Temat: Knock Out, kolejność czynności

Kolejna sytuacja nieujęta rulingiem, która niedawno była u mnie bardzo istotna.

Prizy odsłonięte town mapem. Wiem, że przeciwnik na ręku ma N'a. Zabijam Nocną Dzidą aktywnego EX'a i EX'a na benchu, wyrównując stan meczu na 1-1.

Nie jestem pewien który wariant jest poprawny:

a) mój typ - zabieram cztery prizy za zabite pokemony, po czym przeciwnik zmienia pokemona. Mimo tego, że zamiana musi nastąpić natychmiast, to nie nastąpiłaby bez knock-outów, za które przysługuje mi nagroda.
b) zbieram dwa prizy, przeciwnik wstawia pokemona i zabieram dwa kolejne - najmniej prawdopodobny wariant, ale tak właśnie potraktowało mnie PTCGO, co pozwoliło mi znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo że po N'ie dostanę kartę która pozwala zabić odpowiedniego pokemona przeciwnika
c) przeciwnik wystawia od razu pokemona (bo nie można być ani przez moment bez aktywa), i wtedy inkasuję cztery nagrody.

Jak myślicie?

keeshii: dla przejrzystości przeniosłem do osobnego tematu.

2

Odp: Knock Out, kolejność czynności

A. Uważam, że ten wariant z powodu tego iż musisz najpierw skończyć swoją turę, a wiąże się to z zabraniem prizów.

OTP 2016 Organizator
Online Tournaments Organizator

3

Odp: Knock Out, kolejność czynności

Też bym stawiał na wersję A.

4

Odp: Knock Out, kolejność czynności

adriank1 napisał/a:

b) zbieram dwa prizy, przeciwnik wstawia pokemona i zabieram dwa kolejne - najmniej prawdopodobny wariant, ale tak właśnie potraktowało mnie PTCGO, co pozwoliło mi znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo że po N'ie dostanę kartę która pozwala zabić odpowiedniego pokemona przeciwnika

To co dla ciebie jest najmniej prawdopodobnym wariantem, do mnie przemawia najbardziej. Wszystkie zdarzenia, akcje w karciance Pokemon od zawsze działały tak jak niewywłaszczalne procedury obsługi przerwań - gdy się już rozpoczną, to nic ich nie może przerwać.

Po całkowitym zakończeniu ataku (wszystkie akcje związane z wykonaniem ataku są zakończone), to sprawdzamy, czy kolejne pokemony są KO. Jeśli tak, to discardujemy jego karty, przeciwnik zabiera priza, jeśli brak Activa, to wystawiamy nowego. I taką procedurę powtarzamy dla wszystkich Pokemonów w grze.

Czyli np. gdyby nokautowany Pokemon miał dodatkowo przy sobie dwie energie Ognistą i Wodną i zadziałał Exp. Share NXD, to najpierw gracz wybiera energię do przeniesienia, potem przeciwnik bierze prizy, na koniec wystawia się nowego Active. O kolejności analizowanych Pokemonów decyduje gracz, który te Pokemony kontroluje.

W oficjalnym rulebooku opis działań przy Knock Out jest taki:

Your attack is complete, so check to see if any Pokémon were Knocked Out by the attack. Some attacks can damage more than one Pokémon, and sometimes they can even damage the attacking Pokémon! So, make sure to check every
Pokémon that was affected by the attack.

If a Pokémon has total damage at least equal to its HP (for example, 5 or more damage counters on a Pokémon with 50 HP), it is Knocked Out. If a player?s Pokémon is Knocked Out, that player puts it and all cards attached to it in the
discard pile. That player?s opponent takes 1 of his or her own Prize cards and puts it into his or her hand.

The player whose Pokémon was Knocked Out chooses a new Active Pokémon from his or her Bench. If your opponent can?t do this because his or her Bench is empty (or for any other reason), you win the game! If your opponent still has Pokémon in play, but you just took your last Prize card, you also win the game!

5

Odp: Knock Out, kolejność czynności

Również przychylałbym się do wersji A. Wytłumaczenie keeshiiego jest przekonujące, ale osobiście patrzę na przebieg akcji inaczej: obrażenia -> nokauty -> prizy -> wystawienie nowego aktywnego Pokemona. W tej kolejności jest w rulebooku. W przeciwieństwie do keeshiiego każdą z tych faz rozpatruję dla wszystkich Pokemonów przeciwnika, a nie dla każdego Pokemona wszystkie fazy.

Wystawianie Pokemonów po nokaucie w PTCGO jest trochę niezgodne z rzeczywistością, czytałem kiedyś, że przez to jak działa jest możliwe dwukrotne aktywowanie Exp. Share w analogicznej sytuacji, co jest sprzeczne z tym, jak ta karta działa.

6

Odp: Knock Out, kolejność czynności

Dziękuję za wypowiedzenie się na temat. Stosunek głosów profesorskich 3-1 pozwala mi spojrzeć na tę akcję dość klarownie, ale jeśli ktoś ma inne zdanie to niech się wypowie.

Na PTCGO nie można już wystawić pokemona na aktywa który na ławce został znokautowany, ale powyższy problem nie został jeszcze naprawiony. Ciekawe, czy kiedyś się tego doczekamy, bo akurat ten problem jest chyba marginalny.

7

Odp: Knock Out, kolejność czynności

To jest jedna z tych zasad, które lubią się drastycznie zmieniać. Pamiętam, że przed BW najpierw się wystawiało aktywne pokemony, potem się ciągnęło prizy. Ustosunkuję odpowiednie pytanie na pokegyma, tam "specjaliści" odpowiedzą smile

EDIT: post napisany: http://pokegym.net/forums/showthread.ph … ost2489392