1

Temat: FairyGiratina

Pokémon - 17

4 Giratina-EX AOR 57
1 Bunnelby PRC 121
1 Lugia-EX AOR 94
2 Shaymin-EX ROS 77
3 Spritzee XY 92
2 Aromatisse XY 93
4 Xerneas XY 96

Trainer Cards - 31

4 Trainers' Mail ROS 92
4 Ultra Ball DEX 102
2 Lysandre FLF 90
2 Level Ball AOR 76
4 Fairy Garden XY 117
2 AZ PHF 91
3 Professor Birch's Observations PRC 134
2 Muscle Band XY 121
4 Professor Sycamore PHF 101
4 VS Seeker PHF 109

Energy - 12

4 Double Dragon Energy ROS 97
8 Fairy Energy

Total Cards - 60

Giratina ex stała się niekwestionowaną gwiazdą obu formatów.
Atak, który blokuje specjalki i zmianę stadionu oraz umiejętność skreślenia na starcie mega pokemonów są nie do przecenienia. W mojej skromnej opinii Giratina ex jest głównym powodem dlaczego Mega Manectric nie zdominował formatu Standard.

Taktyka grania FairyGiratiną sprowadza się do uderzenia za wszelką cenę w pierwszej możliwej rundzie Xerneasem. Gdy energie się rozmnożą dopiero można działać. Taktyka 2 DDE z reguły się nie sprawdza, bo wystarczy jeden młotek na specjalki i po taktyce. Zbudowanie solidnej bazy, nawet kosztem 2 prizów, to podstawa.

Deck zdecydowanie słabych matchupów raczej nie ma.
Z Vespiquen, czy Night Marchem wszystkie zależy od tego jak szybko będziemy zdolni uderzyć i zablokować możliwość dodawania specjalek. Pewne trudności są też z LucarioBatem, ponieważ on też szybko wywiera presję i nie daje nam spokojnie naładować się energiami.
Z Manectricami czy Groudonami porażka zdarza się pewnie raz na ruski rok przy dużym pechu w rozstawie.
Atutem talii są również Xerneasy, które mają Giratinę przeciwnika na hita. Lugia ex sprawdza się, gdy ktoś wyczyści nas z DDE i nie mamy za bardzo możliwości przywrócić ich przy pomocy Bunnelby.

Silny deck będący swego rodzaju spuścizną po osłabionym FairyBoxie. Największą wadą jest powolny rozstaw, ale jak już się rozstawi to ciężko to zatrzymać. Na pewno w standardzie będzie dość często spotykany.