Temat: Pytania do Quizu BW-on

W ramach powtórki zasad przed OTP co roku tworzę nowe Quizy zasad, które są do wglądu tutaj. Ten rok w żaden sposób nie będzie wyjątkowy - mam nadzieję, że nowy quiz również powstanie.

Chciałbym was prosić o pewną pomoc - gdy wpadnie wam do głowy jakieś trudne pytanie, to opublikujcie je tutaj. Jeśli będzie ono wystarczająco ciekawe, to znajdzie się w nowym Quizie smile

Do Quizu nadają się wszelkie pytania dotyczące działania kart, które wchodzą w skład obowiązującego na OTP formatu (BW-on). Publikowane pytanie powinno zawierać treść, 2-5 porponowanych odpowiedzi oraz komentarz odnośnie prawidłowej odpowiedzi.

+ Przykład poprawnego pytania

Emolga NXD atakuje wrogiego Arcanine NXD. Czy nowy aktywny Pokemon będzie podpalony (Burned)?

  • Tak, ponieważ najpierw wykonywany jest switch, dopiero potem zadawany jest damage.

  • Nie, ponieważ najpierw zadawane są obrażenia, dopiero potem wykonuje się switch.

  • Decyzja należy do gracza atakującego.

Cytat z kiążeczki z zasadami: "Apply any effects that happen before damage, then place damage counters, and then do all other effects."

+ Przykład niepoprawnego pytania

Ile można mieć Pokemonów na Benchu?

  • 3 Pokemony

  • 4 Pokemony

  • 5 Pokemonów

  • 6 Pokemonów

To pytanie nie jest poprawne, ponieważ nie odnosi się do działania kart, a jedynie do meta-rulingu, który jest niezmienny od lat.

Quiz zostanie wydany, gdy skompletuję do niego wszystkie pytania (łącznie będzie ich 40). Około 10 wymyślę samodzielnie, kilka przekopiuję z poprzedniego Quizu, a resztę chciałbym zaczerpnąć od was smile

Z góry dziękuję, za wszelką pomoc w towrzeniu Quziu.

2

Odp: Pytania do Quizu BW-on

Mam jedno, które powiedział mi niedawno Babidi, więc tak:


Nasza Lugia EX PS atakuje wrogiego Garbodora DEX z Eviolite. Ile bierzemy Prizów?
A. Bierzemy 1 priz, gdyż Garbodor nie jest Pokemonem EX
B. Bierzemy 2 prizy, gdyż Garbodor traktowany jest jak Pokemon EX
C. Bierzemy 2 priz, gdyż najpierw pokemon jest knocked out, a potem dopiero bierzemy prizy.
D. Bierzemy 1 priz, gdyż najpierw zadajemy obrażenia i bierzemy prizy, a dopiero potem Pokemon jest Knocked out.


Oczywiście dobrą odpowiedzią jest odpowiedź D, gdyż Garbodor podczas brania prizów jest na stole, a dopiero później jest Knocked out, to znaczy, że podczas brania Prizów ability Lugii EX jest zablokowane. Widać to najlepiej grając na PTCGO!, gdzie pokemon leży na stole, dpóki przeciwnik nie weźmie prizów.

Mam nadzieję, że pomogłem, taka odpoweidź przynajmniej wydaje mi się prawidłowa

I TYLE XD

3

Odp: Pytania do Quizu BW-on

Używaj spoilerów wink. Kesh ja Ci polecę tylko jedno na które nawet PokePOP nie odpowiedział tongue

http://pokegym.net/forums/showthread.php?t=173871

Poza tym więcej znajdziesz w dziale Ask the rules team. Oczywiście nie każde pytanie będzie dobre, ale jest takowych kilka wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

4

Odp: Pytania do Quizu BW-on

Qzin, to chyba nawet w książeczce do theme-decków jest napisane, że

+ pokaż spoiler

Pierwszy pokemona wystawia gracz który rozpoczyna następną turę?

Na pewno był casus na compendium.

5

Odp: Pytania do Quizu BW-on

Chyba bardziej chodzi o dalsze punkty tego pytania - zwłaszcza 3 jest ciekawy.

+ Moja propozycja

Raikou EX DEX z dołączonymi dwoma Lightning Energy BW i Prism Energy NXD używa drugiego ataku. Czy gracz musi odrzucić od niego Prism Energy?

  • Nie, bo podczas ataku gracz może wybrać, że Prism Energy ma typ inny niż elektryczny.

  • Nie, ponieważ Prism Energy nie jest podstawową (basic) energią elektryczną.

  • Tak, ponieważ Prism Energy zapewnia jednocześnie wszystkie typy, w tym elektryczny.

Z tekstu na Prism Energy: "this card provides every type of Energy" - zatem atak Raikou EX "widzi" ją jako elektryczną i musi być odrzucona.

Pełna analogia, gdyby zamiast Raikou EX był Landorus EX BC.

I jeszcze jedno:

+ Tym razem trochę trudniejsze?

Na aktywnej Pozycji Mew EX DGE z Blend Energy GRPD, na ławce Celebi EX BC i wyewoluowany Ivysaur DEX, u przeciwnika wyewoluowany Combusken DEX. Czyjego ataku może użyć Mew EX?

  • Nie może użyć ataku ani Bulbasaura, ani Torchica, ponieważ są to karty, z których są wyewoluowane odpowiednio Ivysaur i Combusken, a nie Mew-EX.

  • Nie może użyć ataku Torchica, za to może użyć ataku Bulbasaura, ponieważ Ability Celebiego-EX obejmuje tylko Pokemony gracza posiadającego go w grze.

  • Może użyć zarówno ataku Bulbasaura jak i Torchica, ponieważ ma dostęp do wszystkich ataków w grze, a dzięki Celebiemu-EX także tych z preewolucji.

Po pierwsze Ability Celebiego-EX działa tylko na Pokemony wyewoluowane, którym nie jest Mew-EX. Po drugie Mew-EX może użyć ataku dowolnego Pokemona w grze, zaś ani Bulbasaur, ani Torchic nie są Pokemonami w grze - Ivysaur i Combusken są. Biedny Mew-EX może użyć tylko Double Kick Combuskena... lub własnego Replace.

6

Odp: Pytania do Quizu BW-on

Dokładnie o 3 podpunkt tamtego pytania mi chodzi ;]. Generalnie stawiałbym że pierwszy ciągnie nagrodę gracz, którego będzie teraz tura.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

7

Odp: Pytania do Quizu BW-on

Jeśli jeszcze są potrzebne pytania:

+ pokaż spoiler

Cobalion EX PS z dołożoną jedną energią kontra Beartic (Plasma) PS z dołożoną Plasma Energy PS. W grze jest Plasma Frigate PS. Posiadacz Cobaliona EX zagrywa PlusPower PL i atakuje. Ile obrażeń należy położyć na Bearticu?

  • 30

  • 40

  • 70

  • 80.

Najpierw jest kalkulacja obrażeń, a dopiero potem efekty ataku, takie jak odrzucenie Specjalnej Energii. W trakcie kalkulacji na Beartica działa jeszcze efekt Plasma Frigate, czyli Cobalion EX zrobi więc tylko 30+10 za PlusPower: w sumie 40 obrażeń.

+ Tu będą tylko 2 odpowiedzi do wyboru sad

Zoroark BW kontra Scizor BC. W poprzedniej turze Zoroark skopiował Slashing Strike Scizora. Czy w tej turze może skopiować Slashing Strike?

  • Tak

  • Nie

Efekt na Zoroarku zabrania mu używać ataku "Slashing Strike", tymczasem my deklarujemy atak "Foul Play", co nie jest zabronione. Możemy więc skopiować atak Scizora.

Jeszcze miałem pomysł na sytuację Golurk DGE kontra coś z atakiem a la Bulk Up, ale jedyny obecnie posiadacz takiego ataku pada od Devolution Puncha tongue . A nie widzę sensu dorzucać miliona kart na stół by taka sytuacja miała szansę zaistnieć.