & Dewott

14

Odp: Wodna Pięść

Full Heale wywal, bardziej się przydadzą jakieś switche, escape rope'y, bo wszystkie efekty i statusy znikają po wycofaniu na Bencha. Pokemon Center Lady jest naprawdę bezużyteczne. Zdecydowanie za dużo supporterów, prawie pół talii kart, które zagrasz tylko jedną na turę? Talia będzie strasznie wolna i będzie się zacinać. Utnij Lysandry do 1-2, albo może spróbuj nawet pobawić się pokemon catcherami. Hawlucha jest kiepska; tylko 130 HP i oddaje dwa prizy. Lepiej pobawić się Lucario, ale od razu mówię, że Lucario to będzie naprawdę spory wydatek, jedna z najdroższych kart w secie. Po prostu popatrz na tą kartę. 30 z jednej energii? Plus Strong Energy, plus Muscle Band, plus stadion do fightingów... To już 90, bierzesz EXy na 2 hity.
Na pewno powinieneś grać 4 Strong Energy zamiast 4 Fightingowych Basic Energy. Spróbuj do tego Muscle Bandy, może ten nowy stadion do Fightingów? Utnij też łączną liczbę Shaun, Juniper, eNów, Korrin do ~14, powinno działać dobrze. No i dodatkowo Lucario ma dobierający atak. Do tego właśnie jakieś switche.

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

15

Odp: Wodna Pięść

Wywaliłbym też fossile. Atak Tyratrum'a nie jest wart całego zachodu, jakim jest wystawianie fossili. Jeżeli chcesz alternatywnego attaker'a. to proponuje Dugtrio XY. Jest stage 1, wymaga tylko jednej energii, i nawet linia 3 - 3 wraz z Mr. Mime zjada mniej miejsca niż 3 - 2 Tyratrum, 3 Fossil researcher i dwa DCE (których nie używa żaden inny pokemon).

16

Odp: Wodna Pięść

Jakie karty polecicie wywalić a co dać zamiast nich w trainerach?
Dugtrio wstawię x2 a Diglett x3 zamiast 2x Center Lady, 1x Lucario EX, 1x Tyrantrum, 1x Landorus oraz 1x Tyrunt.


Poki [15]:

3x Landorus     FF
2x Lucario EX   FF
1x M Lucario EX FF
2x Tyrunt       FF
1x Tyrantrum    FF
1x Hawlucha EX  FF
2x Dugtrio      XY
3x Diglett      XY

Energie (13):
8x  Fighting Energy
1x  Double Coloress Energy
4x  Strong Energy

Trainery (32):

4x Profesor Juniper    LTR
4x Korrina             FF
4x Ultra Ball          FLF
3x Fossil Researcher   FF
3x Energy Switch       LTRiFF
3x Mountian Ring       FF
3x Escape Rope         PS
2x Lysandre            FLF
2x Shauna              XY
2x N                   DEX
2x Training Centre     FF

Co o tym myślicie teraz? Ja uważam, że Tyrantrum mi się przyda do zniszczenia gości którzy mają mniej niż 150 HP. Zamienić jakieś karty (prócz poków i energii)?

Greninja & Dewott

17

Odp: Wodna Pięść

Co do Tyrantruma, to się zgadzam - z jednym zastrzeżeniem: jezeli rzeczywiście chcesz go używać, do deck musi być zbudowany wokół niego. Nigdy nie uda się załadować tech'a w postaci 2 - 1 restored, który potrzebuje [F][C][C]. Linia jest zbyt mała, by mógł konsystentnie wychodzić (mówię z doświadczenia tongue ) Będziesz zbyt zajęty atakowaniem innymi pokami, które o wiele łatwiej biorą większośćformatu na 2 hity. Scramble Switch PS by może odrobinkę pomógł, ale i tak niewystarczająco.

Skupiłbym się wraczej na obijaniu za jak najwięcej i na konsystencję, czyli

- 2 Tyrunt
- 1 Tyrantrum
- 1 DCE
- 3 Fossil Researcher

+ 4 Bicycle PS
+ 3 Muscle Band XY

18

Odp: Wodna Pięść


Poki [15]:

3x Landorus     FF
2x Lucario EX   FF
1x M Lucario EX FF
2x Tyrunt       FF
1x Tyrantrum    FF
1x Hawlucha EX  FF
2x Dugtrio      XY
3x Diglett      XY

Energie (12):
8x  Fighting Energy
1x  Double Coloress Energy
3x  Strong Energy


Trainery (33):

3x Profesor Juniper    LTR
3x Korrina             FF
4x Ultra Ball          FLF
3x Fossil Researcher   FF
3x Energy Switch       LTR/FF
3x Mountian Ring       FF
3x Escape Rope         PS
1x Lysandre            FLF
2x N                   DEX
2x Shauna              XY
3x Muscule Band        XY
3x Bicycle             PS

Zmniejszyłem ilośc roweru o 1. Usunąłem 1x Lysandre, 2x Training Centre, 1x Korrina, 1x Prof. Juniper. CO o tym myslicice?

Greninja & Dewott

19

Odp: Wodna Pięść

Czyli ta talia nie potrzebuje więcej poprawek? Super.

Greninja & Dewott

20

Odp: Wodna Pięść

Wymaga. Tyrantrum albo coś koło lini 4-3, albo wcale. 2-1 fossila nie ma najmniejszego sensu, jak już wspomniał Tojax.
I powiedz mi, Bidulku, dlaczego uważasz, że 8x [F] i 3x Strong Energy > 7x [F] i 4x Strong? Wymaksuj Strongi kosztem fightingów, naprawdę. Jeśli zdecydujesz się na grę większej ilości Tyrantrumów, to wtedy wrzuć też więcej DCE. Grając dwa Lucario EX jednak zwiększyłbym te supportery (nie liczymy Lysandre ani Fossil Researchera, ale wliczamy Bicycle, bo dobierają karty) do ~15. No i lista nigdy nie będzie nie wymagająca żadnych poprawek. Dużej liczby tych kart nikt nigdy nie miał w ręku, nie wyszły jeszcze po angielsku. Nikt tym nie grał, nie testował. Pamiętaj, że najlepszym doradcą do zmian w talii jest granie nią.

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę