51

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Ja jako bardzo młody gracz w obecnym formacie. Kiedyś grający jak tylko do PL wszedł BASE SET wypowiem się w tym temacie tak.

Nie znam kart wszystkich bo jest ich za dużo. Grając z Piterem Schenem Inu i Averosem często biorę karty i czytam tyle ile umiem po Angielsku, a jak nie łapie to dopytuje chłopaków.

Nie stać cię? Nie masz od kogo pożyczyć? Nie graj w karty!
Uzasadnienie, że Computer Search czy Pokemon Cathery są w angielskim języku bardzo drogie i sprowadzam sobie z Korei bo są tańsze jest dla mnie kompletnie błazeński. I tak jak ktoś tam wcześniej powiedział weźmy od razu proksy w angielskiej wersji czarno białe bo tak najtaniej.

Nie stać cię na angielskie 4 kaczery kup sobie 1 lub 2 i nim graj. Ja pojadę na OTP z 5 swoimi kartami a resztę mam nadzieje pożyczą mi chłopaki. Nie będzie to pewnie jakiś super ekstra pro dek ale dla mnie to jest mega zabawa i to się liczy.

Dlaczego karty w językach Polski Węgierski Czeski i jakie inne tam są nie są w kanonie kart LEGALNYCH, a niemieckie angielskie włoskie francuskie i hiszpańskie TAK? Uważam to za jawną dyskryminację dla krajów biedniejszych w europie.

Wniosek z mojej wypowiedzi.
Karty w europejskich językach TAK z referencją w języku angielskim na kartce.
Karty w krzaczastych językach NIE. Bo jakim uzasadnieniem jest to, że są tańsze i na nie mnie stać. Wtedy ja będę oponował, że chcę grać kartami wydrukowanymi z drukarki bo ich wydruk kosztuje bardzo niewiele.

Maślak ;P -> Tak poprostu wink Od lat big_smile
+ dla AgentX za udaną i szybką transakcje.
+ dla McLer za udaną i szybką transakcje.

52

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

to powiedz mi w jaki sposob ci przeszkadza japonska karta, jesli obok ci podsune obrazek takowej wydrukowanej na kartce w jezyku angielskim.

a fragment o 'nie stac cie? nie graj' super. go and be napietym burzuchem gdzie indziej. ciekawe co by bylo jakby twoi koledzy mieli do pozyczenia tylko japonskie karty.

w dalszym ciagu nie rozumiem w czym komu tak na prawde przeszkadzaja krzaczki. dwie opcje widze: 1. nie chce mi sie czytac jakichs skanow, po co 2. on ma tansze catchery, pierdziele, niech nie gra, czemu ma miec latwiej/taniej niz ja

53

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Punkt 2 jest zrozumiały, ale powiem dlaczego punkt 1 jest błędny.

Przede wszystkim jak już podkreślałem SKAN karty nie jest referencją. Musi być angielskojęzyczny oryginał w 1 sztuce poza deckiem. Bo skan można oczywiście, że zmienić na swoją korzyść ;]. Tak wiem skanu catchera nie zmienisz, ale ktoś mógłby wziąć jakiegoś dziwnego uncommona po koreańsku i na skanie dorobić mu efekt ataku, który będzie zbyt silny, bo photoshop to nie trudna rzecz. Stąd odkąd nie ma oznakowanego pokegymowego pokedexu dla sędziów należy używać oryginalnych angielskojęzycznych kart jako referencji. Wtedy zupełnie mi nie przeszkadza czytanie. Ze skanu owszem.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

54

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Mi w październiku Misiek powiedział, że liczy się to czy ma się jakąś kartę a nie w jakim języku ona jest, po tych słowach zdobył registeela fa japońskiego sad. Natomiast z panem trzy posty wyżej się kompletnie nie zgadzam. Ja używam jednego catchera po koreańsku. Dwa kupiłem od Jonaszka i mialem dwa koreańskie czyli komplet. Dopiero po jakimś czasie zdobyłem acchiappa-pokemon po włosku by się pozbyć jednej koreańskiej karty.

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p

55

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

xmaslakx napisał/a:

Uzasadnienie, że [karty] w angielskim języku są bardzo drogie i sprowadzam sobie z Korei bo są tańsze jest dla mnie kompletnie błazeński.

Ja pojadę na OTP z 5 swoimi kartami a resztę mam nadzieje pożyczą mi chłopaki

Przeczytaj sobie jeszcze raz tę - swoją własną - wypowiedź i zastanów się nad nią głębiej, zanim ktoś się do niej odniesie.

Obrazowo mówiąc, jeszcze chwila i biały niewolnik będzie lepszy od murzyna.

Pozdrawiam.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

56

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

+1 big_smile

do qzina - w taki razie wazne sa tylko referencje z podpisem sedziego na kartce uzyskanym przed turniejem. zajmie to dodatkowe 10 min przy wpisowym u zero problemu potem z photoshopami.
jaki kolejny wymysl teraz musze przebic? tongue

57

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Qzinie jeżeli ktoś miałby np. jednego catchera koreańskiego w decku to co? Musi sobie załatwić angielską wersje by położyć obok? Trochę bez sensu...

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p

58

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

LUDZIE, jestem pod wrażeniem waszego podejścia "zupełnie się nie znam ale się wypowiem". Maslak, jaka kurde dyskryminacja? Jeżeli ktoś przyjdzie na OTP z kartami po węgiersku czy flamandzku, powitam go z otwartymi ramionami. A wiesz czemu? Bo od razu będę mógł mu wlepić karę, bo takie karty nie istnieją. W przeciwieństwie do znacznej większości wypowiadających się wiem w jakich językach karty są wydawane. Po angielsku, niemiecku, włosku, hiszpańsku, portugalsku i francusku (a także japońsku i koreańsku) sety są wydawane na bieżąco. Dlatego te właśnie języki są dozwolone. Polskie karty nie są dopuszczone, bo wyszły ich dwa sety, które na dodatek wypadły od razu z formatu.
Qzin icon_arrow Wiem, że nie można mieć skanów jako referencji (tak jak chyba wszyscy po tym jak to napisałeś setny raz), ale czy nie jest to spowodowane tym, że karty obcojęzyczne wymagające kiedyś referencji zostały zakazane? Dzięki temu problem sam się rozwiązał. Ale nie martw się, specjalnie dla ciebie osobiście dopilnuję, by w Regulaminie OTP kwestia referencji była uregulowana.

59

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Ale wszystkie karty, które będę miał ze sobą będą w języku angielskim. Faktycznie nie wiem w jakim języku są wydawane inne karty. Chodziło mi o odniesienie do ogółu. Np gdy jeszcze kiedyś na GBA były zazwyczaj wydawane w języku ANG. Zdarzały się takie które miały do wyboru. ANG FR DE ESP. Ale oczywiście w europie gry na GBA nigdy nie były wydane w PL (może jakaś jedna chyba HUGO?) jak to nazwać jak nie dyskryminacja? Dlaczego ANGLICY FRANCUZI NIEMCY HISZPANIE mają mieć łatwiej? W kartach sytuacja ma się podobnie.


Co do krzaków. Kurde żyjemy w europie! Trzymajmy się chociaż tego że na tych terenach panuje czcionka która składa się z liter alfabetu od a do z a nie z jakichś krzaków których nawet nie potrafimy odczytać co one znaczą, a co dopiero przetłumaczyć na jakikolwiek bliżej znany nam język.

Nie masz 4 kaczerów w EN/FR/ESP/DE graj trzeba bądź dwoma w zależności od tego ile ich tam masz w podanych językach.

Kiedyś jak zaczynałem grać mieliśmy dostępne tylko dodatki z base setu jungle fosil base set2  team rocket i ludzie składali talie trzymając się pewnych zasad że np najmocniejsza karta może mieć 80HP bądź nie wiem żadnych rarów w tali. To wtedy była zabawa bo każdy grał i się cieszył, a teraz jest tak "Muszę mieć 4 kaczery bo inni mają" a że nie stać mnie na EN to pójdę po bandzie i kupie taniego krzaka, a wszyscy się zgodzą na ich używanie bo znają znaczenie a jak nie to wystawie skan karty i każdy będzie miał problem z głowy.

Dalej utzymuje swoje zdanie.
KARTY W EUROPEJSKICH JĘZYKACH TAK
KARTY W AZJATYCKICH JĘZYKACH NIE!

Maślak ;P -> Tak poprostu wink Od lat big_smile
+ dla AgentX za udaną i szybką transakcje.
+ dla McLer za udaną i szybką transakcje.

60 (edytowany przez Piterr 2013-04-07 11:45:45)

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Może po prostu zrobimy ankietę/podliczymy głosy osób wypowiadających się w temacie? Bo dalsze spory raczej nie mają sensu, a i tak nikt nikogo nie przekona...

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

61

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Yabol napisał/a:

+1 big_smile

do qzina - w taki razie wazne sa tylko referencje z podpisem sedziego na kartce uzyskanym przed turniejem. zajmie to dodatkowe 10 min przy wpisowym u zero problemu potem z photoshopami.
jaki kolejny wymysl teraz musze przebic? tongue

Spoko o ile będzie internet by sprawdzić referencje.  Nie widzę w tym problemu, jednak nadal trzymałbym się rulingu że 10% talii najwyżej może być krzaczkowane [ruling z czasów zanim zakazali kompletnie]

Kakel: Co do polskich kart, superodzysk i zamiana są w pełni legalne na OTP, a przynajmniej powinny być wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

62

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Qzin, to naprawdę ty? Przecież na oficjalnych turniejach nie wolno mieć polskich kart! Normalnie cię nie poznaję.

63

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Wow. Niezła dyskusja się wywiązała w dość banalnej sprawie. Moim własnym, niezachwianym zdaniem karty inne niż anglojęzyczne na OTP powinny być dopuszczone, o ile ich właściciel ma w swoim decku przynajmniej 1 anglojęzyczny odpowiednik. Skan na komórce, albo czarno-biały prox , to faktycznie kiepski element porównawczy, gdyż może zostać sfałszowany. Ale myślę, że jeśli ktoś będzie miał jednego koreańskiego Sableye'a i obok 3 angielskie - krzaczki nie powinny stanowić problemu. smile

[10:31] Shellaqdo: Cześć, tu Shellaqdo. Nie wylogowałem się z forum i teraz jestem gejem.
[10:31] Shellaqdo: Także Amphi, pilnuj dupala :*
[10:32] Jameaz666: O rany, Shell jest gejem.
[10:32] Jameaz666: Kto by pomyślał?

64

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Żeby nie być gorszym niż kilku dyskutantów też kilka IDIOTYZMÓW napiszę, bo mam wrażenie,
że ten temat niektórzy potraktowali jako miejsce, gdzie dowolne głupoty można pisać...

1) photoshop - i możliwość sfałszowania nim na skanie np. efektu jakiegoś ataku...
Dodatkowo - dlaczego by nie wydrukować sobie jakiejś karty (czarno biała będzie tańsza niż kolorowa, więc będzie lepsza)...

OK, tyle że teraz są już drukarki 3D, a więc Sędzia Główny wydrukuje sobie zawczasu na takiej jakiś fajny karabin z pełnym magazynkiem nabojów, a widząc kogoś z wydrukowanymi w "zaledwie 2D"
kartami po prostu go natychmiast rozstrzela. I to będzie w pełni zasłużone...

2) dobre są tylko karty w języku ANGIELSKIM...
OK, popatrzmy zatem na Stadion "Pokemon Center" z serii Next Destinies. To NIE jest w
języku angielskim, to jest w języku AMERYKAŃSKIM.
Anglik (ogólniej: Brytyjczyk) napisze: CENTRE, natomiast jankes - CENTER.

http://crofsblogs.typepad.com/english/2 … centr.html

A ponieważ USA nie jest w Europie, a chcemy przecież TYLKO karty w językach europejskich
uznać za OK, no to mamy mały problem, bo kart w języku amerykańskim NIE możemy dopuścić.

Dziś wieczorem podam tutaj DECYZJĘ ORGANIZATORA odnośnie tytułowego pytania. Na pewno nie spodoba się ona wszystkim (już widać, że nic się wszystkim naraz nie spodoba), ale będzie JEDNOZNACZNA i OSTATECZNA. Natomiast dyskutować oczywiście każdy może nadal, jak tak lubi.

McLer,
simply The Best
in every contest

65

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

xmaslakx napisał/a:

Dlaczego ANGLICY FRANCUZI NIEMCY HISZPANIE mają mieć łatwiej? W kartach sytuacja ma się podobnie.

Może chociażby dlatego, że każdym z powyższych języków posługuje się ponad 100 milionów ludzi na całym świecie? A może dlatego, że te państwa są ze względów historycznych uważane za "ważne"? Świat jest niesprawiedliwy, sorry ;( . Gdyby się opłacało drukować polskie karty, wychodziłyby kolejne sety po polsku. Najwyraźniej się nie opłaciło, więc sorry. To nie jest dyskryminacja, tylko biznes.

Qzin icon_arrow Miałem na myśli języki europejskie w oficjalnych "OP" turniejach. Było wcześnie rano, więc nie napisałem dokładnie. Oczywiście chyba wszyscy się zgadzają, że na OTP polskie karty będą dozwolone.

66

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Kakel napisał/a:
xmaslakx napisał/a:

Dlaczego ANGLICY FRANCUZI NIEMCY HISZPANIE mają mieć łatwiej? W kartach sytuacja ma się podobnie.

Może chociażby dlatego, że każdym z powyższych języków posługuje się ponad 100 milionów ludzi na całym świecie? A może dlatego, że te państwa są ze względów historycznych uważane za "ważne"? Świat jest niesprawiedliwy, sorry ;( . Gdyby się opłacało drukować polskie karty, wychodziłyby kolejne sety po polsku. Najwyraźniej się nie opłaciło, więc sorry. To nie jest dyskryminacja, tylko biznes.

Qzin icon_arrow Miałem na myśli języki europejskie w oficjalnych "OP" turniejach. Było wcześnie rano, więc nie napisałem dokładnie. Oczywiście chyba wszyscy się zgadzają, że na OTP polskie karty będą dozwolone.

I z tym to ja się zgadzam.

67 (edytowany przez Shellaqdo 2013-04-07 19:56:47)

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Według mnie karty niemieckie, polskie, włoskie itp. (posiadam 4 pokemon catchery w języku włoskim) powinny być dopuszczalne. Jeżeli komuś przeszkadzają i chcą aby reszta tych samych kart była w języku angielskim to widzę takie rozwiązanie:

Jameaz ma 4 Pokemon Cathery po ang. a ja po Włosku. On mi pożyczy do talli 2 ang. a ja mu 2 włoskie.

Jeżeli chodzi o karty Japońskie, to uważam, że w talli mogłaby występować określona ilość kart japońskich (np.3) pod warunkiem, że koszulki na karty ANI TROCHĘ nie prześwitują tyłu karty.

xmaslakx napisał/a:

Dalej utzymuje swoje zdanie.
KARTY W EUROPEJSKICH JĘZYKACH TAK
KARTY W AZJATYCKICH JĘZYKACH NIE!

Ty może najpierw ogarnij JĘZYK POLSKI do końca.

Co Ci do cholery człowieku przeszkadza, że ktoś ma np. 3 karty po koreańsku w talli? Ty masz same angielskie? ŚWIETNIE, ale może nie wszystkim będzie przeszkadzał czwarty Seblej, którego nazywa to "???" a nie "Sabley".

Szukam gier pokemon na gameboya advance.

68

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Ja proponowałbym jeden wyjątek.


Nie dopuszczać włoskiego Cherena

Dlaczego?

http://www.metaplay.it/media/catalog/product/b/o/boc_cheren_148-149_full-art_confini-varcati_pokemon_metaplay.jpg

Jak się nazywa?
KOMOR

Przypadek?
PRZYPADEK?

TO NIE JEST PRZYPADEK TO JEST SABOTAŻ!

Muszę ochłonąć.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

69

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Aj ludzie, fajnie się czyta argumenty, nie lubię koreańców, ale mam 4 catchery (lub jakąkolwiek inną kartę) włoskie, więc takie powinny być dopuszczone tongue

Na prawdę czytając to co piszecie mam wrażenie, że trochę się doszukujecie problemów na siłę, czemu nie może być po prostu tak jak zawsze było? Ja bym szczerze mówiąc nawet tego wątku nie zaczynał tylko na miejscu McLera ustalił to samemu tak jak było wcześniej. Mnie osobiście sprawa nie dotyczy, ale nie miałbym nic przeciw jakby miał grać z 100%towym deckiem koreańskim, jak ktoś lubi.

70

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

schen napisał/a:

Aj ludzie, fajnie się czyta argumenty, nie lubię koreańców, ale mam 4 catchery (lub jakąkolwiek inną kartę) włoskie, więc takie powinny być dopuszczone tongue

Na prawdę czytając to co piszecie mam wrażenie, że trochę się doszukujecie problemów na siłę, czemu nie może być po prostu tak jak zawsze było? Ja bym szczerze mówiąc nawet tego wątku nie zaczynał tylko na miejscu McLera ustalił to samemu tak jak było wcześniej. Mnie osobiście sprawa nie dotyczy, ale nie miałbym nic przeciw jakby miał grać z 100%towym deckiem koreańskim, jak ktoś lubi.

Dobrze gada, polać mu. Tylko, żeby na serio nie wyskoczył nam ktoś na OTP z całym deckiem koreańskim TUNDURUS/DEOXYS bo innym będzie smutno big_smile

Szukam gier pokemon na gameboya advance.

71 (edytowany przez adriank1 2013-04-07 20:23:42)

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

A mi tam nie zrobi różnicy czy zleję angielski, włoski czy koreański Thundurus/Deoxys/Kyurem/Lugia/Gengar/Vileplume/Spiritomb/Mew/Mewtwo/Mewthree/Meleven. Satysfakcja z wygranej z taką talią jest mniej więcej na podobnym poziomie i nie generuje to we mnie większego smutku.

Także proszę wypowiadać się za siebie, bo już któraś osoba z kolei mówi "inni" albo "wszyscy", a nie ma to żadnego pokrycia.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

72

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Rozpatrzmy argument 1
Podajecie przykład powiedzmy 3 sableye w języku EN i jeden KOREAŃSKI w tali.
No ok ale co będzie kiedy np na pierwszego BASICA ktoś wylosuje właśnie tego koreańskiego sableya i co będzie szukał w tali by mi pokazać angielski odpowiednik? Trochę to głupie. Skan z kartki może przerobić w fotoszopie (ale nie musi). Ogółem zalatuje to dla mnie kombinatorstwem bo taniej bo to bo tamto.

Rozpatrzmy argument 2
Argument który jest jakoś w stanie na mnie podziałać to taki, że ktoś ma np tylko 3 karty w koreańskim języku na talię i to jeszcze jakieś dobrze znane i np jeśli to by miały być kaczery to powiedzmy 2 na 2 2 ang i dwa koreańskie. Ale np jeśli ktoś zamierzał by złożyć całą albo powiedzmy pół tali z koreańców i trzymać przy sobie kartkę ze skanami i tłumaczeniami na ang bądź pl to lekkie przegięcie.

Ja jadę tam by pograć jeśli ogół zadecyduje że koreańce dopuścicie to też będę grał i trochę uciążliwe będzie ale będę się przypatrywał ewentualnym skanom kart chociaż mi się to nie podoba i jest to dla mnie niewygodne.

Odpuszczam sobie dalszą dyskusję. Mam swoje zdanie. Jeśli 3/4 ogółu może mieć karty w językach bliżej nam (mi) znanych. To ta 1/4 mogła by się też dostosować, a nie na odwrót.

Maślak ;P -> Tak poprostu wink Od lat big_smile
+ dla AgentX za udaną i szybką transakcje.
+ dla McLer za udaną i szybką transakcje.

73

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Według mnie strasznie przesądzasz z tym fotoshopem. Masz odpowiednik koło stołu. TO JEST TURNIEJ GRACZY POKEMON a nie jakiś kryminalistów, oszustów czy coś. Poza tym nawet jeżeli taka sytuacja miała by miejsce w co nie wierze, to na turnieju jest sędzia, nie mówiąc już o tym, że efekt sableja zna prawie każdy wink

Szukam gier pokemon na gameboya advance.

74 (edytowany przez adriank1 2013-04-07 20:42:33)

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

TO JEST TURNIEJ GRACZY POKEMON a nie jakiś kryminalistów, oszustów czy coś.

Doprawdy?

Po tym jak ludzie kradną innym karty, zmieniają sobie decki w trakcie turniejów, macają prizy bo full arta łatwiej wyczuć czy zagadują przeciwnika żeby sobie ustawić jakąś kartę na topa to nie sądzę, żeby to był argument.

Mieliśmy już bardzo utytułowanego chłopaka który prawdopodobnie ustawiał sobie karty i oczywiście nikt nikomu nie udowodni, ale sprawa jest znana starszym graczom. Oczywiście to mógł być przypadek ale fakty są takie, że kiedy się go nie pilnowało i nie przecinało talii to... jakoś wszystko mu dochodziło...

Zasady ograniczonego zaufania i nadmiernej ostrożności nie obowiązują tylko podczas nauki na kurs prawa jazdy.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

75

Odp: Karty INNE niż angielskojęzyczne na OTP - Wasze opinie w tej kwestii

Jeszcze sie w tym temacie nie wypowiadałem co do kart na OTP. Przepraszam, za zlekceważenie postu powyzej, ale nie bede tematu roztrząsał. Tak wiec, według mnie nie powinniśmy robić problemu z kartami, na [pewno nie z europejskimi, sam posiadam niemieckiego Kyurema NV i zawsze, gdy go grałem po prostu i tak od siebie miałem referencję. Co do koreańskich, sam gram obecnie 1 koreańskiego catchera, nie powiem, kupiłem go od gracza z Warszawy po cenie zwykłego, catcher to catcher, sprowadzając box i tak nie wiesz czy go trafisz, a dodatkowo box czasem wychodzi drożej niż catcher. Tak to jest, sam pewnie skołuję sobie 2 kkoreańskiego catchera, bo jeśli ktoś ma na puszczenie, co i tak jest rzadkim zjawiskiem to prędzej koreańskiego. Tak więc jestem za tym, aby do jakiejkolwiek karty wystarczyło mieć referencje, jeśli nie jest po ang. Nie wiem ile ludzie grają koreańców, ale przynajmniej ograniczmy ich liczbę, już nie mówie do 10, bo znów sie na mnie rzucą, ale do tych 15, czyli tej 1/4 decku. To tyle od Bidoofów na ten temat

I TYLE XD