Temat: [NXD-on] Yveltal / Garbodor

3x Yveltal EX XY
2x Darkrai EX LT
2x Trubbish PS-3
2x Garbodor LT
1x Yveltal XY
1x Sableye DEX
1x Sawk PLB

9x Darkness Energy XY
3x Double Colorless Energy XY

4x Professor Sycamore XY
4x N DEX
1x Colress PS
1x Shauna XY
3x Random Receiver PS

4x Dark Patch DEX
4x Hypnotoxic Laser PS
3x Ultra Ball PLB
3x Float Stone PLF
3x Muscle Band XY
2x Virbank City Gym PS
1x Professor's Letter XY
1x Dowsing Machine PS
1x Escape Rope PS
1x Enhanced Hammer DEX


Talia łącząca lock z aggro delikatnie natechowana na plazmę. Jest to wersja bez Skyli i Sableye'ów, więc nie ma tu również Bicykli oraz Catcherów, które zmieniają charakter rozgrywki na bardziej dynamiczny.

Strategia:

Celu głównego należy upatrywać w wystawieniu gotowego do ataku napastnika EX'owego najpóźniej w turze trzeciej z wyłączeniem kluczowych ability rywala. Następnie należy, co jest bardzo ważne, bardzo szybko wystawiać kolejnych attackerów tak, aby można było skutecznie zastępować tych, którzy już padli. Pomogą nam w tym Sableye oraz Yveltal którzy mogą wyjmować ważne karty z discardu i zmusić przeciwnika do wzięcia siódmej nagrody oraz trainery: dark patch, dowsing machine, muscle band i ultra ball.

Baza supporterów jest do bólu standardowa. Gdyby wyrzucić Sawka oraz Enhanced Hammera to zdecydowałbym się chyba na -1x Random Receiver oraz +2x Bicycle albo - w przyszłości - +2x Lysandre.

Plusy:

* delikatnie polepszony matchup z plasmą, dobry matchup z fairy
* możliwość szybkiego wyprowadzania ataków połączonego z przeszkadzaniem przeciwnikowi
* dywersyfikacja weaknessów przy podobnych możliwościach uderzeniowych

Minusy:

* podatność na tool scrappery
* talia jest "ciasna" co powoduje że zmiany w przyszłości będą trudniejsze do wykonania
* brak energy switchów
* brak pokemon catcherów
* martwe karty w pojedynku z Yveltal/Darkrai

Podsumowując:

Jest siła jak długo tylko będą podchodzić konkretne karty. Jestem przekonany że wersja z Garbodorem nie jest dużo słabsza od czystego aggro, a wierzę głeboko, że obecność Garbodora od maja będzie konieczna. Niestety pojawia się szereg negatywnych matchupów w których ability nie grają aż tak wielkiej roli, jednak w nadchodzącym secie XY2 siła tego decku może wzrosnąć.

Ocena punktowa w dziesięciostopniowej skali: pięć pierwiastków z trzech.

2

Odp: [NXD-on] Yveltal / Garbodor

Krótko pisząc po prostu zaczepista talia.

Podziękowali za posta: adriank1

3

Odp: [NXD-on] Yveltal / Garbodor

Zrobiłem coś podobnego i chodzi to wybitnie dobrze smile
Tak naprawdę to jedynym problemem jest, iż czasami nie dochodzi drugi basic (raz na 10 gier, może i rzadziej) i dostaję gonga na trubbisha).

Rozpiska:

Pokemon:
2x Yveltal EX XY
2x Darkrai EX LT
2x Trubbish LT
2x Garbodor LT
2x Sableye DEX
1x Absol PLF

9x Darkness Energy

4x Professor Sycamore XY
3x N DEX
1x Colress PS
2x Shauna XY
1x Random Receiver PS
2x Bicycle PS

4x Dark Patch DEX
3x Hypnotoxic Laser PS
3x Ultra Ball PLB
3x Float Stone PLF
2x Muscle Band XY
2x Virbank City Gym PS
2x Professor's Letter XY
1x Computer Search BC
2x Energy Switch LT
1x MaX Potion EP
1x Red Card XY
1x Super Rod NV
1x Tool Scrapper DE
1x Switch

Po licznych testach doszedłem do wniosku, że to najlepsza kombinacja kart. smile

4

Odp: [NXD-on] Yveltal / Garbodor

Zdążyłem z mniej więcej czymś takim zagrać dzisiaj online i zwątpiłem...

Inna sprawa, że trochę mi jeszcze kart brakuje, ale już wiem, że Yveltal ex to chyba najpotężniejsza bestia w nowym secie...

W dodatku jest w puszczach --> tym samym już wiem jakie talie będą dominowały na OTP big_smile

5

Odp: [NXD-on] Yveltal / Garbodor

@Kuba - Fajnie złożone, ale muszę przyznać, że odważny człowiek z Ciebie smile Jedynie dziewięć energii to coś co by mnie tutaj przerażało.

Duży PLUS za dwa Sableye bo uwielbiam tę kartę, ale za to nie jestem przekonany, czy Absol jest tutaj potrzebny - wolałbym naładować tego Yveltala XY za stówkę i mieć spokój w sytuacjach kryzysowych.

Jestem prawie pewien, że po wyrzuceniu Red Carda i Max Potiona i zastapieniem dwoma Double Colorless Energy talia chodziłaby jeszcze lepiej smile

6

Odp: [NXD-on] Yveltal / Garbodor

Osobiście przyznam, że jedynymi zmianami, nad jakimi myślałem, to właśnie zamiana Absola PLF na Yveltala XY oraz zamiana Switch'a na Escape Rope. Nad DCE nigdy się nie zastanawiałem, ale prawda, jest to opcja warta przemyślenia. smile

7

Odp: [NXD-on] Yveltal / Garbodor

Myślałem ostatnio o takiej talii i w sumie zawarłbym takie zmiany (chodzi o deck adriana).

Do rozważenia:
- 1 Sawk = + 1 Sableye.
Rozumiem, że to tech na plasmę, ale tylko i wyłącznie na nią. Wydaje mi się, że Sableye przyda się w większej ilości gier niż Sawk.

- 1 N = + 1 Shauna. Pograłem trochę Yveltalem z Hydrą i myślę, że Shauna przydaje się częściej szczególnie w końcowej fazie gry. Kosmetyczna zmiana, ale może być korzystna.

- 1 Escape rope = + 1 Switch. Po przemyśleniach w Blastku i obecnej liczbie pokemonów na ławce przeciwnika chyba lepiej się sprawdza, ale też do oceny własnej.

- 1 Dowsing Machine = + 1 CS. Dowsing mi się zawsze kojarzył z przydatnością w późniejszej fazie gry. Ta talia raczej ma za zadanie jak najszybciej naładować Yveltala i zaatakować, więc CS w tym bardziej pomoże niż DM. W każdym bądź razie są sytuacje kiedy lepiej sprawdzi się DM, a są też takie, kiedy lepiej CS. Kwestia gustu.

- 3 Random Receiver = + 2 Skyla + 1 rowerek. Warte przetestowania. Umożliwia odnalezienie karty, której potrzeba nam w danej chwili, a rowerek niweluje ewentualną, jedyną Skylę na ręku. W ten sposób bym chyba grał linię supporterów. 

To chyba wszystko. Jak zdobędę trzeciego Yveltala i pogram trochę to napiszę odczucia po a nie tylko na sucho te przed wink