1

Temat: Początkujący

Oto temat, w którym każdy początkujący może zadać pytania na temat rozpoczęcia swojej przygody z PTCG. ~ Kakel

Hej!
Mam na imię Karol (stąd nick Lolek smile ). Moją przygodę z PTCG zacząłem około 4 lata temu, jednak 2 lata temu zakończyła się. Ostatnio znalazłem te forum i ponownie naszła mnie chęć na grę w PTCG. Ostatni set, z którego kupowałem boostery to Dark Explorers, a ostatnia talia to deck na Samurottach BW i Feraligatrach Prime smile. Chciałbym skierować się do Was z prośbą o pomoc we wprowadzeniu "nowego" gracza.
Czy byłby ktoś w stanie opowiedzieć mi krótko, co zmieniło się w nowych setach? Na początek chciałbym kupić sobie jakiegoś tina, lub Elite Trainer Boxa XY. Co polecacie?
Pozdrawiam, Lolek smile.

2

Odp: Początkujący

Cóż,chyba specjalnie dużo się nie zmieniło poza faktem, że zaczęły już wychodzić sety XY, tak więc zacznijmy od tego, że radzę już składać talię na PLS-on, bo niedługo nadejdzie rotacja. Jeśli chodzi o zasady, to cóż, były 3 zmiany w zasadach ostatnio:
1. Wybór osoby, która zaczyna jest teraz przed dobraniem kart, jednak nie można atakować w pierwszej turze.
2. Errata Pokemon Catchera - teraz jest coin flipem.
3. Nie można grać Professor Juniper i Professor Sycamore w jednej talii.
Cóż, jeśli chodzi o to co wybrać na początek - zależy czym zamierzasz grać, choć najlepszym wyborem wydaje się tin z Yveltalem EX ze względu na potęgę tej karty.

"Dawid mimo wszystko pokonał Goliata. Tylko, że oni grali Bo1, a nie Bo3." - słynne słowa przed ćwierćfinałem Gyarados vs Volcanion.

3

Odp: Początkujący

Witam.

Jestem zielony jeśli chodzi o PTCG, ale chciałbym zacząć swoją przygodę z tą "karcianką" ponieważ bardzo lubię pokemony i interesują Mnie tematy z nimi związane. Tak więc prosiłbym Was o poradę jakie boosterki itp. kupić na początku swojej przygody z tą grą, dodam że zasad kompletnie nie znam (ale postaram się je ogarnąć w miarę szybko), jakieś bo ja wiem 10-12 lat temu miałem jakieś karty pokemon, ale to NA PEWNO były podróbki, ale co Ja wtedy mogłem wiedzieć o PTCG jak miałem z 6-8 lat, dla tego proszę Was o porady, karty (boostery itp.) będę chciał raczej nabyć przez internet, z powodu odległości najbliższych sklepów, które się tym zajmują od Mojego miejsca zamieszkania.

Początkowy budżet na karty 200 zł.

Pozdrawiam. smile

4

Odp: Początkujący

Gdzie masz zamiar jeździć na spotkania/turnieje? Często gracze mają nadmiarowe karty mniej grywalne, które świetnie się nadadzą dla początkującego na ogarnienie zasad, a oddadzą je za darmo lub półdarmo i odpowiedzą na wszystkie twoje pytania. Dobrym pomysłem jest kupienie talii tematycznej (z tego co wiem bardzo dobra jest "Resilient Life" z XY, ale to mogło się zmienić - nie wiem co jest w taliach z nowszych setów). Nie radzę kupować boosterków. Lepiej kupować karty na sztuki. Niestety jeśli chodzi o Polskę to poza graczami jedynym źródłem singli jest allegro i z ostatnich dwóch setów jest posucha. Warto jednak zaopatrzyć się w 4 sztuki kart takich jak: Professor Sycamore, Ultra Ball, N.

5

Odp: Początkujący

Jeśli chodzi o wyjazdy na spotkania/turnieje to jeszcze nigdy na takowych nie byłem, i w sumie w najbliższym czasie nie wiem jak to będzie z tym aspektem. Najpierw bym się musiał z kimś dogadać big_smile ponieważ nikogo kto jeździ na takie imprezy nie znam.

6

Odp: Początkujący

Sądzę, że Kakel chciał się raczej dowiedzieć skąd jestes, żeby sprawdzić kto miałby najbliżej do tego, żeby Ci pomóc.

Podziel się z nami PanieMichale tą informacją, będzie łatwiej smile Postaramy Ci się poradzić i wspomóc kartami, o ile będzie to możliwe.

Najlepiej na początek poznać nowe sety i sprawdzić czym mniej więcej chciałoby się grać. Na pewno pomocna będzie nasza wyszukiwarka - ptcg.eu. Kart wcześniejszych niż ekspansja Black and White nie ma co rozważać w praktycznej grze, a im nowsze karty tym zwykle silniejsze (choć reguły nie ma)

7

Odp: Początkujący

Aha, jeśli o to chodzi, to jestem z Końskich (40 km od Kielc), więc nie chyba daleko od większości z Was tongue

8

Odp: Początkujący

Hm, w takim razie radzę wybrać jedno z dwojga:
a) Przygotować się na jeżdżenie do Krakowa lub Warszawy na spotkania (w Świętokrzyskim jakoś nigdy nie zorganizowała się większa grupa, o której nam było wiadomo);
b) Zainteresować się karcianką przez internet. Radziłbym w ogóle nauczyć się zasad na oficjalnym programie do karcianki (PTCG Online).

[Oczywiście oba warianty mają swoje wady i zalety]

Podobno żeby złożyć dobrą kartę online wystarczy zainwestować ok. 40 zł (w kody, które można znaleźc w prawdziwych boosterkach), ale ja nie jestem znawcą w tym temacie, odsyłam do innych. Bardzo fajnym wariantem jest złożyć talię w internecie za zdecydowanie mniejsze pieniądze niż w rzeczywistości, nauczyć się mniej więcej nią grać, po czym zdobyć karty na tę talię i zacząć jeździć na spotkania/turnieje. Ale to już pozostawiam do decyzji własnej.

9

Odp: Początkujący

Dobrze, tak więc spróbuję ogarnąć zasady w PTCG Online, a potem w realu. Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi oraz pozdrawiam. smile

10

Odp: Początkujący

Przepraszam że post pod postem, ale mam pytanie, gdybym chciał kupić jakąś talię kart na początek to jaką polecacie? I zauważyłem że jest kilka wersji np. talii pokemon x i y, 5 listopada chyba będzie premiera pokemon x i y 4 "Phantom Forces" czym różni się ona np. od serii x i y 2 albo x i y 3 (dla Was pewnie pytanie banalne, ale Ja się nie orientuje za bardzo, czy tam są nowe pokemony czy co?), no i tak jak pisałem wcześniej jaką byście polecili, mam do wydania 200 zł na chwilę obecną, lecz myślę że w połowie listopada będzie 400 zł, albo ewentualnie w grudniu, to już będzie coś koło 600 zł. Tak więc co robić kupić teraz jakąś talię tematyczną czy coś w tym stylu i ogarnąć trochę zasady po pro stu grając. BO jeśli chodzi o PTCG Online to na razie nie będę miał stałego dostępu do neta (przez jakieś 2 tygodnie).

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

11

Odp: Początkujący

Każdy set zawiera dwie talie podstawowe. Kompletny ich spis można znaleźć pod tym adresem: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Theme_Deck_(TCG)

Każda z tych talii podstawowych zawiera kilka kart dobrych "na start", ale każda również wymaga wielu poprawek aby dało się nią grać (w każdej z nich jest zdecydowanie zbyt mało silnych pokemonów i supporterów, na których talia się opiera). Dwie z nich jednak są godne polecenia (z ekspansji XY):

http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/ … mmer_(TCG)
http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/ … Life_(TCG)

Szczególnie ta druga zawiera świetną bazę pokemonów (Aromatisse, dla przykładu, osiąga na rynku spore ceny z powodu ability, a dwa Xerneasy są bardzo silne same w sobie) i całkiem niezłą bazę trainerów, która w większości jest grywalna. Inne talie posiadają albo dużo słabsze linie pokemonowe, albo słabsze trainery, chociaż można poszukać jakichś sensownych propozycji jeśli ta Ci się nie spodoba.

12 (edytowany przez Pronciu 2015-03-03 15:58:57)

Odp: Początkujący

Witam wszystkich jestem Damian i jestem nowy na forum. Jestem aktywnym graczem innej karcianki Magic the Gathering ale kiedyś zanim się dowiedziałem o Magicu miałem kilka kart Pokemon i jakoś niedawno odkryłem to forum i w ramach poszerzania horyzontów chciałbym się doweidziec więcej o tej karciance (widzę że jednak w Polskce ktos w to gra). Jak wygląda podział na formaty: ile ich jest i jakie edycje wchodza w skład?? Jakie sa koszta zakupu kompletnej talii do któregoś z formatów?? (chodzi mi o decki tier 1) jak wygląda scena w Polsce?? z tego co doczytałem na forum to jak jest duża impreza w Polsce to gra ok 30-40 osób. Z chęcią popiszę z kimś kto przedstawi mi więcej informacji.

Jakby co pochodzę z Trzcianki (20km od Piły)

13

Odp: Początkujący

Witaj na forum!

Pronciu napisał/a:

Jak wygląda podział na formaty: ile ich jest i jakie edycje wchodza w skład??

Główny format obecnie to Standard, w skład którego wchodzą edycje od Boundries Crossed wzwyż (do Primal Clash). Do tego roku był to jedyny format w Poku poza Limited na jakichś prereleasach, ale teraz jest też Expanded - od Black&White wzwyż. Nie cieszy się on jakąś super popularnością, nadal zdecydowana większość turniejów jest w Standard. Rotacja co roku we wrześniu, ogłaszana w lipcu.

Pronciu napisał/a:

Jakie sa koszta zakupu kompletnej talii do któregoś z formatów?? (chodzi mi o decki tier 1)

Jeśli miałbym wyceniać zbudowanie naprawdę porządnego Tier1 od zera, to pewnie okolice 250-350 zł (może teraz drożej, bo karty najlepiej sprowadzać z USA, a dolar wysoko), ale w 100 zł da się zmieścić z całkiem dobrą talią.

Pronciu napisał/a:

jak wygląda scena w Polsce??

Na ten moment główne ośrodki (turnieje co tydzień po 6-10 osób) to Warszawa, Kraków i Wrocław. Warto też dodać Górny Śląsk, bo co prawda grają trochę mniej, ale zawsze na większych turniejach ktoś się pojawia w topce. Więc niestety z Piły jest dość daleko do ośrodków turniejowych (kiedyś w Szczecinie mnóstwo grali, ale tamtejsza scena gdzieś znikła).

No i rzecz, którą może warto wiedzieć przełączając się z Magica: Nie mamy oficjalnych turniejów, wszystko, nawet większe turnieje (tradycyjnie rangę "mistrzostw" ma tzw. OTP w czerwcu) jest organizowane oddolnie. Na oficjalne turnieje najbliżej do Niemiec/Czech.

14

Odp: Początkujący

tzn powiem szczerze że nie zamierzam się przerzucić z Magica na Pokemony ale chciałbym jakby rozpocząć nowa ścieżkę. Przede wszystkim podoba mi się PTCG Online. w Magisu nowa edycja wchdozi co 3 miesiące dlatego stało sie to typowa pompka pieniędzy ponieważ co chwile potrzebujesz nowych kart do decku bo ciągle sie one zmieniają. Owszem sa formaty w których rzadziej się decki zmieniają ale tam pojawiaja sie ceny niektórych landów od 90-350 zł za sztukę (a gra się takimi np 4). Po prostu chciałbym sie pobawić w cos innego jako odskocznia od Magica. Mam nadzieje że troszke poszperam jeszcze na forum i moze zloe jakis deck no i moze sie kiedys spotakm na jakims turnieju z Wami:)

15

Odp: Początkujący

chcialem jeszzce zapytać odnośnie formatów gry. Co zkartami z base setu, fossila i jungle itd? one juz sa nie grane?? nie chcodza w skład żadnego bloku, formatu??

16

Odp: Początkujący

Tylko te, które zostały przedrukowane w obecnym formacie, jak na przykład Switch, Potion czy Double Colorless Energy. Format Unlimited w którego wchodzą skład wszystkie wydrukowane karty (poza skromną banlistą złożoną z czterech pozycji) jest grany sporadycznie i nie jest popularny, ponieważ istnieją minimum trzy talie które z niezłym prawdopodobieństwem w tym formacie wygrają mecz zanim przeciwnik pociągnie kartę. I jak dobrze pójdzie, nie dadzą mu nawet wygrać coin flipa na starcie.

Format BC-on i BW-on są dużo bardziej zbalansowane. A 'starsze' karty mają wartość głównie kolekcjonerską, chociaż jeśli trafisz na kogoś kto ich potrzebuje - wcale niemałą.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

17

Odp: Początkujący

Hej! Podpinam się pod temat bo tytuł do mnie pasuje tongue Mam kilka pytań do was bardziej doświadczonych graczy/kolekcjonerów.
Jestem kompletnie nowy w temacie PTCG. Obejrzałem już trochę filmów na YT i poczytałem na różnych stronach. Jednak stworzyło mi się kilka nieścisłości.
1. Mieszkam w Warszawie i chętnie dowiedziałbym sie czy jest tu jakiś klub graczy PTCG/ spotkania?
2. Chciałbym kupić sobie pojedyncze karty i w ten sposób stworzyć cały deck. Jakie są opcje jeśli chodzi o wybór sklepu (jeśli ebay to amerykański czy brytyjski?)
3. Myślałem o decku z Mega Gardevoirem (mój ulubiony pokemon) może być na początek? M Gardevoir to chyba jedna z najnowszych kart. Nie będą one kosztować fortuny?
4. Chce żeby karty były oryginalne (żebym ewentualnie w przyszłości mógł pograć nimi na turniejach), tu pojawia się pytanie. Jakie kryteria musi spełniać taka "turniejowa" karta? (Słyszałem coś o jakiś "championships cards",którymi nie można grać, o co z nimi chodzi?)
5. Czy w Polsce są jakieś turnieje? (Nie muszą być oficjalne).
6.Jakieś inne wskazówki też mile widziane!

18

Odp: Początkujący

1. Wszystko jest w dziale "Spotkania w Warszawie".
2. Adriank1 napisał wszystko w temacie "Boostery z Żabki". Ale raczej karty ściągamy ze Stanów niż z Anglii.
3. Talie na Mega Pokemonach to chyba jedne z najdroższych możliwych. Nie dość, że potrzebne są 2-3 podstawki, które zwykle stoją 9-12$ za sztukę to do tego trzeba doliczyć tyle samo wersji Mega, które średnio są w okolicach 15$ za sztukę. Ale za to M Gardevoiry są dość łatwe w obsłudze i na dodatek jest do nich bardzo fajny starter deck z pierwszego XY (Resillient Life), który zawiera energie Fairy, linię Aromatisse'a i 2 Xerneasy, grane z M Gardevoirami.
4. Musi pochodzić z boosterka lub starter decka. Karty z "World Championships Decks" mają inny rewers i inny kolor ramki, po czym łatwo poznać, że są niegrywalne turniejowo. Do tego co roku jest rotacja (nie wszystkie dodatki są dopuszczone na turniejach).
5. W Warszawie są regularnie kilkuosobowe turnieje o draft z boosterków, większe są kilka razy do roku.

Podziękowali za posta: McLer

19

Odp: Początkujący

ale jak mogę jeszcze w tym temacie to napiszcie prosze jak wygląda temat podróbke obecnie?? wiem że kilka lat temu jak był szał na pokemony to czytałem nawet artykuły w gazecie na temat podróbek kart i podobno była tego masa. Obecnie rozumiem że nikt nie targa się na takie pomysły z racji tego iź jest mniejsza popularność gry

aha i jeszcze jedno pytanie. Wiem ze ostatnio zasypuje troche forum spamem ale widze ze nie ma za duzo tematow aktywnych wiec moze troche dodac zycia albo wywolam jakis konstruktywny dialog. Gdize moge zobaczyc czarno na bialym jakie dodatki wchodza w sklad standardu?? owszem wiem ze juz pisaliscie ale jak patrze na produkty w sklepach internetowych to jest tego cale mnostwo. rozumiem ze jak jest jakis dodatek to  jego sklad wchodza jakies pomniejsze dodatki tak? np wychodzi jkakis tam nazwijmy to "blok" xy i w jego sklad wchodzi masa dodatkow?? dodatkowo to co mnie dziwi to na stronie pokemon.com nie moge znalezc w spisie dodatkow base setow i innych rownie starych. dziwi mnie to bo w koncu jak tam tego nie ma to gdzie to ma byc??

Polecam funkcję 'edytuj' jeśli dublujesz posta wcześniej niż po 24 godzinach - to, że jest mało aktywnych tematów nie znaczy, że nikt ich nie czyta - Adriank1


ok więc edytuje:P sorry za kłopot. Chciałem także zapytac czy rotacja polega na tym iż co kilka miesięcy (tygodni?) wychodzi nowy dodatek i po prostu co roku jakas liczba dodatków odpada ze standardu a w ich miejsce sa te "nowsze" czy po prostu w historii gry wydano tyle edycji i rotacje zachodza miedzy nimi i to tylko tworcy decyduja czy dany dodatek dorzucic czy wyjac ze standardu??

20

Odp: Początkujący

Temat podróbek jest śliski, ale ostatnio się ich nie widuje prawie w ogóle. Szczególnie z obecnych setów. Przy zdobywaniu kart z zaufanych źródeł nie ma się czym martwić, a w przypadku wątpliwości - zapytać kogoś doświadczonego.

Nie wiem czy wiesz, ale ptcg.eu to wspaniała wyszukiwarka kart. Wchodzisz, klikasz 'pokaż obrazki' i już po lewej stronie masz rozwijaną listę kart z podziałem na formaty i bloki setów. Co prawda nie ma tam i BC-onu, ale wystarczy wyrzucić wszystkie sety z BW-on które są poniżej Boundaries Crossed. Przykładowo, blok XY to umowna nazwa setów, które wyszły po XY (akurat tutaj jest to podział na kolejne generacje pokemonów, od XY zaczyna się szósta "partia" nowych stworków").

Listę setów wydanych przez Nintendo można znaleźć na tej stronie:

http://www.pokemon.com/us/play-pokemon/about/card-dex/

Niestety nie została zaktualizowana do formatu BC-on, ale uwaga patrz wyżej.

"Starsze" sety typu base set pewnie tam nie figurują bo zostały wydane przez Wizard of the Coast, które potem straciło licencję. Ale ptcg.eu nadrabia ten brak, nie trzeba szukać daleko.

Nowe sety wychodzą średnio co 3 miesiące, a rotacja jest ogłaszana krótko po mistrzostwach świata w sierpniu - i wchodzi w życie zwykle na początku września. W większości przypadków rotowanie to dobry pomysł, bo trainery są coraz słabsze, a pokemony coraz potężniejsze - zwykle połączenie starych trainerów i nowych pokemonów daje dużo lepsze wyniki niż w talii formatowej. Oczywiście - nie zawsze, ale przyjęło się, żeby rotować mniej więcej jak na świecie.

W praktyce rotacja w Polsce to okres czasu i gdzieś około grudnia mozna ząłożyć, że cały kraj przystosował się do nowych warunków.


Może Ci wydawać się, że forum jest trochę 'martwe', ale cała fura tematów jest poruszana na spotkaniach, turniejach i na shoutboxie, więc to tylko złudzenie. Pisz, jeśli tylko uznasz, że masz coś ciekawego do powiedzenia - tematy to też integralna część forum smile

Mam nadzieję, że pomogłem smile

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

21

Odp: Początkujący

Pronciu napisał/a:

Gdize moge zobaczyc czarno na bialym jakie dodatki wchodza w sklad standardu??

Ogłoszenie o rotacji z lipca 2014.

Pronciu napisał/a:

Chciałem także zapytac czy rotacja polega na tym iż co kilka miesięcy (tygodni?) wychodzi nowy dodatek i po prostu co roku jakas liczba dodatków odpada ze standardu a w ich miejsce sa te "nowsze" czy po prostu w historii gry wydano tyle edycji i rotacje zachodza miedzy nimi i to tylko tworcy decyduja czy dany dodatek dorzucic czy wyjac ze standardu??

Dodatki wychodzą jak w Magicu co 3 miesiące, 21 dni po premierze dodatek jest dozwolony do gry turniejowej w Standardzie, rotowane są zawsze najstarsze sety w formacie (średnio 3-5).

Dodatki starsze niż Black&White (maj 2011), w tym Base Set, Jungle itd., nie są dozwolone w żadnym formacie uznawanym przez The Pokemon Company International, Adrian napisał eufemistycznie, że Unlimited jest mało popularny, ale ja się wyrażę dobitniej: nikt nie gra w Unlimited (wszystkie dodatki dozwolone). Jest to jeden z wielu formatów do wyboru do gry "for fun" z kolegami, jeśli oficjalne formaty się znudzą. Przykładowa "gra" w Unlimited

Podziękowali za posta: McLer

22

Odp: Początkujący

hehe no rzeczywiście co najmniej "dziwnie to wygląda" hehe. Niestety i tak wydaje mi sie że osobiście pozsotanie mi tlyko PTCG on line. Do ośrodków grajacych w poki mam daleko a znajomi z Magica sie nie przezuca niestety:P ale moze jak kiedys zloze jakis deck pojawie sie gdzies na trunieju.

23

Odp: Początkujący

Jestem graczem i sędzia mtg, chciałem spróbować innej karcianki, grałem kiedyś w poki (ponad 10 lat temu). Jaki starter i boosterki polecacie na początek? Jakiś polecany sklep internetowy?

24

Odp: Początkujący

Sklepy jakie używamy.
Troll i żaba. Koszmarnie droga wysyłka z usa. Niskie ceny kart. Czasami długie wysyłki.
StrikeZone Niska wysyłka do 7 kart lecz długo idzie z meksyku. Czasami niektóre droższe karty są tańsze niż na trollu.
60cards Najtańsza wysyłka za 1,30$ i idzie w 3 dni z Czech. Lecz drożej niż na trollu lub strikezone.
Zwykle na jedno wychodzi. Jednak polecam 60cards gdyż idzie najszybciej

Boosterki polecił bym od XY do najnowszego gdyż niedługo rotacja formatu a starter to zależy. Grywalne karty z starterów to z pierwszego setu XY. Resilient Life lub Destruction rush. Jednak nie opłaca się kupywać tylko dla kilku grywalnych kart jak taniej wyszło by kupić pojedyncze. Pytanie do ciebie. Z którego miasta jesteś lub do którego masz najbliżej? Warszawa? Katowice? Kraków? Wrocław?

Zbieram kody PTCGO.
Irytacja. Kiedy ktoś odrzuca naszą pomoc, a potem użala się nad swoją krzywdą.
Shaymin EX na Ace speca

Podziękowali za posta: Stivi

25

Odp: Początkujący

Z boosterków zależy jaką talię chcesz budować, ale chyba najwięcej używalnych kart jest w Phantom Forces, więc chyba te bym polecał najbardziej. Dobre Trainery, w tym Supportery, które są podstawą każdej talii (Professor Sycamore to staple, grzech go nie grać, Shauna to niezła karta) i Itemy typu VS Seeker i Head Ringer. Obiecujący jest też następny set Ancient Origins, który ma niezłe Trainery, a jest na tyle mały że powinny się w miarę często trafiać.

Podziękowali za posta: Stivi