51

Odp: [news] XY ORAS

Kakel napisał/a:

Robert ładnie to wszystko podsumował z tym że Aggron EX jest dla mnie zbyt podobny do Regigigas EX NXD, żeby wróżyć mu jakąkolwiek przyszłość poza byciem podstawką do M Aggrona EX (Regigigas to chyba jedyny EX z Next Destinies, który nie zrobił żadnej kariery). W ogóle zarówno Aggron jak i Gardevoir (podstawki) nic sobą nie wnoszą w przeciwieństwie chociażby do Manectrica i Gengara, które nawet bez Mega Ewolucji są dobrymi kartami. W ogóle EXy zdecydowanie poniżej średniej, mimo że jest ich aż osiem w secie.

Owszem. Aggron ex nie jest fantastyczny, ale w przeciwieństwie do Regigigasa ex pozwala kombinować.

Shield energy, nowy eviolite czy jamming net sprawiają, że brak możliwości szybkiego ubicia zwiększa szansę na porządny kontratak.

Poza tym z Shrine of Memories M Aggron ex z 240 hp może użyć drugiego ataku Aggrona ex. 120 obrażeń na nim pozwala włożyć 180 w przeciwnika bez ryzyka obijania własnej ławki.
Praktyka zweryfikuje grywalność, ale co do obecności metalu nie można mieć żadnych wątpliwości.

Gardevoir ex faktycznie pupy nie urywa. Nie można mieć wszystkiego smile

52

Odp: [news] XY ORAS

Nie widzę uzasadnienia dla grania M Aggrona EX i "nowego eviolite". Talie ładujące zawsze wymagały sporego dociągu i supportu a gdzieś przecież trzeba jeszcze zmieścić coś do przerzutu coinem (Victiniego albo Trick Coina). Z pewnością przydadzą się też spirit linki. A przecież w RayEelsie toole ograniczało się do minimum, bo miejsca było bardzo mało.

Shield energy też są dla mnie tylko bonusikiem, bo zbyt wiele specjalnych energii grozi tym, że nie będzie czym grać (przy wciąż wartościowym Garbodorze DCE ma dla mnie większą wartość w metalowej talii od shield energy). Podobnie preferuję Steel Shelter od Shrine of Memories.

Wielopoziomowa blokada ma tendencje do przerywania się w wielu punktach, więc postawiłbym czysto na atak. Niemniej jednak zgodzimy się chyba wszyscy co do tego, że nowy Aggron może być hitem - i to na dłuższy okres.

53

Odp: [news] XY ORAS

Brzmi to tak, jakby Regigigas EX nie pozwalał kombinować. Evolite, Aspertia City Gym, a jak się chciało zaszaleć to Umbreon Plasma i Team Plasma Badge. Problemem Aggrona na dzisiaj jest to, co nie pozwoliło się przebić Regigigasowi: format się kręci wokół zdejmowania rzeczy na hita.

Robert napisał/a:

120 obrażeń na nim pozwala włożyć 180 w przeciwnika bez ryzyka obijania własnej ławki.

Pytanie kto walnie za 120 w Aggrona. VirGen zdejmie G Boosterem na raz, Yveltal może sterować zadawaniem obrażeń tak, by albo zdjąć na hita, albo być poza zasięgiem nokautu, Mega Gardevoir może co prawda zdjąć na hita, ale zaraz i tak umrze od dowolnego metalowego atakera, Donphan się schowa za robotem albo Reshiramem, ogień jeśli wróci to będzie bił po weaknessie. Metal będzie grany jako kontra na Mega Gardevoira, to na pewno. Nawet Aggron będzie grany jeśli ludzie się zdecydują iść w Mega Aggrona (mnie on niestety nie przekonuje jako karta flipana). Ale jako samodzielny ataker? Bardziej do mnie przemawia Aegislash EX.

54

Odp: [news] XY ORAS

Kakel napisał/a:

Nawet Aggron będzie grany jeśli ludzie się zdecydują iść w Mega Aggrona (mnie on niestety nie przekonuje jako karta flipana). Ale jako samodzielny ataker? Bardziej do mnie przemawia Aegislash EX.

Zap0ewne będzie tańszy, a metal uważam, że u nas (przynajmniej w warszawie) nie będzie cisnął gdyż są to drogie (nawet nie które bardzo) karty. Pewna osoba u nas ma (jeśli chodzi o pokemony) 60% talii

55

Odp: [news] XY ORAS

Problemem Aggrona na dzisiaj jest to, co nie pozwoliło się przebić Regigigasowi: format się kręci wokół zdejmowania rzeczy na hita.

I tu się w pełni zgodzę. Niewykluczone, że i tym razem będzie podobnie.
Niemniej od jakiegoś czasu tli się we mnie pomysł talii blokującej obrażenia przeciwnika. Jeśli kiedyś coś satysfakcjonującego stworzę to nie omieszkam się tym podzielić.

Zbieram już na PTCGO powoli na Aggrony lub Gardevoiry i zobaczymy jak się tym będzie grało.

Ale jako samodzielny ataker? Bardziej do mnie przemawia Aegislash EX.

Albo Cobalion ex. Mi bardziej chodzi o zbudowanie talii na czystym metalu, a nie kombinowanie z kontrami.
Mówiłem już, że potencjał w metalu jest duży i jest w czym wybierać. Sam Aggron na papierze wygląda nieźle, ale być może będzie zbyt skomplikowany w użyciu by na niego stawiać. W końcu tak jak powiedział adrian metalowa talia z bronzongową ładowarką łatwa w rozstawie nie będzie, więc pakowanie dodatkowo spirit linków i innego badziewia blokującego obrażenia może być niewykonalna.

Czekamy na nowy set smile

56

Odp: [news] XY ORAS

Niemniej od jakiegoś czasu tli się we mnie pomysł talii blokującej obrażenia przeciwnika.

Czemu nie spróbować by tym?

http://pokebeach.com/news/0115/primal-c … adrill.jpg

Cztery shield energy skompletujesz w drugiej turze, a potem możesz je przesuwać jeśli by się tak zdarzyło, że nikt Cię nie zabije ;p

57

Odp: [news] XY ORAS

A czy ability bronzonga będzie działało na Shield Energy?

58

Odp: [news] XY ORAS

Nie, bo nie jest metalową energią. Przeczytaj kartę.

59

Odp: [news] XY ORAS

Co prawda to prawda sad

60

Odp: [news] XY ORAS

Zmieniłem zdaniem. Wystarczyło trochę pograć. Aggrony się jednak raczej nie sprawdzą.
Pozwoliłem sobie złożyć metal i stwierdzam, że użycie mega ewolucji ze spirit linkiem będzie w tej talii zbyt trudne. Jest natomiast karta, która w pełni rekompensuje brak "porządnego walnięcia" Aggrona. Jest to Dialga ex. Po napoczęciu przez Cobaliona/Seismitoada ubija niemal wszystko prócz mega ewolucji. Mało tego. Z muscle bandem ma na hita każdego exa ze 170 hp. Tak więc: jeśli metal to tylko z Dialgą ex, a nie skomplikowanym w użyciu Aggronem.
-----------------------------------------------------------------------------------
Natomiast miałem podzielić się moimi przemyśleniami: bardzo podoba mi się obecny format. Jest tak dużo zróżnicowanych, silnych talii, że po złożeniu kilku naprawdę nie mogę stwierdzić, że któraś jest maszynką do wygrywania. Wystarczy spojrzeć:

Trawa - VirGen
Ogień - Pyroar, (gdyby były spirit linki może charizard by wszedł do łask)
Woda - wciąż Keldeoblast, w przyszłości Primal Kyogre + wzmocnienie trainerkami, no i oczywiście Seismitoad ex
Piorun - wariacje z Manectricami i Thundurus ex
Ciemność - Yveltal ex, Yveltal i Darkrai ex wciąż w modzie
Wróżki - różne kombinacje + M Gardevoir, który moim zdaniem będzie hitem
Walka - Donphan, kombinacje Landorusa ex, Lucario ex i Machampów
Metal - Bronzongi + wielu kombinacji na atakujących
Psychika - Gengar ex, Nightmarsh, Crobat i nieśmiertelny Mewtwo ex
Smoki - tu najsłabiej ale spotykałem grających Dragonitem ex
* pominąłem parę kart często używanych jak np. safeguardy

Praktycznie wszystkie powyższe talie lub ich pochodne spotykałem od powrotu do PTCGO. Różnorodność sprawia, że nie ma uniwersalnego leku na wszystko. Można trafić dobrze, bo się coś obije po weaknesie, ale można też trafić źle, gdzie własną słabość będzie trzeba wyłączyć z gry.
Pamiętam, że kiedyś widziało się głównie Darkraie ex i Rayquazę ex. Teraz jak odpalam pojedynek na PTCGO przez tę różnorodność naprawdę nie wiem co mnie czeka.
Możnaby bardzo długo pisać o powyższych taliach z kim sobie dobrze radzą, a z kim gorzej. Wszystkimi nie miałem przyjemności zagrać, ale po pograniu:
- Donphanem
- Yveltalem ex/ Seismitoadem
- Wróżkami z Manectriciem ex na głównym atakującym
- przerobionym Keldeoblastem
- Bronzongami
stwierdzam, że każda z tych talii jest świetna i można spokojnie cieszyć się grą po jej złożeniu. Naturalnie każda ma swoje słabości, ale dlatego jest tak fajnie.

Wydaje mi się, że z wyjściem Primal Clash równowagę mogą zachwiać trochę wróżki, ale o tym na pewno potem wspomnę, bo pogrania M Gardevoirem na pewno nie ominę smile