Temat: Powrót do grania i kolekcjonowania w PTCG

Witajcie,

dawno mnie tu nie było, ale niestety tak wyszło w życiu i nie mogłem tego przeskoczyć. Kiedyś grałem dużo i namiętnie w naszą tytułową karciankę, ale zaprzestałem dooobre lata temu. Zatrzymałem się na Diamond & Pearl. Dopadło jakieś "znużenie", słabiej z pieniędzmi a karty z początków D&P nie przemawiały do mnie, wielu kolegów, z którymi grałem również "odpadło". W 2015 trochę udzielałem się tutaj bo szukałem brakujących kart do mojej kolekcji. Mam ich naprawdę sporo (głównie pierwsze sety od Base Seta do Skyridge'a, ale też trochę niepełnych z późniejszych czasów). Oczywiście ilość kart przybrała tak bardzo, że zebranie wszystkich setów (kiedyś miałem taki szalony plan) już dawno wyparował mi z głowy bo musiałbym być milionerem. Jednakże, kolekcja to jedno a gra to drugie. Tutaj też widzę kilka zmian, wiele nowych wersji kart od momentu, gdy odłożyłem karty na półkę. Odświeżyłem sobie jednak najnowsze sety i zasady grając od kilku tygodni w wersję karcianki online. Przyjemna zabawa, a co ważne zaczęły mi się podobać różne karty. Również pod względem wyglądu są one dużo lepsze niż pamiętam z czasów gdy wszystko rzuciłem w róg - także i moje zacięcie kolekcjonerskie się odezwało. Tak więc mam kilka pytań:

1. Które sety (wg Was) warto byłoby skolekcjonować poczynając od D&P? Wiadomo, że nie wszystkie są tego warte, a nawet jak są... to ponownie - nie jestem milionerem wink
2. Od którego seta zacząć kupować karty aby jeszcze przez chwilę były coś warte podczas gier/turniejów. Teraz setów przybywa w tempie dość szybkim, sety i karty wypadają z obiegu i stają się tylko kartą kolekcjonerską lub wpadają do expanded jak rozumiem. Czy zacząć od Sun&Moon i kierować się ku teraźniejszości, czy szukać kart z jeszcze nowszych setów? A może to 12 setów składających się na całą kolekcję X and Y też warto przejrzeć i przyjrzeć się kartom stamtąd?

Bardzo serdecznie proszę o pierwsze rady co do kroków aby wrócić do mojej ulubionej karcianki. Jak mówię, na razie przyswajam małe nowości i rodzaje kart, których w latach 2001-2009 próżno było szukać. Wszelkie rady od Was będę szybko chłonął i wprowadzał powoli w życie. Chciałbym na Nowy Rok sobie sprawić jakiś prezent, ale nie wiem, od których setów zacząć poszukiwać kart by miało to sens na najbliższą przyszłość. Nie chcę kupić kart, które zaraz wylecą całkiem z obiegu, choć widzę, że nawet sety z Black&White się jeszcze trzymają w rozszerzonym formacie.

Pozdrawiam!

2

Odp: Powrót do grania i kolekcjonowania w PTCG

Jeśli chcesz zbierać kolekcjonersko i turniejowo to ja bym polecał Sun&Moon, jeszcze długo będą w formacie i są spójne ze sobą (odejście od EXów i MEGA z poprzednich setów na rzecz GXów).

3

Odp: Powrót do grania i kolekcjonowania w PTCG

Karty od SM w górę powinny być jeszcze grywalne przez 1,5 roku. W lutym wychodzi Ultra Prism, który to najpewniej będzie najstarszym dodatkiem po rotacji w 2019 roku - ale to na razie wróżenie z fusów.