1

Temat: Doradź weteranowi :)

Cześć. Postanowiłem, że sobie po dłuższej przerwie pogram ponownie na PTCGO. Odchodziłem zaraz po OTP w Warszawie, więc ostatni set jaki kojarzę to Plasma Freeze bodajże i od tamtej pory nie bardzo wiem co się pozmieniało. Jeśli ktoś miałby dłuższą chwilkę i opisał podstawowe zmiany, najbardziej grywalne obecnie talie i część kart, które najbardziej zmieniają rozgrywkę byłbym dozgonnie wdzięczny smile

2

Odp: Doradź weteranowi :)

Witam Robert smile Fajnie znów "Cię czytać" big_smile

Najważniejsze co się zmieniło to :
-errata na catchera, teraz trzeba go flipać i dlatego jego popularność spadła o 95% a na turnieju np. w Wawie na 8 osób było 2? catchery.
-flip o to kto zaczyna odbywa się PRZED spojrzeniem na starting hand a osoba, która zaczyna nie może wykonać ataku w swojej pierwszej turze.

Z decków doszły kombinacje Viriziona EX, z Mewtwo EX albo z Gennesectem EX, albo z oboma naraz.
Do łask powoli wracają ewolucje i jakieś ciekawsze techy a pierwszy set XY jeszcze bardziej powinien je wzmocnić.
Niedługo wychodzą pokemony Mega, które będą miały 50~ HP więcej od EXów(poczytaj na pokeplaży tongue).

Tyle mi przychodzi do głowy. Wpadaj na turniej big_smile

EDIT:
Za tydzień w sobotę jedziemy z ekipą z WAWY na turniej do Białegostoku. Zapowiada się jakieś 25+ osób. Jakbyś miał ochotę i możliwości to wal do mnie na PW coś pokombinujemy.

:::::::::::||"""\\::::://""\\ ::::::||"""\\.::::||:::||""\\ ::::|| :::::::::::
:::::::::::||:::://:::://::::::\\:::::||:::://:::::||:::||::::\\:::||::::::::::::
:::::::::::||::::\\::://====\\::::||::::\\ ::::||:::||:::://:::||::::::::::::
:::::::::::||__//://::::::::::::\\::||__//:::::||:::||_//:::::||::::::::::::

3

Odp: Doradź weteranowi :)

Co się zmieniło od Plasma Freeze:
Po OTP objawiła się nowa talia bazująca wokół Flareon (Plasma) PLF - koncept prosty: wrzucasz kontry na wszystko, Trainery wyrzucające karty z ręki i siekasz Flareonem za duże ilości obrażeń lub swoimi kontrami na popularniejsze karty. Do tego na dość mocnego techa wyrósł Mr. Mime PLF.
Plasma Blast przyniósł właściwie dwie nowe talie: Virizion EX PLB jest zdecydowanie najlepszym EXem z setu, który chroni przed Laserami/Accelgorami i ładuje partnerów zielonymi energiami. Grany w sztuce 1 jako tech do talii z zielonymi energiami lub Blendkami GRPD lub w większej ilości jako ładowacz atakerów takich jak Mewtwo EX NXD albo nowy Genesect EX (Plasma) PLB. Zaś druga talia bazuje na połączeniu Trubbish PS-3 z nowym Sigilyph PLB - kombo nie jest wyrafinowane, łatwo się domyślić o co chodzi, ale przy dobrym rozdaniu talia jest bardzo trudna do powstrzymania. Niestety ma tendencje do zacinania się. Do tego w secie wyszły dwa dość ważne toole: Silver Bangle PLB i Silver Mirror PLB - pierwszy wzmacniający chociażby wspomniane Flareony, drugi zadający poważny cios Plasmie (zresztą Plasma dostała więcej ciosów: Sawk PLB, Drifblim PLB).
Legendary Treasures to set reprintów - przywrócił do formatu sporo kart które wypadły we wrześniowej rotacji na format NXD-on (to teraz jest Modified).
Wspomniana zmiana zasad zmieniła Catchera z karty, którą się wkłada do każdej talii ile się da w kartę, która musi walczyć o choć jedno miejsce, dając szansę wspomnianemu Genesectowi EX czy chociażby Ninetales DGE lub Escape Rope PS. Dała też drugie życie wszelkim benchsitterom: przykładowe Dusknoir BC, Jirachi EX PLB nie umierają przy pierwszej możliwej okazji. Ponadto przez to, że pierwszy gracz nie może atakować Tropical Beach jest droższy niż kiedykolwiek - jest to jedyna sensowna rzecz, którą teraz można zrobić w T1.
I z tego co zauważyłem format powoli zaczyna faworyzować Pokemony, które są w stanie zrobić nokaut jednym strzałem: Black Kyurem EX PS, G Booster PLB, Kyurem (Plasma) PLF czy nawet Drifblim DGE i Flareon (Plasma) PLF lub wręcz wspomniany Trubbish, co osłabiło chociażby Darkraie.

4

Odp: Doradź weteranowi :)

Dziękuję za odpowiedzi.

Zagrałem jedną partię wczoraj moimi starymi Hydreigonami i mimo, że wygrałem to przeżyłem podwójny ciężki szok:
1. Flipanie przy catcherach.
2. Koleś grający kombinacją Evee + ewolucje.

Na pierwszy rzut oka warto chyba teraz wrzucać 2 tool scrappery. Mam również wrażenie, że liczba kombinacji przy taliach zwiększyła się jeszcze bardziej. Generalnie jak patrzę na karty typu Suicine i Blastoise ex to mam wrażenie, że granie wodą będzie jeszcze większą przyjemnością. Szkoda, że SSU wypadł z formatu. Do tego Virizon ex zawsze był moim wymarzonym wzmocnieniem Hydreigonów. Potestuję sobie w wolnej chwili smile

Co do zjawienia się na żywo. Postaram się jakoś wpaść pogadać i popatrzeć jak gracie. Jednakże na wyjazd i udział nawet na proxach póki co nie ma większych szans.

Pozdro smile

5

Odp: Doradź weteranowi :)

Super Scoop Up zostanie przedrukowany w następnym secie, XY, w której to dacie wyjścia setu - 5 lutego - zostanie zaprezentowana nowa mechanika Mega Pokemonów (które będą nakładane na zwykłe EX'y ze stratą tury po takiej megaewolucji, za to znacznie zwiększy ich HP oraz siłę) oraz kilka drobniejszych.

Spostrzeżenie co do Tool Scrappera jest bardzo poprwne, a już nie da się z nim polemizować w dwóch przypadkach - kiedy bardzo nie lubimy Garbodora albo Silver Mirrorów, tooli, które zapewniają całkowitą protekcję przeciwko pokemonom plazma.

Mamy szczerą nadzieję, że nowy set jeszcze bardziej zwiększy grywalność i zróżnicowanie talii na ewolucjach, ponieważ mimo ujawnienia zaledwie kilkunastu z nich, już widać kilka pomysłów na decki na stage 2. Również nowa, szósta generacja pokemonów "cieszy" pod pewnym względem - jest ich zaledwie 69, więc spodziewam się, że będzie można spokojnie zamknąć je w jednym secie, w późniejszych dając szansę stworkom dużo starszym smile