1

Temat: [cotd] Karta Dnia 10.01.14. - Town Map

Town Map BC
Town Map to dość unikalny Item w formacie. Jego efekt? Odsłaniamy swoje nagrody i tak zostają na całą grę. Ostatnio ta karta trochę podzieliła graczy. Jedni uważają ją za doskonałą, inni za niewartą jednego miejsca w talii, którego potrzebuje. Bo przeanalizujmy jej wady i zalety:
+ Dostajemy z nagród to czego najbardziej potrzebujemy w danym momencie.
+ W talii gdzie grane jest sporo pojedynczych kart (zwłaszcza linie 1-0-1 czy 1-1 jakiegoś Pokemona) jest względnie duża szansa, że któryś element nam się sprizuje. Dzięki Mapie wiemy, gdzie tej karty szukać i możemy ją wziąć do ręki już przy pierwszym nokaucie.
+ Mocne kombo z coraz popularniejszym Dusknoir BC. Dzięki temu, że jego Ability pozwala nam na nokautowanie Pokemonów przeciwnika przed naszym atakiem, możemy od razu zagrać kartę wziętą z nagród. Przez to przeciwnik nie zdąży nam jej wrzucić do talii (np. N'em czy Ghetsisem).
- Zajmuje miejsce w talii, o które musi walczyć z innymi, często bardziej przydatnymi w konkretnych sytuacjach kartami (techami).
- Town Map nic nam nie daje w momencie zagrania. W przeciwieństwie do pozostałych Itemów, które dają nam natychmiastowy efekt, Town Map ma swój efekt rozłożony w czasie do końca gry. Co może być niekorzystne w obecnie dość szybkim formacie.
- Przeciwnik także poznaje nasze nagrody. Dla niektórych może wydać się to bez znaczenia, ale moim zdaniem to największa wada tej karty (to w sumie jedyna różnica między nią a Alph Lithograph TRM, ale niezmiernie ważna). Przykładowa sytuacja: jeśli przeciwnik ma 2 N'y w discardzie należy się liczyć z tym, że za chwilę można dostać z następnego. Jeśli jednak zagrał on Town Mapa i okazało się, że pozostałe 2 N'y są w nagrodach, możemy zagrać inaczej, bez strachu o wtasowanie naszej ręki.
Jeśli chcecie zobaczyć przykład z życia polecam raport Adriana z OTP, gdzie wykorzystał wiedzę o nagrodach Yabola do zrobienia manewru, który w normalnym przypadku byłby nie do pomyślenia, a w tej grze doprowadził do zwycięstwa.

A wy gracie Town Mapa czy nie?

Podziękowali za posta: adriank1

2

Odp: [cotd] Karta Dnia 10.01.14. - Town Map

Na wstępie dodałbym jeszcze:
+wcześnie zagrany Town Map mówi nam iloma catcherami(kiedyś), HTLami, Rare Candy, N'ami itd. dysponujemy i według tego możemy budować swój plan na grę. Liczenie kart przy pierwszym przeglądaniu decku jest trudną do opanowania umiejętnością.

Grałem Town Mapa zawsze kiedy zagrywałem Dusknoira BC i zawsze byłem zadowolony z tego combo. Rękami i nogami broniłem tej karty, mimo że zawsze wydawała się pierwszym wyborem jeśli trzeba było coś wyrzucić z decku.

Czy kiedyś zagrany przeze mnie Town Map utrudnił mi grę? Raczej nie, bardziej stawiał mnie przed smutną rzeczywistością, z którą trzeba było się liczyć i próbować grać tym co zostało w decku jednocześnie wyjmując z prizów to, co potrzebne. Dla przykładu: 1-0-2 Dusknoira w prizach zagrywając linię 2-0-2 lub w wiekopomnym pojedynku z Amphim na playtcg kiedy miałem 6/6 EXów w prizach(such plajtcg) i musiałem jedynym bouffalantem się ratować.

Ze śmieszniejszych rzeczy związanych z Town Mapem nasuwa się Junk Hunt na Town Mapa. Polecam big_smile

Taka krótka notatka ode mnie tongue

:::::::::::||"""\\::::://""\\ ::::::||"""\\.::::||:::||""\\ ::::|| :::::::::::
:::::::::::||:::://:::://::::::\\:::::||:::://:::::||:::||::::\\:::||::::::::::::
:::::::::::||::::\\::://====\\::::||::::\\ ::::||:::||:::://:::||::::::::::::
:::::::::::||__//://::::::::::::\\::||__//:::::||:::||_//:::::||::::::::::::

3

Odp: [cotd] Karta Dnia 10.01.14. - Town Map

A ja apropos postu babidiego właśnie stwierdziłem... przygotować sobie tabelkę/macierz czy coś i zapisać w niej dokładnie czego i ile masz w decku przy pierwszym przeglądaniu, żeby za każdym razem być pewnym czego i ile masz dostępne. Oczywiście to taka wersja dla try harderów wannabe, prawdziwi prosi mają to w głowie wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

4

Odp: [cotd] Karta Dnia 10.01.14. - Town Map

@up - jakiś czas temu (no, może z rok) tak właśnie planowałem, zrobiłem sobie tabelkę z ~10 najważniejszymi kartami z decku razy liczba rund na turnieju. I jest to zupełnie zbędne. Nie masz tyle czasu, żeby każdą możliwą kartę sprawdzić, tylko kilka najważniejszych (Ace Spec, jakieś techy, Plasma Energy, main attackerzy, trainery grane w jednej sztuce, czy cokolwiek innego), ale jest to zupełnie zbędne, każdy dojdzie do tego samego wniosku po takiej próbie. Najważniejsze rzeczy spokojnie da się radę zapamiętać, a nie mamy przecież dziesięciu minut na sprawdzenie każdej karty.

Town Map - w porządku. Nie grałbym. Wkładam, kiedy brakuje jakiejś karty w decku, kiedy nie chcę proxować a w danym momencie nie jest tak bardzo potrzebna na lokalną metę (czyt. zamiast Scrappera w Lugia/Landorus/Dusknoir). Całkiem śmieszna, ale nie kosztem żadnej innej karty, którą włożyłbym do decka.

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

5

Odp: [cotd] Karta Dnia 10.01.14. - Town Map

9/10 obecną wersją psów w ptcgo, głównie na plazmy inne takie. Przegrałem jedynie na ninetales + garbodor tongue. Trochę ma sens, omijała supporter locka wink.A na koniec gościówka sfarciła musharną dobierając bangla i htlem rypiąc headsa by ubić mi mjutu exa, ale tak czy inaczej... Dusknoir wygrywa gry. Tylko muszę się nauczyć na nim skupić, by go wystawiać.

Also bardziej na temat:  Town map - zmieścił się w wariancie bez HTLów i powiem... polubiłem kartę. Zwłaszcza z tą linią 1-1 dusknoira. No po prostu miodex. Znając decklistę na pamięć nie muszę myśleć co mam w decku. Patrzę w discard, patrzę w prize'y i WIEM.

Tyle pamięci zwolnione w mózgu na myślenie zamiast zapamiętywanie wink

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

6

Odp: [cotd] Karta Dnia 10.01.14. - Town Map

Czytając pierwszy akapit zacząłem się zastanawiać, czy masz świadomość, że piszesz w temacie o Town Map. Pomyślałem też, że może jej Ci zabrakło i się zwyczajnie zgubiłeś. Na całe szczęście nie, a z konkluzją Twoją się zgodzę. Ponadto mapa pozwala sytuacyjnie dobrać prizy i mimo, że przeciwnik widzi co bierze i może rzucić N'a, to jednak mamy supportera w decku więcej. Poza tym możliwość świadomego wyboru dwóch kart, to czasem naprawdę spory atut.