Temat: Pomoc w budowaniu deck dla nowego gracza

Siemka Trenerzy Pokemon,

Jestem nowy na tym forum. Nie za bardzo orientuje się w formatach PTCG, ale chciałbym złożyć bardziej kompetetywny deck do tej karcianki. Najlepiej na kieszeń przeciętnego studenta.
Jestem z Warszawy i z chęcią bym z kimś zagrał/spotkał się w Morionie.

Jestem otwarty na wszelkie propozycje. Karty które mi się podobają to Rayquaza, Dancie, i Magearna.

Nie wiem czy to co złożyłem ma jakiś sens, nigdy nie grałem w PTCG, ale grałem w MTG.
Proszę o konstruktywną krytykę tego konceptu i też żebym nie musiał sprzedawać nerek za jakieś karty.

Pokemony (12/14):
1 Magearna EX P_XY
2 Solgaleo GX SM
2/3 Cosmoem SM
2/3 Cosmog SM
1 Dialga EX (Plasma) PLB
2 Dialga CoL
1 Lugia EX (Plasma) P_BW
1 Tornadus EX (Plasma) PLF

Itemy (14):
3 Ultra Ball DEX
2 Team Plasma Ball (Plasma) PLF
3 Team Plasma Badge (Plasma) PLF
4 Energy Pouch FCO
2 Rare Candy SM

Supporty:
3 Shadow Triad (Plasma) PLF
2 Professor Kukui SM
4 Professor Sycamore XY
2/3 N NV
Myślę nad:
2 Lysandre AOR
1/2 Steven ROS
1 Ace Trainer AOR

Stadium:
2 Frozen City (Plasma) PLF

Energie:
5 Psychic Energy DP
5 Metal Energy (Basic) DP
4 Plasma Energy (Plasma) PLF

Co myślicie o Shield Energy, Double Colorless i Rainbow Energy warte uwagi?

Zaznaczam jeszcze raz jestem nowy w tej karciance i zdaję sobie sprawę że to może wyglądać jak crap, ale chciałbym może za jakiś czas uzbierać taki lub podobny deck. Od razu zaznaczam, że brałem pod uwagę Shaymina EX ale to jedna z droższych kart póki co więc sądzę że mnie na nią nie stać.

2

Odp: Pomoc w budowaniu deck dla nowego gracza

Cześć.

Zanim zacznę tu oceniać jakiekolwiek talie to 2 słowa o formacie. Pojmiesz dość szybko, jeżeli grałeś w MtG.

Mamy format Unlimited, Expanded i Standard.
2 pierwsze można kolejno porównać do magickowych: Legacy oraz Modern. Ostatni jest najpopularniejszy turniejowo i to z niego najczęściej rotują dodatki. Obecnie gramy Standard Primal Clash - on, co oznacza, że najstarszym dozwolonym dodatkiem jest Primal Clash. Lista dodatków w PTCG: http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/ … expansions Idą kolejno od najstarszego do najnowszego (Sun & Moon). Liczę na to, że biorąc pod uwagę format w jakim zechcesz grać zabierzesz się do złożenia talii, z którą będziesz mógł się pojawić na turnieju.

Media:
Polska: https://www.facebook.com/groups/PokemonTCGPolska/
Warszawa: https://www.facebook.com/groups/763469077131244/

Pozdro,
Panda

PS: Shaymin EX rotuje za pół roku.

Panda's Strona

Podziękowali za posta: McLer, michal.s.reszka

Odp: Pomoc w budowaniu deck dla nowego gracza

Dzięki za info.

W Warszawie rozumiem, że najczęściej się gra na Standardzie? Jeśli tak to celował bym docelowo w ten format. Wiadomo chwilę zajmie mi ogarnięcie co jest w formacie co nie, ale jestem w stanie to ogarnąć.

Osobiście w MTG gram raczej casualowo, albo jeśli już to Modern, bo nie lubię się ograniczać do ostatnich releasów. Ale jeśli chodzi o PTCG z chęcią bym poszedł w Standard, bo widziałem na YT kilka turniejów i talie mi się podobały.

Już rozumiem, w tym decku jak na Standard to trzeba zrezygnować z Plasma kart na pewno.
Czy można je zastąpić z nowszych setów?

4

Odp: Pomoc w budowaniu deck dla nowego gracza

Tak, z tego co się orientuję to w Warszawie grają głównie standard. Jako jeden z nielicznych ośrodków grywają też czasem expanded, ale ten format jest okrutny - albo niesamowity rush, albo heavy control.

Karty Plasma to karty tematyczne - mają wiec konkretne zastosowanie. Mają bardzo mocny efekt, ale można go użyć tylko na inne karty Plasma. Blok Plasmy jest już od paru lat - zmieniła się tematyka serialu i co za tym idzie karcianki. W standardzie możesz odnaleźć karty o zbliżonym działaniu, a jednak zupełnie innym smile
Nie ma już Team Plasma Ball (Plasma) PLF, ale jest Dive Ball PCL. Też szuka jednego, dowolnego Pokemona, ale wodnego. Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi. Jest Heavy Ball BKT, który też szuka jednego Pokemona. Wszystkie te Pokemony miały 1 restrykcję: albo Plasma Pokemon, albo wodny, albo z kosztem ucieczki 3 lub wyżej.

Skoro kart Plasma nie da się zastąpić jeden do jednego to siłą rzeczy musisz iść w inną stronę. Obecnie w formacie mamy talię na Rayquazie i Magearnie, jednakże jest to bardzo droga talia i rotuje za 6 miesięcy. Zdecydowanie odradzam, zwłaszcza na początek. Polecam Ci rozejrzeć się wśród kart z dodatku BreakPoint i w górę. Te karty pozostaną z nami jeszcze przez najbliższe półtorej roku. Na pewno znajdziesz coś dla siebie smile

Pozdrawiam,
Panda

Panda's Strona

Podziękowali za posta: McLer

5

Odp: Pomoc w budowaniu deck dla nowego gracza

Na spotkaniach w Warszawie jeśli nie gramy oficjalnego turnieju to dopuszczamy proxy, więc nie musisz od razu wykładać miliona monet na talię. Nie spotykamy się już w Morionie, chyba nawet nikt nie mieszka w tamtej okolicy, więc zapraszamy do Strefy MTG w Centrum. Jeśli chodzi o Solgaleo GX to niestety jest to bardzo fajny Pokemon, z którym trudno złożyć coś taniego i dobrego naraz. Na http://ptcg.eu/#/search/ kliknij w kółko zębate po lewej stronie wyszukiwania żeby sobie przejrzeć potencjalnych metalowych partnerów (jest szukanie po typie), chyba najlepszy jest obecnie Genesect EX FCO.

Podziękowali za posta: McLer

Odp: Pomoc w budowaniu deck dla nowego gracza

Dziękuję za odpowiedź Panowie.

Jeszcze jedno takie pytanie, ile mniej więcej trzeba wydać na taką w miarę uniwersalną talię w PTCG?

Kakelu, kiedy dokładnie w Strefie gracie, może przyjdę popatrzę i coś pomożecie mi i doradzicie co dalej?

7

Odp: Pomoc w budowaniu deck dla nowego gracza

Umawiamy się przez grupę na fb, którą podlinkował Panda. Zwykle były to środy, ale ludziom się pozmieniały plany i kilku osobom przestała pasować środa, więc radzę trzymać rękę na pulsie aż coś się zacznie ustalać. Raz w miesiącu jest oficjalny turniej (League Challenge) w weekend, na który możesz spokojnie wpaść i pogadać. Marcowy jest chyba w sobotę 25?

Podziękowali za posta: McLer