1

Temat: Darkrai

Tak wiem, nic oryginalnego. Ale potrzebuję czegoś w standardzie i jakoś tak padło na Darkraia. Właśnie była rotacja, pora więc pomyśleć czym luki zapełnić. Jako całkowity nowicjusz w karciance (nie licząc TCG na GBC) mam nadzieję, że umknęło mi coś ciekawego ale jednocześnie, że nie popsułem talii.

Pokemony x10 (Basic)
x4 Darkrai EX BKP
x2 Yveltal STS
x3 Darkrai-GX
x1 Marshadow-GX

Trainery x18 (Item)
x1 Exp. Share SM
x1 Field Blower GRI
x3 Fighting Fury Belt BKP
x2 Float Stone BKT
x4 Max Elixir BKP
x1 Super Rod BKT
x2 Switch SM
x4 Ultra Ball SM

Trainery x18 (Supporter)
x4 N FCO
x1 Olympia GEN
x3 Pokemon Center Lady GEN
x2 Professor Kukui SM
x4 Professor Sycamore BKP
x4 Guzma

Energy x14
14 Darkness Energy (Basic) CoL

Z nowych supporterów Guzma to oczywisty wybór.
Zrezygnowałem z Plumerii, przy kartach jak Darkrai GX, Yveltal czy Max Elixir etc karta ta może być dead drawem (przy próbie jej użycia skończy się stratą akcji supportera w turze).
Wicke również nie może się równać z ciągle dostępnymi supporterami pozwalającymi na zmianę sytuacji na ręce.
Acerola wydawała mi się być ciekawa w talii z samymi basicami ale przy osiąganej wartości ataków nawet jakbym wyrabiał się z jej używaniem to nie wyrabiałbym się z uzupełnianiem energii, z Guzmą nie może konkurować.
Rotom Dex Poke Finder Mode po prostu nie zmieścił się więc nawet nie myślałem dużo o nim. Poza tym (mogę się mylić) wydaje mi się, że po rotacji dalej grozi ciągłe tasowanie talii więc planowanie kolejnych drawów nic tu nie da.
Po Townmyślałem by dać kartę Stadium do zdjęcia karty przeciwnika (jeden Field Blower to trochę mało). To teoretycznie obosieczny miecz, ale najmniej szkodzi taliom takim jak ta, bez ewolucji.

2

Odp: Darkrai

-2 Float Stone
-2 Switch
-3 Profesor Center Lady
-3 Fighting Fury Belt
-2 Prof Kukui
-1 Guzma
-1 Olympia
Zamiast tego:
+3 Exp Sharp
+3 Alter of the Moone
+1 Field Bloger
+2 Rapu Lele

Zostaje 5 wolnych slotów. Dorzucilbym cos co discarduje karty (w tym energie).

3 (edytowany przez Morion 2017-07-26 01:13:57)

Odp: Darkrai

Hmmm racja, przy Guzmach Switche nie są już tak potrzebne. Podobnie Float Stone.
Fighting Fury Belt - bardzo mało miałem okazję pograć póki co ale już ta karta zdążyła okazać się zmieniającą sytuację. Z jej też powodu używam Pokemon Center Lady (ta jest jak dodatkowe punkty życia dla pokemona nie zajmujące miejsca na przedmiot).
Co do pozostałych supporterów, Kukui i Olympia to pośrednie efekty z innych kart łączone z jakimś, trochę heal czy draw i zmiana poka czy boost chwilowy. Olympię i Kukui chętnie bym wymienił dałem ich głównie z braku lepszego pomysłu. Guzmę chciałem na maksa bym mógł jak najczęściej manipulować stroną przeciwnika.
Exp share, to dobre rozwiązanie przy Darkraiu nawet jakbym zostawił FFB, nie wiem czemu nie doceniłem tego.
Altar to rzeczywiście aż mi wstyd że nie pomyślałem o tym. Jak patrzę to świetne rozwiązanie, nawet jak skończą mi się Guzmy małym kosztem będę mógł zmieniać Poka a co njaważniejsze trzy karty takie pozwolą na negowanie stadium przeciwnika.
Field Blower bez gadania zwiększam
Tapu Lele - wprost powiem, że kieruję się tu budżetem. Ponad 30 dolców za jedną, dwie to parę stów ładnych. Jej ability nie jest tak dobre jak Shaymina, któego nie mamy. N się ostał wbrew temu co ludzie się spodziewali, rotacja na ręce będzie więc spora (supporterów nie zabraknie). Jej atak nie dorasta Darkraiowi (jedyna realna zaleta to uniwersalność) GX ataku nie użyję więc jedyne co bym uzyskał do dwie drogie karty zajmujące mi miejsce na bench, które wolę zostawić na Darkrai GX, z ability niezbyt dla mnie ciekawym. Lele wydaje mi się, że było następcą Shaymina ale tylko wtedy gdy ludzie spodziewali się większych zmian w tegorocznej rotacji.

Ciężki dzień wczoraj, dziś kolejny. Spróbuję jutro przed pracą poprawić talię uwzględniając Twoje porady.

Po szybkich pierwszych zmianach:

Co do discardów, ciągle znam mało kart więc nie przychodzi mi nic do głowy. Poszukam na dniach info o tym może smile

4

Odp: Darkrai

Yo!
Wiewiór dużo pomógł, a ty szybko wykorzystałeś jego pomysły. Good Job:)Jednak dodam też coś od siebie;).

Skład Pokemonów wygląda dobrze i raczej bym go nie zmieniał, ale mam pewne ciekawe rozwiązanie, które mogło by wzmocnić ten deck. Otóż grając w PTCGO coraz częściej widuję Dragonair SM w połączeniu z Darkraiem EX. Parę razy to kombo mnie zniszczyło, nawet jak grałem Passimianem. Jednak Dragonair ma bardzo krótką żywotność, dlatego nie jestem pewny co do jego użycia, ale można spróbować.
Exp. Share SM jak najbardziej pasuje do tego decku, chociaż nie wydaję mi się, żeby były aż tak potrzebne. 2-3 bym zostawił i dodał jakieś Choice Band GRI lub nowego Wishful Batton.
Ultra Balle to standard dla każdego decku-wiadomo. W tym wypadku mamy jednak talię na basicach więc czemu nie użyć by Nest Ball SM? Przez jego granie nie będziemy musieli odrzucać kart z ręki,a tu większość jest potrzebna. Chociaż to też zależny od sytuacji na stole.
Jak już przy basicach jesteśmy warto poruszyć największy problem tego decku. Jest nim Vineplum z Burning Shadows. Jego ability kompletnie blokuje ataki basiców jeżeli jest na Activie. Dlatego 4 Guzmy to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza że Hex Maniac AOR rotuje, a Garbodor BKP jest nie na miejscu, bo my też mamy ability których wolelibyśmy nie blokować. Chyba, że wyjdzie jakiś nowy ability lock, ale na razie nic nie wiadomo.
4 N, 4 Sycamore. Trochę dużo jak dla mnie. Zawszę stosuje 7 z tych kart (3 N, 4 Sycamore) i starcza na całą grę. Nie widzę potrzeby grania 8 'wymieniaczy rąk'.
Jeśli szukasz czegoś do discardowania to polecam: Crushing Hammer SM, Enhanced Hammer GRI, Team Rocket's Handiwork FCO lub nowego Tortamenting Spray. Ewentualnie Plumerie.

To tyle z mojej strony, mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdr. Dawid

(P.S. Na nowej deck liście masz nadal napisane 18 supporterów, a jest ich 15. Lepiej popraw, bo jak policzyłem sugerując tymi liczbami, wszyło że masz tu 63 karty;).)

Długi login, nie? Nie można zmieniać, więc mówcie mi Dejvi.
Zawsze chętnie zagram partyjkę w PTCGO, czy normalnie o ile mam czas. Tylko najpierw piszecie wink

5

Odp: Darkrai

Sorka, że dopiero odpisuje. Przy Exp share nie wiem czy jest sens jeszcze Wishful Baton dawać. Zaletą EXP Share jest to, że można podłączyć go do kart nieużywanych jako active by zbierały energie wzmacniając Darkraia, który dodatkowo może Fighting Fury Belt wykorzystać lub podobną kartę. Jeśli ktoś Darkraia mi zdejmie to wystarczy by dwa Yveltale etc miały Exp share (darkrai maks dwie energie będzie mieć)

Tormenting Spray  nie jestem pewien, znaczy supporter to jedna z kilku rodzajów kart, obawiam się, że przeważnie to będzie zmarnowana karta podładowująca dodatkowo Trubbisha.

Choice Band przemyślę, ograniczenie do EX GX wydawało mi się spore gdy słyszałem plotki, że ludzie powoli będą się z takich kart wycofywać (jako nieefektywne z powodu utraty dwóch prize cardów). Czy uwzględniać to czy najbliższa przyszłość się na to nie zapowiada?

Umiana Ultra balli na Nestballe wydaje się być ciekawa ale wtedy tylko Scyamore będzie mi discardować karty,nie zaszkodzi to Darkraiom GX?
Z tego też powodu na pewno wg Twojej rady zrezygnuję z N, lepiej mieć więcej Sycamore.

Zastanawia mnie, czy jest cokolwiek co może jeszcze przywrócić supportera z Discarda? Tak bym mógł odzyskać Guzmę? Albo coś co jak Guzma pozwoli mi manipulować stroną przeciwnika?

Z poprawkami do talii będę musiał poczekać na Twoją odpowiedź bo trochę rzeczy do przemyślenia tu jest smile
Sorka, że odpisałem dopiero teraz ale wczoraj czułem się tragicznie, jasno bym nie myślał (choć post już widziałem)