Temat: Top 5 decków w Standardzie [XY-on]

Hej,
Chciałbym poznać jakie decki, według was są/będą w Standardzie najlepsze, najsilniejsze, najciekawsze i dlaczego. Która talia jest waszym obecnym faworytem? Czekam na odpowiedzi smile

Greninja & Dewott

2

Odp: Top 5 decków w Standardzie [XY-on]

Z tego co słyszałem o ostatnich wynikach regionalsów w standardzie, to:

- Night March
- SceptileEX - ostatnio wygrał regionalsy w UK, a drugi był w top8!
- MetalTina
- ToadTina
- może M Mewtwo?

3

Odp: Top 5 decków w Standardzie [XY-on]

Ja tam się nie znam. Jestem zbyt leniwy, żeby przeglądać decklisty z turniejów i zbyt głupi, żeby czytać artykuły na Pokebeachu. Ale nic straconego, popytałem paru kolegów i okazało się, że BDIFami obecnie są:

5. M Venusaur-EX
4. Quad Sigilyph
3. Keldeo/Yveltal/Banette
2. Quad Benchtini
1. Hydreigon/Dewott/Togepi

Mam nadzieję, że pomogłem w zostaniu Mistrzem Pokemon.

To wszystko niestety prawda.

4

Odp: Top 5 decków w Standardzie [XY-on]

Temat bardzo ciekawy.

Z moich doświadczeń i ostatnich obserwacji wyłoniłbym taką piątkę + jednego rezerwowego:

Poczekalnia.

M Manectric ex lub M Manectric ex/Regice.
Talie oparte na megasach niestety są w odwrocie z powodu wszechobecnej Giratiny ex, dlatego tylko pukają do pierwszej piątki. Nieważne jak bardzo silne są, zazwyczaj samo ability Giratiny ex wystarczy by z nimi wygrać. Jest co prawda Hex Maniac, czy też silent lab ale, wymaga naprawdę idealnego wstrzelenia, by Giratinę ex ubić... a poza tym takich jest zazwyczaj kilka. Niemniej talia ma też bardzo dobre matchupy i z megasów myślę, że właśnie M Manectric ex może się pojawić na stołach w formacie standard.
---------------------------------------
5. Night March.
Talia pomimo utraty Mew ex wciąż bardzo silna. W zasadzie na straconej pozycji stoi tylko z ToadTiną. Reszta matchupów jak najbardziej możliwa do wygrania. Nie jest już jednak tak prosta w użyciu jak za Mew ex. Zależność od stadionu i DCE jest teraz dużo większa, co pozwala łatwej tę talię kontrować.
4. MetalTina/Tyrantrum.
Bez Keldeo ex ta talia to już nie to samo, ale wciąż bardzo groźna. Już sama obecność Aegislasha ex sprawia, że w wielu matchupach przeciwnik musi się nagłowić jak do niego podejść. Dochodzi także teraz nowy Jirachi z atakiem odrzucającym specjalki. Dlatego talia stanowi postrach decków bazujących mocno na energiach specjalnych. Jednakże jak to w talii bazującej na Bronzongach zacinanie może zdarzać się dość często.
3. LucarioBat/ManectricBat
Silne talie oparte na prostocie działania. Mały koszt energetyczny pozwala wywierać presję na przeciwniku już od pierwszej tury, w której możemy zaatakować. Nietoperze + muscle band doskonale uzupełniają duże obrażenia jakie jesteśmy w stanie uzyskać z ataków Lucario ex lub Manectrica ex.
2. ToadTina
Potencjał blokujący jest tutaj niesamowity. W połączeniu z przedmiotami od odrzucania energii sprawia, że w wielu matchupach nie sposób po prostu przegrać. Talia ma koszmarny matchup z FairyTiną i chyba tylko to sprawia, że nie jest obecnie na pierwszym miejscu. Lepiej mogłaby sobie również radzić z metalem, ale tam hex maniakiem lub silent labem jesteśmy w stanie coś jeszcze ugrać. Z resztą decków radzi sobie doskonale.
1. FairyTina
Mój ostatni faworyt. Talia kompletna z darmowym wycofaniem, z możliwością przeniesienia każdej energii (także DDE od Giratiny ex do Giratiny ex). Doskonały matchup z wiodącą ostatnio ToadTiną (Xerneas ma Giratine ex na hita). Możliwość AZtowania Giratin bez straty żadnej energii. Bunnelby sprawia, że zbyt dużą liczbę DDE w discardzie można odratować lub ewentualnie dać sobie spokój i przerzucić się na Lugię ex.
Największą wadą jest powolne rozłożenie arsenału. Z reguły jednak jeśli w pierwszej swojej rundzie możemy uderzyć Xerneasem i wystawimy Aromatissa to zwycięstwa już raczej nie oddamy.

5

Odp: Top 5 decków w Standardzie [XY-on]

W sumie dałbym podobnie co Robert ale wrzuciłbym gdzieś jeszcze Vespiqueny, które z tego co wiem całkiem dobrze się sprawiły w Regionalsach w Standardzie (może zamiast Metalu). Inna sprawa, że nasze rozważania nic nie będą zaraz warte, bo w ten weekend już jest legalny BKT, który może wywrócić metę kartami takimi jak chociażby M Mewtwo EX, Float Stone (Gengar/Trevenant?), Smeargle (wielka niewiadoma co ta karta umożliwi).

6

Odp: Top 5 decków w Standardzie [XY-on]

Robert napisał/a:

4. MetalTina/Tyrantrum.
Bez Keldeo ex ta talia to już nie to samo

Diagnoza w zasadzie dobra, tylko sądzę, że przyczyna nie ta. Wydaje mi się, że to nie Keldeo EX jest najważniejszą kartą, której brak osłabia siłę metalu - to Colress jest key playerem.

Pytałem o to ludzi którzy operują tą talią z sukcesami i sceptycznie odnoszą się do faktu (w stosunku do Tyrantrumów), że float stone dzisiaj wraca do formatu - brak najsilniejszego drawu w formacie dla talii metalowej jest bardzo demotywujący. Sycamore czasami robi robotę, ale trzeba mieć dobry układ ręki, bo bardzo często trzeba wyrzucić za dużo.

Moim zdaniem w standardzie z dniem dzisiejszym ToadTina i Night March dostają mocno po głowie z racji Jirachiego promo. Jedynym problemem jest słabe nasycenie rynku kartą z powodu słabej dostępności, ale uważam, że na amerykańskich citiesach powinno być już widać powolne wycofywanie się decków opartych wyłacznie na specjalnych energiach. Vespiquen przygarnie tego Jirachiego z otwartymi ramionami.

Uaktywniają się również pomysły oparte na walce - możliwe jest zarówno samodzielne granie Marowaka BKT (tak samo jak Donphana PLS) jak i techowanie Marowaka BREAK do Lucario Bata i mimo powolności konceptu trudno jest coś z nim zrobić - zlysandrujesz na początku, stracisz zasoby na słabego pokemona. Zostawisz - będziesz miał ból głowy. Perfekcyjny resource-eater.

Oba pomysły zanotowały już pierwsze obiecujące występy, szczególnie w Japonii, gdzie Marowaki wydały się zadomowić na dobre.

Powiedziałbym, że w tych warunkach na prowadzenie wychodzą decki oparte na Manectricu i Sceptile, szczególnie, że potencjalnie groźny Item lock powracającego Trevenanta nie robi na nich większego wrażenia.

Nie zdziwię się, jeśli do poczekalni zapuka w Berlinie jakiś Typhlosion, Magnezone albo nawet M-Mewtwo EX... Może nie do top 8, ale do top 16 z miejscem premiowanym CP?

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer