Temat: 02.11.2017 - zmiany w regulaminie
2. listopada The Pokemon Company International wzięło i opublikowało garść uaktualnień do zasad. Najważniejsze zmiany wspaniale tłumaczy ten artykuł autorstwa Johna Kettlera - polecam poświęcić pięć minut na przeczytanie całości, ale jak jesteś w biegu, to łap streszczenie:
[] Organizator ma prawo publikować decklisty od momentu startu turnieju.
[] Sporządzając notatki na turniejach, musisz być w stanie je przetłumaczyć na język zrozumiały dla sędziów (which is English).
[] Jeśli chcesz wziąć tzw. intentional draw (czyli, w wolnym tłumaczeniu, celowy remis) z przeciwnikiem albo oddać mu zwycięstwo, to musisz to zrobić albo od razu po opublikowaniu parowań, albo po normalnym przygotowaniu się do gry. Nie możesz np. obejść sali i dopiero wtedy zgłosić ID. (nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem ten punkt - wyprowadźcie mnie z ewentualnego błędu).
[] Promkowa Tapu Lele (#SM45) jest nielegalna turniejowo, dopóki nie wyjdzie w angielskiej wersji językowej. To o tyle ważne, że wkrótce ma mieć premierę wersja francuskojęzyczna.
[] Na oficjalnych turniejach (na których można zdobyć CPki) nie można dodawać nowych graczy od momentu rozpoczęcia drugiej rundy.
[] W trakcie trwania rundy możesz poprawić zgłoszony wynik z rundy poprzedniej. (czyli, innymi słowy, jeśli w rundzie drugiej źle zgłosiłeś wynik, to możesz go poprawić aż do momentu zakończenia rundy trzeciej. Od momentu wykonania parowań rundy czwartej będzie to już niemożliwe).
[] #DUŻAZMIANA #WAŻNE. Jeśli zobaczyłeś kartę z topdecka bez możliwości zrobienia tego, to dostajesz karę prajza (no chyba że robisz ewidentny błąd przez nieuwagę, np. podnosząc 7 kart po zagraniu Max Elixir BKP, ale to już zależy od interpretacji sędziego). I teraz tak: podejrzanej karty nie odkładasz z powrotem na topa, tylko tasujesz całą talię.
[] Za slow play najpierw dostajesz ostrzeżenie, potem - karę prize'a, ale raczej nic ponad to.
[] Powtarzające się ponaglanie przeciwnika może być potraktowane jako niesportowe zachowanie, czyli owocować gamelossem lub nawet dyskwalifikacją.
I jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz dotycząca kar prize'a za slow play i podglądanie kart z topa. Sędziowie - uważajcie na graczy mogących wykorzystać przewagę przeciwnika w prize'ach na użycie takich kart, jak Counter Energy czy Counter Catcher. Jeśli uważacie, że gracz otrzymujący karę zrobił to celowo - nie wahajcie się z dyskwalifikowaniem takich ancymonów.