Temat: TOP5x4 czyli Najlepsi Gracze Polski - Odcinek 2 Kraków

Hej wszystkim ponownie, z tej strony Matilol i zapraszam na drugi odcinek serii TOP5x4. Tym razem przyjrzymy się dokładnie miastu Kraków, organizatorowi aż 7 z 13 turniejów o Mistrzostwo Polski czyli popularnych OTP. Ze stolicy Małopolski mamy również trzech różnych mistrzów Polski, więc bez zbędnego owijania zapraszam na ranking smile.

Miejsce 5 - Panda

Znany z: Trevenant BREAK BKP, Klinklang (Plasma) PS
Osiągnięcia: TOP4 na OTP 2016, zwycięstwa w turniejach w Bielsku i Krakowie
Opis: Zaczniemy najmniej Krakowsko czyli Panda z Bielska. Do końca bił się u mnie o piąte miejsce ale ostatnie OTP zadecydowało że załapał się na listę. Panda znalazł talię która mu spasowała i pozwoliła wygrać Swissa na OTP 2016 i przegrać dopiero w półfinale ze zwycięzcą całego turnieju. Ogólnie grając z Pandą można spodziewać się naprawdę wszystkiego. Gracz ten jest popularny z kombinowania nad absolutnie każdą kartą i nie boi się przyjść na turniej z deckami które w teorii nie mieszczą się nawet w Tier3. Tylko z pamięci mogę wymienić deck na Delphox BREAK FCO, którym wygrał jeden z ostatnich turniejów w Krakowie czy Medicham PCL-2/Regirock EX FCO z turnieju w Katowicach krótko po OTP. Gracz z potencjałem na wyższe miejsce, ale na razie wystarcza mu zabawa karcianką zamiast kompletne tryhardowanie wink.
Ciekawostka: Panda jako jeden z niewielu dba o swoją decklistę na większych turniejach - zawsze na każdej musi pojawić się Pancham jako ulubiony Pokemon smile.

Miejsce 4 - Legends

Znany z: Reshiram BW, Typhlosion HGSS-2, Gengar SF
Osiągnięcia: 2 miejsce w Wakacyjnej Lidze Pokemon w Krakowie 2011, (Link z informacjami), liczne wygrane i wysokie miejsca w turniejach Krakowskich.
Opis: Tutaj cofnięcie się o kilka lat czyli Legends. Grał bardzo regularnie na turniejach Krakowskich w 2011, sporo wtedy wygrywał i rywalizował z Qzinem i Zgredkiem na każdym spotkaniu o pierwsze miejsca. Na początku grywał trochę Beautifly PL i zajmował miejsca w środku stawki. Później po zmianie formatu przesiadł się na tyRama i w tamtym okresie naprawdę w mojej ocenie dominował i zasłużył na 4 miejsce. Niestety przez swój młody wiek i dosyć troskliwych rodziców nigdy nie mógł pojechać na OTP i zmierzyć się z graczami z innych części Polski.
Ciekawostka: Legends przez krótki okres czasu przynosił na spotkania swoją maskotkę Blastoisa. Irytowało to innych graczy niesamowicie, więc pojawił się wtedy zakaz dla maskotek w Krakowie smile.

Miejsce 3 - Qzin

Znany z: Dark Vileplume TR, Vileplume UND, Vileplume AOR, Gengar Lv.X A, Stoutland BC
Osiągnięcia: Wygrana w OTP 2004, TOP4 na OTP 2005, TOP 8 na OTP 2010 i 2012, TOP8 na KMP 2012, TOP8 na European Challenge Cup w Arnhem w 2013 i TOP 32 w 2014.
Opis: Podium rozpoczyna najbardziej utytułowany człowiek w Krakowie czyli Qzin. Każdy kto gra w karciankę od kilku lat kojarzy tego gracza. Wielka legenda, gra praktycznie nieprzerwanie od początku istnienia polskiej sceny czyli 2003 roku, mnóstwo świetnych wyników na przestrzeni lat. Dlaczego dopiero trzecie miejsce? Tutaj miałem największy problem z ustawieniem pozostałej trójki ale zdecydowałem się na taką kolejność. Qzin wykręcał swoje najlepsze rezultaty taliami blokującymi w jakiś sposób przeciwnika. Niestety przez jakiś taki nazwę to wstręt do tier1 i 2 nigdy nie mógł wyrobić w sobie powtarzalności do wygrywania. Talie kontrujące czasem były zbyt kontrujące i futurystyczne, więc tutaj tylko 3 miejsce o włos od drugiego.
Ciekawostka: W formatach około 2010 i 2011 roku modne były różne warianty Gengara. Nazwy były różne - CurseGar, LostGar czy VileGar. Qzin opatentował jednak nazwę QzinGar - talia "kontra na wszystko" w której ponad połowa kart to karty pokemonów otarła się o topy w 2011 roku. Były w niej oczywiście Gengary, między innymi Gengar A.

Miejsce 2 - Rexio

Znany z: Reshiram BW, Zekrom BW, Gallade PS
Osiągnięcia: TOP 8 na Prague European Cup 2011, 2 miejsce na OTP 2013 i 2015, TOP8 na OTP 2010, 2012, 2014 i 2016, TOP8 na KMP 2012.
Opis: Najbardziej solidny na przestrzeni lat, osobisty idol i faworyt do wygrania OTP od początku mojej przygody z PTCG czyli Rexio. Gracz ten na turniejach Krakowskich nie dominuje specjalnie, ale całkowicie odpala się na mistrzostwach Polski. Odnośnie talii Rexio bardzo często decyduje się na obecnego BDIFa (Best deck in format), i dodaje do tego jakieś swoje niespodzianki (Cobalion NV w jego wariancie tyRama z 2012 roku). Jest przy tym powtarzalny co pokazuje fakt że trafia do top 8 na OTP od 6 lat z jedną przerwą. Ma też sukcesy poza granicami kraju, jego ZPST poszalał w Pradze w 2011 roku i zrobił wtedy pierwsze topki z wszystkich polskich graczy na europejskich turniejach. Rexio nie wygrywa niestety mojego zestawienia w Krakowie, ponieważ mimo sporych osiągnięć zawsze brakuje mu odrobiny szczęścia żeby zdominować całkowicie. Potencjał niewyczerpany jak to rapował Magik, kibicuję ogromnie żeby w końcu zdobył pierwsze Mistrzostwo Polski.
Ciekawostka: W artykule z 2012 roku na stronie popularnego wtedy Esy Juntunena Rexio został uznany "najbardziej respektowanym" graczem w Polsce jako jedyny na tamten moment uczestnik topek w europejskim turnieju - http://thedeckout.blogspot.com/2012/02/ … oland.html

Miejsce 1 - Adrian Pałetko

Znany z: Flareon (Plasma) PLF, Vespiquen AOR, Night March
Osiągnięcia: Wygrana w OTP 2015, TOP8 na OTP 2007,2008 i 2016.
Opis: W końcu najwyższy stopień podium, czyli jakiś Adrian z Krakowa smile. Całkiem poważnie, AdrianP moim zdaniem jest najlepszym graczem PTCG w Krakowie. Po kilkuletniej przerwie z karcianką wrócił i praktycznie od razu zaczął prezentować wysoki poziom. Świetna kontrola zasobami talii, idealnie dobrana taktyka na każdy matchup no i sporo sporo umiejętności. Każdy który miał przyjemność grać z Adrianem wie o czym mówię. Z decków najbardziej leżą mu ostatnie pokemonboxy, które wykorzystują masę różnych pokemonów na większość talii. Pozostałe wyrzuca się do discardu żeby naładować takie ataki jak Vengeance Flareona czy Bee Revenge Vespiquen. Adrian wygrywa u mnie ranking, ponieważ zawsze wykorzystuje najmniejsze błędy przeciwnika i wygrywa "fair", bez żadnych locków czy donków. Ogrywa oponenta cały mecz, nagroda po nagrodzie, dlatego póki co, pierwsze miejsce.
Ciekawostka: Absolutnie każdy mecz który kiedykolwiek zagrałem z Adrianem (4/4) był na pierwszym stole, czyli na miejscu gdzie są osoby z najlepszym obecnie wynikiem. Wniosek - chcesz się z nim zmierzyć = musisz się napracować smile.

To by było na tyle jeśli chodzi o Kraków. Sporo osób mi się tutaj nie zmieściło do rankingu, sporo miejsc jest naprawdę na styku więc zapraszam do dyskusji. Serię na razie zawieszam, możliwe że pod koniec września/na początku października pojawi się Odcinek 3 czyli szeroko pojęty Śląsk. Pozdrawiam, Matilol wink.

"Clear voice, good jokes."

2

Odp: TOP5x4 czyli Najlepsi Gracze Polski - Odcinek 2 Kraków

Nie mam za dobrych danych z ostatnich lat ale pierwszą trójkę ustawiłbym tak samo:)
W ogóle to myślę, że osiągnięcia właśnie z tych kilku lat wstecz są znacznie więcej warte od tych z przed dekady i jeszcze dawniej. Poziom się wyrównał, łatwiej o karty, łatwiej o wiedzę z internetu. Seria zwycięstw jest już czymś rzadkim a na pewno dużo trudniejszym do wykonania niż na przykład 10 lat temu.

Podziękowali za posta: adriank1, Matilol

3

Odp: TOP5x4 czyli Najlepsi Gracze Polski - Odcinek 2 Kraków

Świetny artykuł Mati smile Ja również się zastanawiałem czy w tym roku ktoś podgryzie dwójkę absolutnych dominatorów z Krakowa którzy rozdali między siebie finał na OTP2015, ale jakoś tak się stało, że się udało.

Legends to dla mnie niespodzianka, no ale jak się zastanowić to grał nieźle smile Tak czy siak - ma Kraków swoje osobistości i to daleko spoza tej piątki, nigdy z żadnych Krakowiakiem nie grało mi się łatwo.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: Matilol

4

Odp: TOP5x4 czyli Najlepsi Gracze Polski - Odcinek 2 Kraków

Matilol napisał/a:

To by było na tyle jeśli chodzi o Kraków. Sporo osób mi się tutaj nie zmieściło do rankingu, sporo miejsc jest naprawdę na styku więc zapraszam do dyskusji. Serię na razie zawieszam, możliwe że pod koniec września/na początku października pojawi się Odcinek 3 czyli szeroko pojęty Śląsk. Pozdrawiam, Matilol wink.

Nie żebym narzekał, ale świetnie się to czyta i ja wciąż czekam na następne części.

To wszystko niestety prawda.

Podziękowali za posta: McLer, Kakel, velfa

5

Odp: TOP5x4 czyli Najlepsi Gracze Polski - Odcinek 2 Kraków

Kars napisał/a:
Matilol napisał/a:

To by było na tyle jeśli chodzi o Kraków. Sporo osób mi się tutaj nie zmieściło do rankingu, sporo miejsc jest naprawdę na styku więc zapraszam do dyskusji. Serię na razie zawieszam, możliwe że pod koniec września/na początku października pojawi się Odcinek 3 czyli szeroko pojęty Śląsk. Pozdrawiam, Matilol wink.

Nie żebym narzekał, ale świetnie się to czyta i ja wciąż czekam na następne części.

Karsie, ale wiesz, że z przytoczonego przez Ciebie fragmentu nie wynika rok? Więc równie dobrze może chodzić o koniec września/początek października 2017 roku.

Dla przyjaciół i ludzi z Wrocławia Kacper. Dla reszty Kacper lub jeżeli ktoś woli to Kacper, ewentualnie "ten co poskramia Crobaty i Wobbuffety".
Jeżeli szukasz mojego ELO, to jestem wpisany jako Kacper (z Wrocławia).

Podziękowali za posta: Kars

6

Odp: TOP5x4 czyli Najlepsi Gracze Polski - Odcinek 2 Kraków

Jestem w trakcie trzeciej części (ale nie tak w trakcie jak w trakcie raportu z OTP 2013) więc proszę się nie niepokoić smile .

"Clear voice, good jokes."

Podziękowali za posta: Kars

7

Odp: TOP5x4 czyli Najlepsi Gracze Polski - Odcinek 2 Kraków

Stałem sie wielkim fanem Qzina po przeczytaniu ciekawostki o nim. Czy bylbys w stanie sprecyzowac ten deck?

8

Odp: TOP5x4 czyli Najlepsi Gracze Polski - Odcinek 2 Kraków

Matilol napisał/a:

Jestem w trakcie trzeciej części (ale nie tak w trakcie jak w trakcie raportu z OTP 2013) więc proszę się nie niepokoić smile .

<chrząka znacząco>

To wszystko niestety prawda.

Podziękowali za posta: adriank1, Matilol