1

Temat: RayBox

Pokemony (15):
3x Rayquaza EX
4x Tynamo
4x Eelektrik NV
1x Rayquaza DV
1x Zekrom BW
1x Victini (V-Create)
1x Emolga DRX

Trainery (33):
4x Professor Juniper
4x N
3x Bianca
2x Colress
2x Skyarrow Bridge
4x Pokemon Catcher
3x Level Ball
3x Ultra Ball
3x Switch
2x Super Rod
1x Dowsing Machine
1x Energy Search
1x Energy Switch

Energie (12):
8x Lightning Energy
4x Fire Energy

Strategia główna: przetrwać pierwsze parę kolejek, wystawić 2-3 Eele i 2 Rayquazy na stół, Dragon Burstować do wzięcia ostatniej nagrody. Podszedłem do talii trochę inaczej niż kiedyś, stąd czemu kilka kart jest takich a nie innych: gram 3 "techowych" atakerów, mianowicie Rayquazę, Zekroma i Victiniego. Victini jest w miarę oczywisty - tani ataker, który ratuje mnie przed Klinklangami. Rayquaza przydaje się do szybkiego uderzenia a także przeciwko mirrorom i Hydreigonom. Zekrom ma pomagać przeciw pojawiającym się coraz częściej w Warszawie Tornadusom EX. Może trochę dziwić brak innego EXa w ataku, ale Raikou chwilowo nie jest tak przydatny jak kiedyś wobec czego został wyparty przez Zekroma, Mewtwo mimo że fajny, to tak naprawdę nie pozwala na odwrócenie żadnego matchupu i nie dostał się do talii, zaś Keldeo zajmuje niestety cenne miejsce na ławce.
Jeśli chodzi o trainery: wszystko w miarę standardowe, może poza ostatnimi trzema kartami - zamiast 13. energii włożyłem Energy Searcha, Dowsing Machine chyba jednak jest tu lepszy od Scramble Switcha mimo mojej całej miłości do tego drugiego - zwłaszcza że coraz trudniej utrzymać SAB w grze i możliwość wrzucenia na stół trzeciego w ciągu gry może być bardzo istotna. Energy Switch jest w ramach eksperymentu - o to miejsce "biły się" też Max Potion i Tool Scrapper. Im dłużej się nad tym zastanawiam, tym bardziej jestem skłonny do wrzucenia jednak Max Potiona z powrotem, ale Tool Scrapper może pomógłby przeciw Eviolitowanym EXom i Garbodorom.
Uwagi, poprawki i sugestie mile widziane.

2

Odp: RayBox

Moja rozpiska z lutowego turnieju ligowego w Warszawie (4p./6, III/XII) Różniła się właściwie o tyle:

-1x Victini
+1x Raikou EX

-1x Dowsing Machine
+1x Switch

-1x Energy Switch
+1x Max Potion

-1x Skyarrow Bridge
+1x Lightning Energy

Krótko omawiając te cztery pary, pierwsza była spowodowana jeszcze brakiem panoszących się Klinklangów, Druga po prostu brakiem ACE SPEC'a, trzecia obiektywną przewagą Max Potiona (Energy Switch przydaje się rzadziej), a czwarta brakiem szalejących Virbanków do zbijania w owym czasie.

W takim razie poleciłbym wymienić jedynie trzecią parę i zaproponować elastyczne wymienianie Rayquazy DV z Keldeo EX, zależnie od mety w jakiej przyjdzie Ci się poruszać. Trzeba to wyczuć i... mieć odrobinę farta.

3

Odp: RayBox

Ja bym na pewno dodał raikou ex za to odjął bym 1 elektrika big_smile

4

Odp: RayBox

Jak widzę tę talię w nowym formacie:
Pokemony (15):
3x Rayquaza EX
4x Tynamo
4x Eelektrik NV
1x Rayquaza DV
1x Keldeo EX
1x Victini (V-Create)
1x Emolga DRX

Trainery (33):
4x Professor Juniper
4x N
3x Bianca
2x Colress
2x Skyarrow Bridge
3x Pokemon Catcher
3x Level Ball
3x Ultra Ball
2x Switch
2x Float Stone
2x Super Rod
1x Dowsing Machine
1x Energy Search
1x Tool Scrapper

Energie (12):
8x Lightning Energy
4x Fire Energy

Plasma Freeze nie dał zbyt wiele tej talii - właściwie wszystko da się podsumować w dwóch słowach: Float Stone. Dlaczego tu pasuje? Po pierwsze daje nam darmowy retreat na dowolnym Poku, nawet gdy nie ma Skyarrowa w grze, co będzie się zdarzać coraz częściej. Po drugie Keldeo+Float Stone i da się robić wielkie Dragon Bursty co turę nawet z jedną Rayquazą w grze (takie obluźnienie ławki to coś, co było tej talii potrzebne) i bez energii z ręki lub tylko z dwoma Eelektrikami w grze. Po trzecie - pomaga po nokaucie Rayquazy przez przeciwnika. Zwykle by naładować nowego atakera, trzeba było wyjechać Emolgą (drugą Rayquazą nie, bo nie naładuje się na aktywie, Eelektrikiem nie, bo 2 retreatu). Teraz możemy wyjechać czymkolwiek z Float Stonem - nawet Eelektrikiem! Uniezależnienie od Emolgi to kolejne rozluźnienie ławki. Po czwarte wreszcie Rayquaza DV nie będzie takim ciężarem smile .
Stwierdziłem, że mimo wszystko bardziej mi się przydaje Rayquaza niż Zekrom, stąd ten drugi został zastąpiony przez Keldeo. Gdyby Zekrom został, może nawet rozważyłbym Reshirama PF, ale w takim układzie wolę Victini. Za Float Stony wypadł Switch i Catcher. Byłem wielkim fanem 3 Switchów w niemal każdej talii od początku BW-onu, ale Float Stone ma trochę odebrać rolę Switchów. Zresztą, testowałem już wariant z dwoma Switchami i nie było tak strasznie - Dowsing Machine ratuje w krytycznych sytuacjach. Czwarty Catcher jest kluczowy w niektórych grach, ale coś trzeba było wyrzucić - stwierdziłem, że albo Catcher, albo Supporter, a wolałem nie schodzić do 12 Supportów. Mam nadzieję, że Dowsing będzie się dobrze sprawował jako krytyczny czwarty Catcher.

Myślałem jeszcze o -1 Emolga +1 Level Ball, ale to chyba byłaby już przesada.

Wszelkie sugestie mile widziane, zwłaszcza sensowne pomysły na przywrócenie czwartego Catchera.

5

Odp: RayBox

Mimo wszystko zaproponuję klasyczną zmianę:

-1x Rayquaza DV
+1x Emolga DRX

Mam również wrażenie, że czwarty catcher tutaj wchodzi jedynie za Tool Scrappera albo Czwartego Eelektrika. Czyli coś za coś.

6

Odp: RayBox

Bez tool scrappera i 4 catchera to może być moment że stwierdzisz "okej poddaję".

Tego warto uniknąć. Zrobiłbym 4 Level Ball 2 Ultra Ball (SERIO!)

Wywaliłbym oba switche, za to zainwestował w Keldeo drugiego może i dodatkowego tool scrappera. Wtedy switche nam nie potrzebne zupełnie wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

7

Odp: RayBox

Nie znam się, ale się wypowiem.

Moim skromnym zdaniem ciut za dużo wycofajek. Tak więc zrezygnowałbym z jednej sztuki:
- SAB albo
- Float Stone albo
- Switch

Osobiście skłaniałbym się do pierwszych dwóch pozycji, a najbardziej do drugiej.
SAB nie działa na Eleektriki a Float Stone łatwy jest do zbicia tool scrapperem, którego raczej nie zabraknie w większości talii.

Dorzuciłbym catchera, bo nie jeden raz w mojej każdej talii, komplet wykorzystałem a walnąłbym jeszcze piątego ;p
Z kolei nie wrzucenie Tool Scrappera to samobójstwo.

W skrócie:
Kosmetyczna zmiana:
- 1 Float Stone
+ 1 Pokemon Catcher

8

Odp: RayBox

Dzięki wszystkim za sugestie big_smile .

Adrian już zna mój pogląd na jego propozycję.
Co do propozycji Qzina to całkowite zrezygnowanie ze Switchów jest kuszeniem losu, bo kiedy idzie Catcher na Keldeo i paraliż/sen/blokada retreatu, może nagle stać się smutno. Garbodor to nie jest jedyne, co psuje magię Rush In + retreat (ale zgodzę się, że jedno z popularniejszych). A na dwa Keldeo w grze zwykle nie ma miejsca ;( . Granie 4/2 piłek nigdy nie próbowałem, postaram się kiedyś potestować smile .
Zaś zmiana Roberta jak najbardziej ma sens, bo jak pisałem drugi Float Stone wszedł do talii w odwrotnej zmianie. 6 kart wycofujących to faktycznie wydaje się zbyt dużo, ale każda ma swoją wadę - SAB i Float Stone'a przeciwnik się pozbędzie, za to Switch jest jednorazowy. Wszystkie trzy fajnie się uzupełniają, no ale kosztem miejsca. Jeśli okaże się, że któreś z tych wycofujących słabo się sprawują, pewnie zastosuję tę zmianę co proponujesz big_smile (przy potencjalnym przejściu na silnik Keldeo + kamyk może to nawet być SAB, a nie kamyk). Inne, o czym myślę, to zostawienie Float Stone'ów i zmienienie jednego Switcha na Escape Rope, ale nie jestem do tego przekonany.

Co do grania ogólnie czterech Catcherów w talii, to jest to dość ciekawa sprawa. W takiej talii jak Rayeels teoretycznie celem jest zabicie trzech EXów i trzy Catchery powinny do tego wystarczyć. Ale granie czterech strasznie rozpieszcza i zdecydowanie ułatwia grę. Przez długi czas grałem trzy, bo po prostu czwartego nie posiadałem i akurat ta talia to jedna z tych, gdzie główną zaletą czwartego Catchera jest luksus braku konieczności przemyśliwania rzucenia każdego z nich.