1

Temat: Format NXD-PLB

Widzę, że od jakiegoś czasu poza chatem (gdzie wszelkie dyskusje znikają po godzinie), wymianami i działami poświęconymi spotkaniom i raportom z nich nic się nie dzieje, więc zakładam najzwyklejszy wątek do dyskusji o całkiem sporej, tak myślę, swobodzie.

Co myślicie o nowym formacie? Lubicie go? Jakie Waszym zdaniem talie mają teraz największe szanse na powodzenie? Jak Wam się podoba zmiana oficjalnych turniejów ze Swissa BO1 i dużych topów na Swissa BO3 z 50min. terminacją i małe topy? Jak widzicie Tiery? Co boli Was najbardziej w zmianie formatu? Minął miesiąc od rotacji, myślę, że większość z Was zdążyła już trochę potestować.

Niecały miesiąc temu odbył się Klaczynski Open, ważny niesankcjonowany turniej w Stanach organizowany przez trzykrotnego Mistrza Świata, Jasona Klaczynskiego. Grali tam w Swissie BO3 i top8, ale czasu na gry mieli znacznie więcej, niż te 50 (nie jestem pewny, chyba 75?). Turniej wygrał Lex D'Andrea, trzynastolatek ze swoim Darkrai/Garbodor. W top 4 skończyły dwa Dark/Garby, jeden KeldeoBlast i VirGen/w. Drifblim. Żadna Plasma nie weszła do top8. Czy brak Tool Boxów, czy chociażby Flareonów i innych niższych tierów/rogue'ów spowodowany był wysokim wpisowym? Zbyt młodym formatem?
Na turnieju w Warszawie 21.09 świetnie poradziły sobie Darkraie w różnych wariantach.

Moim zdaniem tier 1 będzie mocno zróżnicowany, być może nie będzie wyraźnego BDIFa.
KeldeoBlast niczego nie stracił, niczego nie zyskał, poza możliwym techem, którym jest Suicune PLB. Talia oparta jest na robieniu OHKO, co często jej wychodzi. Ma jednak sporo wrogów; Genecect nie potrzebuje G Boostera, żeby ściągnąć Keldeo, Darkrai/Garbodor utrudnia życie talii opartej na Ability.
Darkrai/Garbodor to świetna talia, która zajęła wysokie miejsca na paru ostatnich większych turniejach; finał amerykańskich Nationalsów w Seniorach, Top 4 na Worldsach oraz zwycięstwo i top4 na Klaczynski Open. Talia z pewnością będzie kontrowana większą ilością tool scrapperów w taliach takich jak Blastoise, może również i Landorus wtechowany do Plasmy? Krótki czas na grę utrudni też realizację strategii tego decku, który często sprowadza się do Catchera, Lasera i Junk Hunt po potrzebne na late game'a rzeczy, podczas gdy przeciwnik powoli ginie od poisona. Talia zdecydowanie bardzo dobra, ale czy po sukcesach, które odniosła, nie będzie zbyt często kontrowana? Z pewnością dołączy(ła) do decków, przeciwko którym testujemy i rozpatrujemy matchupy z naszą talią.
Virizion/Genesect jest najnowszą talią narodzoną wraz z wyjściem nowego dodatku. Ludzie narzekają na to, jak wolna jest. W pierwszej turze energia musi się znaleźć pod Virizionem, w drugiej kolejna, Virizion musi być aktywny, w trzeciej mamy naładowanego pierwszego Genesecta, ale żeby mógł uderzyć za 200 potrzebuje jeszcze toola, którego możemy mieć jednego w decku. W innym wypadku zaatakować może za 100. Talia wydaje się być wolna, ale nie zapominajmy o Colress machinach i Team Plasma Badge'ach, które umożliwiają atak chociażby od pierwszej tury przy pomocy Viriziona, lub szybsze ładowanie Genesecta. Z początku byłem nieco sceptycznie nastawiony do VirGena, ale teraz uważam, że talia ma spore szanse na powodzenie. Virizion ma niesamowite Ability chroniące całkiem swoją talię przed Hypnotoxic Laserami. Dzięki temu Darkrai nie jest już w stanie rozmieścić 30 counterków z Night Speara na benchowanym EXie mającym 170 Hp, żeby potem Ubić go z HTLem i Dark Clawem. Darkrai ma Genesecta na dwa hity, Genesect ma Darkraia na dwa lub jednego hita, oba pojawiają się naładowane w drugiej-trzeciej turze. W tym matchupie to, kto zaczyna grę jest zdecydowanie ważne. Problem może być z Darkrai/Garbodor. Ciekaw jestem, jak Mr. Mime spisałby się w Virgenie. Na matchup z Plasmą można zaczerpnąć inspirację z builda Henry'ego Priora i wtechować Enhancedy z Drifblimami (te drugie mogą również dać czas na naładowanie w międzyczasie Genesecty). Genesect robi OHKO Keldeo, z toolem może również ubić Black Kyurema EX.
Plasma została mocno osłabiona przez ostatni dodatek. Weszły Plasma Mirrory, nowe Drifblimy, ludzie będą grać Enhanced Hammery częściej. Pojawił się również tool zwiększający damage Kyurema. Jeśli Plasma ma jakieś większe szanse, to myślę, że tylko w postaci z dużą ilością basic energii i skupioną na Kyuremie.
Darkrai/Hydreigon powrócił. Teraz ma również pomoc w postaci Viriziona, który sprawia, że Keldeo już nie jest potrzebny. Mało tego, teraz nie można rzucić catchera, żeby uśpić Keldeo i je przestallować; mając w grze Viriziona, Hydreigona i Blend Energy zapewniamy sobie usuwanie wszelkich specjalnych kondycji, z Darkraiem mamy pewny retreat. Talia opiera się na przekładaniu energii i leczeniu pokemonów z użyciem Max Potionów. Darkrai jest świetnym attackerem, Sableye upłynnia talię. Ma też spory tzw. "surprise factor", dzięki blendkom można wtechować do niego chociażby Cresselię EX, czy Shaymina EX. Talia ma dobry matchup z taliami, które niekoniecznie biorą wszystko na hita - Speed Darkrai, Plasma, za to bardzo słaby matchup z taliami opartymi na OHKO, takimi jak Blastoise. Mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o Virgena. Matchup z Darkrai/Garbodor również wygląda bardzo słabo.
Speed Darkrai utracił na szybkości po wypadnięciu z formatu Energy Switcha. Słaby matchup ze sporą ilością talii, dobry z coraz mniej popularną Plasmą.

Ludzie różnie dzielą tiery, niektórzy rozbijają wszystko na 3-4 tiery, inni mieszczą wszystko w dwóch. Ja podzielę je na 3, z czego tier 1 to najlepsze talie, tier 2 gorsze, tier 3 rogue i słabsze decki bez większych szans na powodzenie.

To tylko moja opinia, zapraszam do wyrażania własnej opinii i dyskusji.

Mój podział na tiery:
TIER 1 - VirGen, Darkrai/Garbodor
TIER 1,5 - KeldeoBlast
TIER 2 - Plasma, Darkrai, Darkrai/Hydreigon
TIER 2,5 - ToolBox
TIER 3 - Flareon, Zebstrika, Haxorus, Klinklang, Big Basics, rzeczy, które pominąłem

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

2

Odp: Format NXD-PLB

Tiery to sprawa umowna. Finał worldsów to Darkrai/Garbo vs Plasma. Finał Klaczynski Cup? Darkrai/Garbo vs. Blastoise.

Moim zdaniem zrzucanie Plasmy i Keldeoblasta niżej tylko dlatego, że gdzieśtam jest jakiś Virizion/Genesect który... jeszcze na dobrą sprawę nic poważnego nie wygrał (Nie miał okazji? Poczekajmy do 1 listopada), jest odrobinę niesprawiedliwe. OK, Keldeoblast ma pod górkę, ale Ross pokazał, że można z powodzeniem rywalizować nawet z tym mocarnym Darkraiem. Widziałeś mecz streamowy z pierwszej rundy? Zimmermann (Darkrai/Garbodor, top 4 worlds) założył chłopaczkowi który ledwo trzymał karty w ręku (2x zagrana Skyla po Skylę zmiotła) z Keldeoblastem absolutnego locka, a tamten nie grał ani jednego tool scrappera. Mimo tego użzytkownik Darkraiów, czy raczej Sableya i Garbodora musiał się naprawdę nakombinować jak koń pod górkę, bo matematyka nie do końca działała na jego korzyść.

Dla Darkrai/Garbodor który w nowym formacie został strasznie... Osłabiony nowym czasem gry (50 minut na BO3) szczęśliwym jest przynajmniej fakt, że kontrowanie go nie jest takie proste. Sableye to diabelskie nasienie, a w każdej talii znajdzie się pokemon, na którym można założyć locka, szczególnie po wyłączeniu ability. Co ciekawe, najlepszy matchup z nim ma właśnie ViriGen i ta nieszczęsna Plazma, która została brutalnie zrzucona do kategorii "tier 2".

Widziałem już plazmowe talie z trzema, a nawet czterema tool scrapperami, która traciła na sile uderzenia tylko minimalnie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

W nowym formacie nie zdążyłem zagrać ani jednego turnieju, za to sporo bawiłem się w internecie. Smutnym jest fakt, że na 360 gier mogłem zobaczyć w 320 przypadkach takie talie jak: Plasma, Genesect/Virizion, Darkrai variants oraz Keldeoblast. Nowy set będzie musiał wprowadzić w trybie natychmiastowym co najmniej jedną talię która będzie mogła rywalizować z resztą na światowym poziomie, bo inaczej zabije różnorodność talii. Przydałby się również nowy rogue na nie-exach (o ile nie przestaną ich w ogóle wydawać), żeby zrównoważyć dominację wspomnianych.

3

Odp: Format NXD-PLB

Dość śmiałym ruchem jest wrzucenie przed Plasmę i Blastki ViriSecta - talii, która bez G Boostera byłaby właściwie defensywnym Darkraiem bez Junk Hunta. Moim zdaniem ta talia doczeka się jeszcze zaszczytu bycia na szczycie, ale chwilowo trochę jej brakuje. Co do samego formatu - wyrzucenie trzech pierwszych setów dało wystarczająco dużo, żeby kilka archetypów umarło i wypadło kilka kart z talii, ale wystarczająco mało, żeby sytuacja radykalnie się zmieniła i wypadło zbyt dużo ciekawych kart. Na pewno bardzo ciekawe jest to, że przez poprzednie dwa lata nagromadziło się odpowiednio dużo dwóch rodzajów kart: Specjalnych Energii i Pokemon Tooli, a rotacja nie wyrzuciła ani jednej sztuki z obydwu. Co więcej mamy wciąż mocne kontry na to i to. Przez to niemal każda talia gra Toole, więc Tool Scrapper wreszcie doczekał się bycia czymś więcej niż "61. kartą", natomiast Enhanced Hammer ma w końcu sens w czymś innym niż Hammertime. No i na dodatek jest dość sporo kontr - można się techować na lokalną metę dużo lepiej niż we wczesnym BW-onie, czego trochę mi brakowało.