Temat: Pięć najbardziej zdetronizowanych kart BW-onu

Hej! Ten autorski artykuł będzie traktował o najbardziej przecenionych i zdetronizowanych kartach-nadziejach BW-onu. Na każdą z nich był wielki HAJP, tzn. kiedy wychodziła (szczególnie w wersji japońskiej, a czasem nawet daleko po wyjściu angielskiego odpowiednika) miała być przegięta, gebrocken i w ogóle mega. Niestety meta nie przyjęła ich z takim entuzjazmem z jakim miała (a mega pokemony pojawiły się dużo później i nie powalają), kolejne sety dorzynały koncepcje z nimi związane, a taliom z użyciem tych kart brakło szybkości, siły, konsystencji albo płynności (tzn. rozwodnienia, jak niektórzy mówią).

O których kartach mowa?

5. Garchomp DGE

Garchomp Dragons Exalted po wyjściu nowego typu miał być ŁAAAA i ŁOOOOO, a z czterema Altaria DGE na polu miał zabijać wszystko "na hita". Fantastyczne ability Gabite DGE-2 miało rozkładać ten deck samo. W późniejszym okresie, dawno po rozkwicie koncepcji doszedł jeszcze Silver Bangle PLB który po prostu miał roztrzaskać przeciwników.

Co poszło nie tak?

Mnogość strategii która pozwalała na wykończenie Garchompów była zadziwiająca. Ta talia ma wiele słabości: Do erraty pokemon catcherów najprościej było pozbijać wszystkie Swablu i Altarie, które miały co najwyżej 70 HP. Trzy mocne ciosy w trzy Garchompy również powodowały, że talia się zacinała. Największy problem miały Mewtwo-boxy, które opierały się na dużych basikach, często exach, które utylizowaly Double Colorless Energy odrzucane hurtowo przez Garchompa.
Z kolejnymi setami Garchomp/Altaria tracił na znaczeniu jako, że wychodziły karty, które mogły uderzyć za 140 i więcej. Deck nie odszedł całkowicie do lamusa, ale jego sukcesy były dużo mniej spektakularne.

Oczywiście, nie przeszkadza mi to mieć z nimi turniejowego bilansu 3-6.

Ocena karty: 5/10
Ocena hajpu: 7/10
Przeszacowanie: 40%

4. Sigilyph DGE

W secie Dragons Exalted pojawił się drugi interesujący Pokemon który od razu trafił do wielu talii - Sigilyph. Szczególnie upodobał sobie miejsce w decku Hydreigon/Darkrai, w którym mógł kupić trochę czasu. Nieprzebijalna ściana, która miażdży decki oparte na exach. W dodatku świetny atak (szczególnie na Mewtwo EX'y wyciągane z ławki), nie pozwalający na zbyt długą zabawę exom. Quad Sigilyph wygrał malezyjskie Nationalsy! No ale jak to w takich przypadkach bywa, potem nie było już tak różowo...

Co poszło nie tak?

Boundaries Crossed poszło nie tak. Set następujący po Dragons Exalted był dla Sigilypha zabójczy. Szczególnie dwa czynniki: Wielkie Basiki typu Landorus EX BC i Tornadus EX DEX, które bardzo skutecznie współpracowały razem z Garbodor DGE. Druga rzecz to oczywiście Laserbank, pojawiający się jeszcze set później: połączenie Hypnotoxic Laser PS i Virbank City Gym PS. Wydawanie coraz silniejszych basiców typu Kyurem (Plasma) PLF lub Absol (Plasma) PLF będących sztampowym elementem topowych talii ostatecznie zepchnęło Sigilypha z jakiejkolwiek mety.

Ocena karty: 6/10
Ocena karty po wyjściu plasma stormu: 3/10
Deprecjacja: 50%

3. Crystal Edge BC i Crystal Wall BC

Pamiętacie pierwsze zapowiedzi Ejs Speków? Parę osób, pamiętam jak dziś, zapowiadały że jeśli to okaże się prawdą to wycofają się z karcianki. Toole zwiększające HP do 300 i obrażenia o 50! IMMORTALE! Jak to się mogło zdarzyć, że najpotężniejsze Ejs Speki są w ogóle nieużywane, mimo, że jeden z Kyuremów EX jest podstawowym budulcem talii na Blastoisach?

Co poszło nie tak?

Cóż. Najpierw pojawiło się tłumaczenie Ace Speców. Jeden w talii, trochę mało. Wpływ na to miał również Tool Scrapper DGE, który zbijał tego jedynego ACE SPEC'a w nicość. Winne były również same Kyuremy które w większości wymagały wielu energii i były powolne w użyciu. Trzeba jednak oddać, że Black Kyurem EX P_BW był wykorzystywany w "kolorowej" talii opartej na mocy Klinklang BW, a Black Kyurem EX PS to karta, którą znają chyba wszyscy z Blastoise/Keldeo.

Ocena karty: 2/10
Ocena hajpu: 8/10
Przeszacowanie: 400%

2. Ghetsis (Plasma) PLF

Ghetsis miał być mega silny, tak samo jak Red Card XY. W praktyce okazało się, że Qzin jest jedynym człowiekiem aż do samego Alfa Centauri który potrafi tę kartę należycie wykorzystać. Jego ceny z początku były szalone, ale spadały z każdym dniem. Dobieranie kart we wszystkich popularnych deckach było lepsze niż disrupt - w dodatku wszystkie itemy prócz rare candy i energy retrievali miały smutną dla Ghetsisa właściwość, że wyrzuca się je właściwie jak tylko dostanie się je na rękę. Znam tylko jedną talię która wykorzystała kompleksowo siłę Ghetsisa, a odniosła ona umiarkowany sukces oparty głównie na zaskoczeniu.

Ocena karty: 4/10
Ocena hajpu: 8/10
Przeszacowanie: 200%

1. Gothitelle EP

Gothitelle Emerging Powers. Jedna z najbardziej zdetronizowanych kart w historii. W połączeniu z Accelgor DEX i Mew EX DGE, Dusknoir BC i Tropical Beach P_BW była to przerażająca broń, szczególnie na decki Plazmowe i Darkraie. Majowo-czerwcowe Nationalsy w 2013 roku wygrywała hurtowo, w tym te najważniejsze - amerykańskie. W obiegowej opinii jedyną niewiadomą było tylko to, ile takich talii znajdzie się w top 8 mistrzostw świata i czy Plazma lub Darkraie zdołają nawiązać z nią jakąś walkę.

Coś poszło nie tak... W top 32 worldsów 2013 w grupie masters nie było ani jednego gothilocka, a w seniorach zatrzymał się na półfinale.

Niestety czas Gothitelle przyszedł zbyt wcześnie żeby osiągnąć wielki sukces. Dosłownie wszyscy liczący się gracze natechowali się, wkładając jednego lub dwa Keldeo EX BC lub w inny sposób. Zaskakujące, że wystarczyło to, aby wyeliminować tak potężną talię z rozgrywek. Po tych mistrzostwach Gothitelle objęła rotacja, ale zaraz pojawił się świeży przedruk w Legendary Treasures - Gothitelle LT.

Ciekawostka - Trevenant XY jest bardzo podobny do Gothitelle, łatwiejszy do wystawienia i ma jedynie 20 HP mniej co nie zmienia podstawowej zasady działania decku. W dodatku pokemon catcher dostał erratę, więc dużo trudniej zniszczyć rozstaw takiej talii, a jednak występuje tylko w mecie pełnej Darkraiów, sprawiając im największe kłopoty i odnosząc jedynie umiarkowane sukcesy.

Ocena karty: 4/10
Ocena karty przed mistrzostwami świata 2013: 9/10
Deprecjacja: 55%




A jakie są wasze typy i opinie? Piszcie!

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer, keeshii

2

Odp: Pięć najbardziej zdetronizowanych kart BW-onu

Catcher wink Uzasadniać chyba nie trzeba.

3

Odp: Pięć najbardziej zdetronizowanych kart BW-onu

Errata się nie liczy wink Sam Catcher jest boski (tzn. był oryginalnie). Na flipanego catchera Hype'u nie było.

Powiem tyle: Chłopaki w Krakowie naumieli się ode mnie używać ładnie Ghetsisów. Nie za często, ale jednak big_smile.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

4

Odp: Pięć najbardziej zdetronizowanych kart BW-onu

To prawda, Pokemon Catcher w obecnej wersji to nowa karta z Kalos Starter Setu, a pozostałe starsze wydania przejęły nowy tekst. Myślę, że przewidywania co do niego dobrze trafiły w siłę - słabszy, ale nadal niebezpieczny.

Ghetsis z pewnością nie jest tą kartą którą miał być tuż po wyjściu, ale dobrze rzucony przeciwko odpowiedniemu przeciwnikowi nadal sprawia problemy. Zabawne, że wszystkie wymienione karty nieźle idą na Darkraie.

5

Odp: Pięć najbardziej zdetronizowanych kart BW-onu

Nie zgodzę się z oceną Sigilypha. Co prawda Dragons Exalted wyszło w sierpniu 2012, więc już nie pamiętam, jaki był na niego hajp (zwłaszcza, że jak to zwykle bywa pewnie wszystko się skupiło jak wyszedł w Japonii, czyli już pewnie ze dwa lata temu), ale Safeguard to Abilitka, która zmusza przeciwnika do robienia dziwnych rzeczy, żeby takiego Sigilypha zdjąć. Od atakowania Blastoisem do rzucania G Boostera na stół, żeby wziąć jedną nagrodę. Nigdy też zbytnio nie odczułem, żeby HTL bardzo Sigilyphom przeszkadzał: w najlepszym wypadku Sigilyph umierał turę później. Tak, teraz dużo talii ma na takiego Pokemona z Safeguardem odpowiedź, ale przez te półtora roku przewijał się tu i tam (chociażby drugie i czwarte miejsce na OTP 2013).

Co do innych przehajpowanych kart, to moje dwa typy:
A. Magnezone (Plasma) PS
Co ja się naczytałem o tym Magnezonie jak go ujawnili. Decki na Stage 2 miały się same rozkładać. Skyla na Juniperkę! Hooligansi i supporter dociągający w jednej turze! Niestety okazało się, że jak się chce zmieścić linię Stage 2, drugą linię Stage 2 (Magnezona), do nich Rare Candy i na dodatek 18 Supporterów to nie ma już miejsca na nic innego.

B. Cradily PLB
Karta, która miała rozwalić metę. Niestety okazało się, że żeby zaatakować Cradilym w T2 musimy: najpierw wystawić Lileepa w T1, dołożyć do niego energię, w T2 dokopać się do Cradily, najlepiej dołożyć do niego następną energię, wycofać aktywnego Pokemona. Hurra, wystawiliśmy na stół dwa Stage 2! Co, jeśli umrą (na przykład od EXa, którego nasz przeciwnik ładował bez żadnych przeszkód przez dwie tury)? No cóż, albo składamy karty, albo znowu atakujemy Cradilym, co kosztuje nas turę, więc równie dobrze mogliśmy się złożyć.

6

Odp: Pięć najbardziej zdetronizowanych kart BW-onu

Cradiliego widziałem w użyciu w combo deckach na PTCGO. Takich w stylu: Flygon, Dusknoir, Reuniclus, Kij wie co jeszcze.


Czy mocne? Nie wiem, nie czuję siły tego, ale ktośtam tego używał wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

7

Odp: Pięć najbardziej zdetronizowanych kart BW-onu

Równierz sie nie zgodzę co do Sigilypha - do dziś, wymiennie ze Suicune PLB, wystepuje w taliach przekładających energie. Ale uzbierał pare znacznych zwycięstw jako Quad Sigilyph w BLW-BCR, który doprowadził metę do takiego stanu, że pare osób powaznie rozważało Meloetta BC, by mieć na niego kontrę. Powrócił później w NXD-PLB jako Pangea, gdzie w połączeniu z Latias EX PLF, Virizion EX PLB, Terrakion NV i Silver Mirror PLB stworzył (mniej więcej) skuteczną anty-metę.