Temat: Nie kumasz mety? Przegląd decków na styczeń-luty 2016!

Upływający właśnie rok nigdy wcześniej nie zostawił nas z tak wielkim bogactwem wyboru talii turniejowej. Dziś tak prosto wtopić za jej wyborem, że nawet uważne śledzenie wydarzeń na świecie będzie obciążone elementami ryzyka.

Dlatego zostawię tu krótki przegląd tego, co będzie silne w roku 2016 - wierzę, że minimum do początku czerwca - Set XY9 który stanie się legalny 24 lutego prawdopodobnie rewolucji nie przyniesie (chyba, że Amerykanie przedrukują w nim Max Potiona, którego nie ma w secie japońskim).

Początek formatu standard upłynął pod dyktandem 1. Night Marcha, 2. Vespiquenów oraz kontrowaniem go. Pierwszy duży turniej w standardzie - Berlin Arena Cup posiadał około 20 Night Marchów na 84 talie w grupie Masters. To niepozorne połączenie Joltik PFO, Pumpkaboo PFO i Lampent PFO wspomagało się różnym ładowaniem:

- Yveltal XY, (jako kontra na mirrory)
- Bronzong PFO
- Milotic PCL

Talia na Vespiquen AOR wspomagała się za to następująco:

- Crobat PFO + Yveltal XY, jako perfect counter na Lucario oraz Night Marcha
- Flareon AOR + Zoroark BKT
- Landorus FFI, jako solidna ściana na Manectrici, z którymi Vespiquen ma kłopot (pięć energii walczących w klasycznym buildzie sugeruje możliwość samodzielnego bicia landorusem).
- Bronzong PFO + Slurpuff PFO + Gallade BKT - świeży pomysł który odnosi umiarkowane sukcesy na mistrzosstwach miast w USA.

Podczas, gdy świat ostro atakował aggro, świat bronił się - główną bronią był i jest 3. BatMan. Połączenie Crobat PFO i Manectric EX PFO pozwala na bardzo szybkie skasowanie małych basiców, zanim te zaczną sprawiać problemy. Talia niestety ma problem z dużymi nie-exowymi napastnikami i z deckami walczącymi - typu 4. LucarioBat. Do Crobata w tej odmianie doskakuje Lucario EX FFI oraz Hawlucha FFI z licznymi modyfikatorami ataku dla pokemonów walczących. Talia solidna, ale lubi się zacinać no i Strong Energy FFI które stanowią o jej sile łatwiej zrzucić do discardu.

Świat wymyślił nowy wynalazek - 5. YZG. Trzech mocnych napastników - Yveltal EX XY, Zoroark BKT oraz Gallade BKT napędzani Yveltal XY zazwyczaj potrafią zadać spore obrażenia, zależnie od sytuacji na stole. Dzięki 'małym' Yveltalom matchup z Night Marchem jest otwarty - a dzięki Gallade, Manectric nie robi z nich miazgi. Bardzo silny deck, będący BDIF'em na stołach na początku grudnia.

Początkowa fascynacja wielkim powrotem Yveltala EX przerodziła się w wielki opór - do łask wrócił 6.M Manectric EX PFO, łączony z takimi pokemonami jak Regice AOR, Articuno ROS-2 i Raikou BKT. Na światowych stołach zrobiło się też żółto-fioletowo dzięki renesansowi 7. RaiBata, gdzie Crobatowi pomagają Raichu XY, Milotic PCL i Sky Field ROS. Ciężkie życie czeka Yveltale w styczniu i lutym, chociaż Parallel City BKT może limitować straty.

Przez fascynację specjalnymi energiami rozpoczęto eksperymenty z Assault Vest BKT - stąd pojawił się pomysł 8. Quad-Entei. Powrót na stare śmieci, kiedy to Quad-Entei EX otarł się o top32 worldsów, tylko tym razem z wykorzystaniem Entei AOR-2. Dwa Assault Vesty wyglądają imponująco pod takim enteiem, ale talia ma drobne problemy z rozstawem i gra na zasadzie 'jak się trafi'. Zawsze jednak 'trafi' się ktoś kto na jakimś turnieju jest tą talią wysoko, tylko trudno powiedzieć, komu akurat podejdą karty smile Jeśli wierzysz w swoje szczęście - gorąco polecam.

To najważniejsze metowe decki na chwilę obecną, ale wymienię te, które chwilowo czekają na powrót do mety - głównie z powodu niekorzystnych kolorów i zbyt szybkiej rozgrywki:

9. M Sceptile EX AOR / Ariados AOR (Trzecia talia świątecznego turnieju w Katowicach)
10. Primal Kyogre EX PCL (Wygrał kilka citiesów w USA, gdzie napór night marchy i vespiquenów nie był taki silny)
11. Houndoom Mill (Houndoom EX BKT/Bunnelby PCL-2, przyjemna talia mieląca która tradycyjnie ma kłopoty z mega manectriciem)
12. Warianty Seismitoad EX FFI, które czekają na zapomnienie Jirachiego Promo
13. Giratina EX AOR / Tyrantrum EX Promo / Bronzong PFO i wszystkie pochodne stalowe
14. Primal Groudon EX PCL
15. Gengar EX PFO / Trevenant XY - ten deck czeka na Trevenanta BREAK smile
16. M Rayquaza EX ROS-2, wariant stalowy i agresywny z mega-turbo.

A może wasza kreatywność w przyszłości pokaże, że 'świat się myli' i lista jest niekompletna? Piszcie!

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer, Bidulek, Kars, arturomod, Robert

2

Odp: Nie kumasz mety? Przegląd decków na styczeń-luty 2016!

Naprawde swietny tekst:) Zabraklo mi chyba tylko Fairy Giratiny ktora wciaz mozna pograc ale pewnie wielkich sukcesow nie odnosi. Niesmialo jeszcze wskaze Mega Mjutu, ktory tez raczej do mety predzej czy pozniej smielej zapuka.

3

Odp: Nie kumasz mety? Przegląd decków na styczeń-luty 2016!

'Fairy Giratina (...) pewnie wielkich sukcesów nie odnosi' - nie odnosi żadnych sukcesów smile Nie ma jej, nie gra się nią, nie jest widywana absolutnie nigdzie praktycznie od wyjścia Breakthrough, czyli też jirachiego promo. Może pick dobry na zaskoczenie? Trudno wygrywać deckowi którego się nie używa, ale jak ktoś go dobrze skleci, to może coś ugrać. Niemniej jednak, nie jest to matchup który należy koniecznie brać pod uwagę przy przygotowywaniu własnej talii.

Mega Mewtwo Y (głeboko wierzę, że to ten z podwójną dabelką w ataku) wchodzi w skład coraz większej liczby talii yveltal/zoroark zamiast gallade, ale na razie traktuję to jako eksperymenty - może się sprawdzi a może nie, prawda? Tak czy siak, pierwszym dodatkiem jest jeszcze Gallade, a drugim - Regirock AOR (z dodatkiem Smeargle BKT).

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

4

Odp: Nie kumasz mety? Przegląd decków na styczeń-luty 2016!

Akurat pod względem liczby talii w mecie XY-on jest formatem najbogatszym od lat: paradoksalnie dzięki temu, że na Mega nie opłaca się w dużej mierze grać przestały wychodzić przegięte EXy, do tego niemal każdą koncepcję są w stanie trzymać Shayminy EX w połączeniu z Sycamorami i VS Seekerami. Dzięki temu można złożyć talię na swojej ulubionej karcie/ulubionym Pokemonie, która będzie miała szansę wejść do Topek na średniej wielkości turnieju. Doskonałym przykładem jest Entei/Charizard, który się pojawił znikąd, ale możliwości są ogromne: chociażby każde Stage 1 można łączyć z Eeveelucjami (Gyarados AOR-2, ale pewnie jest jeszcze dużo więcej). W sumie jedyny typ, który nie wie, gdzie jest to Fairy, ale widziałem kombinacje z M Mewtwo EX BKT-2, będące dużo szybsze niż chociażby M Gardevoir EX. Jedyne talie, które można na pałę ściągnąć z internetu to chyba w tym momencie wyłącznie YZG i Night March, reszta formatu jest otwarta i naprawdę obecnie wynagradzany jest dobry deckbuilding, a nie dobór techów do jednego z trzech BDIFów. Bardzo fajna odmiana po erze BW.