1

Temat: [cotd] Karta formatu XY on 11.02.16. - Shaymin ex

Shaymin EX ROS
Karty must have za 150-200 zł najlepiej w 2-4 sztukach w decku skutecznie odstraszają przed powrotem do tej karcianki;/
Walka portfelów, potem umiejętności. Ciekaw jestem jak bardzo Nintendo by ucierpiało gdyby w secie większość kart była grywalna a nie kilkanaście jak to zwykle bywa.
Pewnie wyjdzie niedługo promka, ale to w cale nie rozwiązuje problemu.
Co myślicie? Taki już urok karcianek kolekcjonerskich i jak się komuś nie podoba tą są jeszcze szachy, brydż, go, czy jednak można inaczej?

2

Odp: [cotd] Karta formatu XY on 11.02.16. - Shaymin ex

Well, grać bez Shaymina się da. Czy jest łatwo? Nie. Jak to zrobić? Stawiając na konsystencję decku, mieć szczęście i ogólny ogar. Pokazał to Zgredek na jednym z ostatnich 8-osobowych turniejów w Krakowie, który wygrał deckiem Magnezone/Raikou, gdzie zamiast Shayminów grał Octillery.

200 zł za kartę to ciągle mniej niż 500 zł za Edwina van Cleef w WoWie, czy też jakieś 700 zł za Tarmogoyfy/Ekspedycje w MtG. Grałem juz w tyle karcianek kolekcjonerskich, że cena Shaymina minie nie odstrasza. Owszem, jest grubo przesadzona, ale to między innymi dlatego, że w Pokemon TCG jest dużo większy nacisk na kolekcjonerkę niż w pozostałych grach. Jeżeli ktoś nie chce albo nie może sobie pozwolić na taką kartę to powinien tak złożyć talię, aby zminimalizować ból braku jeża. Takie moje zdanie smile

3

Odp: [cotd] Karta formatu XY on 11.02.16. - Shaymin ex

Moim zdaniem w tej karcie skopali dwie rzeczy:
- to powinno mieć jakieś 90 HP, nie 110 (ale to akurat drobiazg),
- dlaczego, u licha, atak, który pozwala Shaymina podnieść?!

Myślę, że gdyby na pozbycie się go ze stołu trzeba było zużyć jakiś zasób (AZ/SSU/Parallel City/co tam kto lubi), nie byłoby tak strasznie. Albo gdyby ten atak był droższy niż dabelka (czyli jedna, jedyna energia). Ale tak to... cóż, jest, jak jest.

I oby wyszła promka, bo ceny są straszne, zwłaszcza dla ludzi, którzy na siebie nie zarabiają. Bo jeszcze gdyby nie cena, można by wydanie tego potwora darować. Ale słabo trochę, kiedy gra się robi pay2win, w tej chwili bez chociażby jednego Shaymina oblecieć ciężko.

Ja bym chciał, żeby to było tak, jak Panda mówi, że można go zastąpić spójnością talii, ale... zupełnie bez Shayminów to nigdy nie będzie top tier, co najwyżej podgryzanie czołówki.

4

Odp: [cotd] Karta formatu XY on 11.02.16. - Shaymin ex

Do tej pory uważałem, że nie ma naprawdę dobrej talii w Standardzie, która by trybiła bez Shaymina ex.
Teraz już jest i dodatkowo wykorzystuje mnogość tej karty w mecie jako atut. Chodzi o Garchompa BRP.

https://www.youtube.com/watch?v=wTrbyJYca6s

Polecam. Testowałem troszkę i jestem zachwycony.
Garchomp to karta kompletna: z darmowym wycofaniem, z bardzo silnymi atakami i dodatkowo ładowaniem ławki KAŻDĄ energią z discarda, co umożliwia wyławianie strong energy.
Z Korriną jego wystawienie nie jest bardzo trudne, bo łapiemy Garchompa oraz rare candy za jednym zamachem. 

Octillery w niektórych taliach spokojnie może zastąpić Shaymina ex, a kosztuje bodajże z 14 zł. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że w niektórych sytuacjach jest nawet lepszy.

5

Odp: [cotd] Karta formatu XY on 11.02.16. - Shaymin ex

Niejeden format widziałem i problem zawsze jest jeden z dwóch: albo nie ma w formacie karty takiej jak Shaymin EX i gracze narzekają na to, że kto pierwszy nie dobierze supportera przegrywa (tak wyglądał cały BW-on do wyjścia Jirachi EX i w mniejszym stopniu HGSS-on), albo w formacie jest taka karta i gracze narzekają że jest za droga (z Uxie LA było tak samo, z Claydolem GE też, z Pidgeotem FRLG również, ale ten ostatni był w theme decku więc nie kosztował AŻ tyle). Prawda jest taka, że talie na basicach bez Shaymina nie pograją. Na szczęście dostajemy wreszcie w miarę dobre ewolucje. Co prawda Gallade BKT, Magnezone BKT czy wspomniany wyżej Garchomp BKP to nie jest jeszcze klasa Empoleona DEX, ale walka ma Korrinę, a Octillery jest w taliach z Level Ballami czy Brigette całkiem niezłą alternatywą. Pozostaje oczywiście kwestia tego, że Item lock zabija całą przyjemność grania na ewolucjach, ale to już kwestia drugorzędna.

Shaymin EX to karta 10/10, jakbym choć trochę na poważnie myślał o graniu w tym sezonie to na pewno co najmniej jedną bym kupił. A tak poczekam na promkę.

6

Odp: [cotd] Karta formatu XY on 11.02.16. - Shaymin ex

Przede wszystkim octillery to stage 1, czyli zajmuje więcej miejsca w talii i trudniej go wystawić. No i pięć kart to nie sześć. I jak się widzi octillery, to można mieć praktycznie pewność, że przeciwnik na nim opiera swój dociąg, więc... ściągamy octillery (najlepiej jeszcze jako remoraida) i patrzymy, jak rywal płacze, bo dead hand smile. Już pomijając, że nawet go nie trzeba tak bardzo ściągać, jak się gra Hex Maniaca :>.

Żeby nie było, nie mówię, że octillery jest zły, bo jest niezły, ale Shayminowi się nie równa.

Teraz o talii. Z Korriny łatwo wystawimy garchompa, to prawda, ale tym sposobem zużywamy swojego supportera na turę na wyplucie... jednego pokemona. W talii bez jakiegokolwiek dociągu oprócz supporterów i łatwego do załatwienia octillery'ego. I gubimy największą siłę Korriny, czyli możliwość ściągnięcia sobie na rękę kluczowego techa z talii. Ona sama w sobie robi za mało, potrzeba jej dociągu uzupełniającego, zaś octillery jako ten dociąg jest po prostu zbyt łatwy do skontrowania. Ogólnie pomysł interesujący i zdolny namieszać, ale nie wierzę, żeby mógł się stać top tierem. Za dużo słabości - item locki bolą, baty bolą, Hex Maniac boli, niewystawienie ośmiornicy boli, dokładanie strongów z discarda przestaje być fajne, jak przeciwnik zagra młotek/Xerosica/Jirachiego.

I jeszcze jedno: gdyby w talii z filmiku octillery i remoraidy zastąpić czterema Shayminami, jestem niemal pewien, że byłaby lepsza smile. A jeszcze lepiej chyba dwa Shayminy i dwa brakujące VS seekery, coby rywal trochę popłakał, kiedy mu będziemy te kampione na benchu pokemony Lysandre'ować tongue.

Co do posta Kakela: a to inna sprawa, mnie się marzy ostre zmniejszenie dociągu, dodanie opcji mulligana "na życzenie", żeby zredukować losowość takiego grania, i konstruujemy talię tak, żeby dało się grać bez względu na to, co dostaniemy na rękę smile. Ale to tylko takie marzenia wink.

7

Odp: [cotd] Karta formatu XY on 11.02.16. - Shaymin ex

Zacznijmy od tego, że ja nikomu nie wpieram, że karta za 14 zł jest lepsza od karty za 120-150 zł. Oczywiste, że tak nie jest. Próbuję rozbudzić nadzieję, że da się bez niego obecnie porządnie pograć, a nie pogrążać kogoś jeszcze bardziej. Linia 16 pokemonów w Garchompie jest na ten moment tańsza od Shaymina ex. O czym tu w ogóle mowa...
-----------------------------------------------------------------------------------
Niektóre talie w Standardzie są w stanie od biedy pojechać na ośmiornicy, a Garchomp wydaje mi się do tego najlepszym wyborem. Mało tego. To jedna z nielicznych talii w Standardzie w której bym wybrał Octillery, zamiast Shaymina ex, ze względu na konieczność zdobycia 6 prizów przez przeciwnika.

Wydawać by się mogło, że stage 2 nie może chodzić, ale tu jest znacznie łatwiej dzięki Korrinie. Presja na przeciwniku, że Garchomp uderzy 180 w exa to piękna sprawa. Talia się ma zacinać? Być może. Mi się akurat nie przytrafiło, ale pewnie się z kilka razy przytrafi. Batman, LucarioBat też się zacinają czasem a wg niektórych pretendują do tier 1. Taki urok grania w talii stage 2.

W talii bez jakiegokolwiek dociągu oprócz supporterów i łatwego do załatwienia Octillery'ego.

Łatwy do załatwienia Octillery?
Mając w perspektywie ostre lanie od Garchompa nikt się Octillery nie zainteresuje (już na pewno mając na aktywie exa). W każdym moim pojedynku przeciwnik koncentrował się na zabijaniu Garchompów, bo na walkę z Remoraidami i Octillery nie ma po prostu czasu. Poza tym przy linii 2-2 zabijanie Remoraida lub Octillery jest bez sensu, bo jeśli się nie sprizują to i tak prędzej czy później ośmiornica wejdzie do gry. Zresztą nawet jeśli nie, jest jeszcze solidna linia dociągających supporterów i sacred ash (na moje lepszy od super roda tutaj), który je przywróci.
Podsumowując: martwienie się o zabicie Octillery lub Remoraidów to w tej talii najmniejszy problem. Wręcz przeciwnie. To atut, bo też łatwy do zabicia Shaymin ex to strata 2 prizów, a Octillery/Remoraid tylko jednego. Jeśli powiedziałbyś, że problemem jest lysandrowanie Octillery i jego późniejsze wycofanie to wtedy bym się z Tobą zgodził. Nie zawsze float stone i escape rope podejdą.

Za dużo słabości - item locki bolą, baty bolą, Hex Maniac boli, niewystawienie ośmiornicy boli, dokładanie strongów z discarda przestaje być fajne, jak przeciwnik zagra młotek/Xerosica/Jirachiego.

 
A kogo nie bolą item locki? Kogo nie bolą hex maniaki, gdy niemal w każdej talii jest Shaymin ex? Równie dobrze można powiedzieć, że Octillery jest lepszy, bo go nie bolą Silent laby, a Shaymina ex tak. Nie przekonują mnie te argumenty.
Oczywistym jest, że wyrzucanie specjalek boli każdą talię, w której się znajdują. Dlatego najt marsz gra obecnie Milotica, a już niebawem będzie grał linię 4 Puzzle of time. Tutaj wystarczy pierwszy atak Garchompa, więc jest znacznie łatwiej.

I jeszcze jedno: gdyby w talii z filmiku octillery i remoraidy zastąpić czterema Shayminami, jestem niemal pewien, że byłaby lepsza smile. A jeszcze lepiej chyba dwa Shayminy i dwa brakujące VS seekery, coby rywal trochę popłakał, kiedy mu będziemy te kampione na benchu pokemony Lysandre'ować tongue.

6 prizów przy presji kontry z Garchompa to wielki atut tej talii. Nie wiem czy warto się go pozbywać. Być może jeden Shaymin ex faktycznie by tu zagrał, ale to muszę jeszcze przetestować. Na ten moment wydaje mi się, że Octillery to wystarczające wsparcie z dociągiem.
Co do VS Seekerów to talia z linka jest tylko orientacyjna. Też uważam, że dodatkowa sztuka tutaj jest jak najbardziej wskazana.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Garchomp naturalnie, jak każda talia ma swoje słabości. Tier 1 nie zostanie, ale dla mnie jest to talia klasy Enteia, którą dodatkowo można zdobyć stosunkowo małym kosztem.
Talia gwałci Mega Mańka, ma solidny matchup z Batmanem. Chyba oprócz Trevenanta Break ze wszystkimi wiodącymi taliami jest w stanie powalczyć.

Słowem: chcesz złożyć deck do standardu bez Shaymina ex. Wybierz Garchompa.
Amen

Od tego momentu proszę o skupienie dyskusji na Shayminie (porównania Octillery vs Shaymin są jak bardziej na miejscu), dalsze tyrady na temat miejsca Garchompa BKP w mecie będę kasował, jak chcecie o nim dyskutować załóżcie nowy temat w tym dziale albo w dziale o taliach, jeśli chcecie dyskutować o konkretnej rozpisce. ~ Kakel

Podziękowali za posta: Woodhamma