26

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Przepraszam jesli ktos jeszcze o ospamieta gdyby ten brazylijczyk przed chwilą nie poświęcil shaymina na dwie przedostatnie prize karty a poswiecil vespiqueen to nie mialby przypadkiem szans wygrac?

27

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Bulbinek napisał/a:

Nie udało się, ale Piterr i tak zrobił coś wielkiego, a co więcej, grając do końca, "wyciągnął" 4/3/1, czyli naprawdę przyzwoity wynik. Zresztą on już i tak przeszedł do historii smile. A za rok na Worldsy jedziemy wszyscy xP!

Nie potrzebujemy niemieckiej poprawności politycznej. Nazwijmy rzeczy po imieniu. 4/3/1 jest beznadziejnym wynikiem jeżeli jedzie się na turniej po to, żeby wygrać. Nie zmienia to faktu, że sama możliwość wyjazdu do San Francisco to bardzo dużo i bardzo fajnie, że mu się udało. Niesamowite, że chciało mu się tak jeździć po europie i super, że Manectrici zrobiły wtedy robotę smile

Panda's Strona

Podziękowali za posta: Piterr

28

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Panie i panowie, cuda! Mega Audino wygrywa Worldsy! MEGA AUDINO WYGRYWA WORLDSY! #BAEDINO2016! Tłumy szaleją!

29

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Co za różnica, który deck. Wszystko i tak zależy od szczęścia. Chociaż są i dobre strony tego, może gęby się zamkną tym wszystkim krzykaczom z virbanku, którzy jadą po wszystkich teoretycznie non-competitivach.

Podziękowania za transakcje dla: Adrian22, adriank1, Aveross, Babidi, Banzail, Bidulek, Bulbinek, Fosgen_2004, Inumaru, Kakel, Kars, Kicek91, kixos, Koga, konradmadry, Krizz, Lesiu, Lokolin, mcszuwacz, Piterr, Schen, ShrimpCards, sikorkatrol, szymon.przybyl, wexegon01, X-Wing666.

30

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

kordian222 napisał/a:

Co za różnica, który deck. Wszystko i tak zależy od szczęścia. Chociaż są i dobre strony tego, może gęby się zamkną tym wszystkim krzykaczom z virbanku, którzy jadą po wszystkich teoretycznie non-competitivach.

Jak zależy od szczęścia to dlaczego w topkach tyle razy nazwiska się powtarzają? tongue

Podziękowali za posta: arturomod, Piterr

31

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Bo jedni mają więcej szczęścia niż inni lol

Podziękowania za transakcje dla: Adrian22, adriank1, Aveross, Babidi, Banzail, Bidulek, Bulbinek, Fosgen_2004, Inumaru, Kakel, Kars, Kicek91, kixos, Koga, konradmadry, Krizz, Lesiu, Lokolin, mcszuwacz, Piterr, Schen, ShrimpCards, sikorkatrol, szymon.przybyl, wexegon01, X-Wing666.

32

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

kordian222 napisał/a:

Co za różnica, który deck. Wszystko i tak zależy od szczęścia. Chociaż są i dobre strony tego, może gęby się zamkną tym wszystkim krzykaczom z virbanku, którzy jadą po wszystkich teoretycznie non-competitivach.

Szczerze mówiąc, to gość miał naprawdę skrzywiony mózg (jak i jego kolega z  Japonii, który również walczył dzielnie), żeby wyskoczyć z pudełka zwykłych decków i zagrać skutecznie na czymś, co nigdy nie było nawet poważnie rozważane. Ktoś po prostu pokminił, że na turnieju będzie fura night marchów na których Audino zbiera 3 prizy na turę (lysandre na shaymina + 50 w mew/joltika), a ciężkie talie wycofały się bo night march, więc mega będzie trudniej zabić.

Jasne, siedmiorundowy turniej, więc jest w nim dużo przypadku. Ale dziwnym trafem, oba BDIF'y które ledwo do topek się zmieściły, odpadły w ćwierćfinałach.

No i jeszcze jedno - gość nie za bardzo miał skąd zerżnąć rozpiskę. Ogromny plus za kreatywność.

Także jak sądzę ja: trochę szczęścia + trochę dobrego pomysłu + trochę deckbuildingu + dużo skilla.

A non-competetive talie są super smile Z doświadczenia wiem, że im bardziej idę w metę, tym gorzej mi idzie.

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer

33

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

DarkIntegral robił ten deck tuż po wyjściu FC, ale wtedy nie był jeszcze Megearna EX, więc mechanika była trochę inna.

Podziękowania za transakcje dla: Adrian22, adriank1, Aveross, Babidi, Banzail, Bidulek, Bulbinek, Fosgen_2004, Inumaru, Kakel, Kars, Kicek91, kixos, Koga, konradmadry, Krizz, Lesiu, Lokolin, mcszuwacz, Piterr, Schen, ShrimpCards, sikorkatrol, szymon.przybyl, wexegon01, X-Wing666.

34

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Miśki, nie mylcie talii "non-competitive" z "rogue". Nie każda talia jest Night Marchem czy Greninją, ale jeśli widzę talię, w której gdyby zamienić 4-3 Mega Audino + Spirit Linki na jakiegokolwiek powszechnie akceptowalnego Mega (np. Mewtwo) wszyscy pokiwaliby głową i przeszliby dalej to jak dla mnie ona jest jak najbardziej "competitive". Wiele rzeczy nie podoba mi się w karciance od paru lat, ale jedna, która jest super to jak wiele talii jest na podobnym poziomie. Przez ostatnie ponad rok "znikąd" pojawiły się takie talie jak Wailord, Entei/Charizard, Mega Mewtwo czy Darkrai/Giratina. Każda z nich była złożona, żeby wygrać turniej, czyli spełniała jedyny warunek, żeby talia była "competitive". Houndoomów też nie złożyłem na OTP wyłącznie dlatego, że lubię tego Pokemona tongue .

A jeśli dobrze kojarzę i DarkIntegral to jest ten koleś z YT, który składa talie na dosłownie wszystkim to trudno, żeby w końcu nie trafił na zwycięzcę Worldsów, nieważne co wygra xD .

Podziękowali za posta: Panda, Yabol

35

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

To właśnie ten gość. Chodzi mi tylko o to, że pamiętam jak były krytykowane takie decki. Cytaty typu: "weź się za jakąś poważną talię", "zrób coś nowego z NM albo Vespi" itp. Mnie generalnie wkurza jak meta składa się w 80% z tych samych decków - jest tyle ciekawych kart. Dlatego oglądam ten kanał.

Podziękowania za transakcje dla: Adrian22, adriank1, Aveross, Babidi, Banzail, Bidulek, Bulbinek, Fosgen_2004, Inumaru, Kakel, Kars, Kicek91, kixos, Koga, konradmadry, Krizz, Lesiu, Lokolin, mcszuwacz, Piterr, Schen, ShrimpCards, sikorkatrol, szymon.przybyl, wexegon01, X-Wing666.

36

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Bo słabi gracze składają to, co wygrywa, a dobrzy gracze składają to, co pokonuje wygrywające talie. A myślę, że komentują głównie słabi gracze ;D .

Podziękowali za posta: arturomod, Kars, mcszuwacz

37 (edytowany przez Panda 2016-08-23 18:34:35)

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

kordian222 napisał/a:

To właśnie ten gość. Chodzi mi tylko o to, że pamiętam jak były krytykowane takie decki. Cytaty typu: "weź się za jakąś poważną talię", "zrób coś nowego z NM albo Vespi" itp. Mnie generalnie wkurza jak meta składa się w 80% z tych samych decków - jest tyle ciekawych kart. Dlatego oglądam ten kanał.

Pooka złożył Wailordy parę miesięcy zanim wygrały one Nationalsy USA. Co z tego, że jego koncept był inny. Złożył. Sam ten fakt niczego nie dowodzi. DIG złożył też Steelixy, Mega Mewtwo i gazylion innych talii. Co innego koncept (połączenie pokemonów) a co innego dobra talia. Jak ktoś robi 3-4 video tygodniowo to siłą rzeczy kiedyś trafi na ciekawe połączenie pokemonów (patrz jeszcze Mario z CCG Castle). Oglądałem kilka video DIG i nie natknąłem się jeszcze u niego na dobrze złożoną talię. Podejrzewam, że nie widziałem jeszcze wszystkich jego filmików, ale jest to podyktowane tym, że za każdym razem jak go słyszę to otwiera mi się nóż w ręce i mam ochotę komuś zrobić krzywdę. Ten kanał zdecydowanie mi nie służy smile

Nie wiem, gdzie słyszałeś hasła "weź się za jakąś poważną talię" czy "zrób coś nowego z NM albo Vespi" ale chętnie się dowiem. W Krakowie każdej nowej osobie na początku polecaliśmy coś pokroju NM albo Vespi ponieważ taki deck bez Shaymin nie wymagał dużych nakładów pieniędzy. Dużym plusem jest to, że bardzo łatwo wyciągnąć z tych decków 60-70%.

Podobnie jak w przypadku finału Natsów USA w zeszłym roku, tak i w tym uważam, że Worldsów nie wygrało Audino ale Shintaro Ito zarówno swoim deckbuildingiem jak i skillem. Szczęście podczas wspinania się po drabince swissa też miało tu znaczenie smile

Kakel napisał/a:

Bo słabi gracze składają to, co wygrywa, a dobrzy gracze składają to, co pokonuje wygrywające talie. A myślę, że komentują głównie słabi gracze ;D .

Ja widzę różnicę między dobrym graczem i dobrym deckbuilderem. Znam sporo takich przykładów z różnych karcianek, gdzie ludzie składali bardzo dobre talie ale niewiele nimi osiągali, podczas gdy inni takimi samymi taliami wygrywali regionalsy. Miedzy innymi dlatego w różnych karciankach formują się ekipy graczy, którzy razem budują talie i je testują. To nie jest tak, że nagle paru losowych Japończyków wpadło na pomysł, że złożą coś na Audino. Tak samo jak rok temu kilku nie znających się randomów nie wpadło na złożenie mill decku na Wailordzie. smile

38

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Panda napisał/a:

Oglądałem kilka video DIG i nie natknąłem się jeszcze u niego na dobrze złożoną talię.

Mógłbym się w tym miejscu spytać co należy uważać na dobrze złożoną talię, albo skąd takie wnioski skoro w meczach turnamentowych na PTCGO większość dobrze się prezentuje, ale chyba pora tutaj uciąć dyskusję. Nagle okazuje się, że mamy samych specjalistów od budowania decków i krytyków, a jeden Piterr leci na Worldsy.

Podziękowania za transakcje dla: Adrian22, adriank1, Aveross, Babidi, Banzail, Bidulek, Bulbinek, Fosgen_2004, Inumaru, Kakel, Kars, Kicek91, kixos, Koga, konradmadry, Krizz, Lesiu, Lokolin, mcszuwacz, Piterr, Schen, ShrimpCards, sikorkatrol, szymon.przybyl, wexegon01, X-Wing666.

39

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Panda napisał/a:
Kakel napisał/a:

Bo słabi gracze składają to, co wygrywa, a dobrzy gracze składają to, co pokonuje wygrywające talie. A myślę, że komentują głównie słabi gracze ;D .

Ja widzę różnicę między dobrym graczem i dobrym deckbuilderem.

Nie chodziło mi tu o deckbuilding, tylko o wybór talii (metagaming). Jak w pierwszym tygodniu Regionalsy wygra Yveltal, to kiepscy gracze skopiują sobie najbardziej utytułowaną rozpiskę jaką znajdą i nią przyjdą w drugim tygodniu, a dobrzy gracze będą się tego spodziewać i złożą coś, co będzie ogrywało Yveltala, a najlepiej też najpopularniejszą kontrę na Yveltala. Ewentualnie, jeśli przyjdą znowu z Yveltalem to z inną rozpiską, lepszą na mirrory. Nie rozumiem zatem zupełnie w jaki sposób twój post jest odpowiedzią na mój.

kordian222 napisał/a:

Nagle okazuje się, że mamy samych specjalistów od budowania decków i krytyków, a jeden Piterr leci na Worldsy.

Nie rozumiem bulwersu; wszyscy, którzy z tobą dyskutowali poza Serpensem mają na koncie półfinał OTP. Bez jeżdżenia za granicę po punkty na Worldsy (na co nie wszyscy mają pieniądze, czas i ochotę) trudno się pochwalić czymś lepszym.

Podziękowali za posta: Anders

40

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Kakel napisał/a:
Panda napisał/a:
Kakel napisał/a:

Bo słabi gracze składają to, co wygrywa, a dobrzy gracze składają to, co pokonuje wygrywające talie. A myślę, że komentują głównie słabi gracze ;D .

Ja widzę różnicę między dobrym graczem i dobrym deckbuilderem.

Nie chodziło mi tu o deckbuilding, tylko o wybór talii (metagaming). Jak w pierwszym tygodniu Regionalsy wygra Yveltal, to kiepscy gracze skopiują sobie najbardziej utytułowaną rozpiskę jaką znajdą i nią przyjdą w drugim tygodniu, a dobrzy gracze będą się tego spodziewać i złożą coś, co będzie ogrywało Yveltala, a najlepiej też najpopularniejszą kontrę na Yveltala. Ewentualnie, jeśli przyjdą znowu z Yveltalem to z inną rozpiską, lepszą na mirrory. Nie rozumiem zatem zupełnie w jaki sposób twój post jest odpowiedzią na mój.

W takim razie źle zrozumiałem Twoją wypowiedź. Moja wina. Przepraszam.
Myślałem, że twoja wypowiedź dotyczy samego procesu składania talii. Nie przypuszczałem, że wybiegasz w przewidywanie metagame. W takim kontekście rzeczywiście masz rację!

Panda's Strona

Podziękowali za posta: Kakel

41

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz istotną przy budowie talii - czas i miejsce budowy danej talii oraz zmiany, które się od niego uzależnia.

Przykład Wailorda - Pooka złożył Wailorda w Bad Deck Monday na długo przed US Natsami. Kozak! Ale koncepcja była zbyt słaba na cokolwiek, więc potraktowano to jak dla zabawy.

Później meta trochę się zmieniła - przesunęła dość mocno w kierunku Seimitoadów, Metalowych Rayquaz i nawet M Manectriców (to był szczyt tego pomysłu). I co? Enrique Avila oraz parę innych osób którym poszło nieco słabiej składają zupełnie nową talię na Wailordach oraz Suicune'ach stallujących wszystko w formacie. Tę talię znajdziecie tutaj: http://www.pokemon.com/us/play-pokemon/ … s/masters/

Wydawało się, że to koniec Wailordów. Bunnelby PCL-2 jako straszna kontra skutecznie odstraszył większość graczy którzy chcieli zagrać wielorybami... A przynajmniej tak by się wydawało. Ci, którzy chcieli coś ugrać, wtechowali Landorus EX BC oraz trzy walczące energie. Działało! Na worldsach można było zobaczyć talie na Wailordach, gdzieś w połowie tabeli - przyzwoicie, jak na deck na którego praktycznie pewną kontrę po US Natsach trzymali absolutnie wszyscy.

Wydawało się, że historia Wailordów kończyła się tutaj - Bunnelby zrobił się popularniejszy, wprowadzono również jakieś wtasowarki typu sacred ash lub super rod, żeby na wszelki wypadek go wtasować. Martwy Wailord... stał się jeszcze bardziej martwy.

A przynajmniej tak by się mogło wydawać. Po ponad pół roku totalnej ciszy na ten temat, kiedy meta przeniosła się w tematy Night Marchowo - Vespiquinowo - Zoroarkowo - Manectricowe (pozdro Piterr), David Roodhoff przyjeżdża do Paryża na bardzo silnie obsadzone marcowe regionalsy i gniecie wszystkich Wailordami. Ale te nie przypominają już talii Enrique Avili - tym razem gwiazdą jest Durant FLF zrzucający przeciwnkowi karty (lepszy substytut Hugha), na Bunnelby'ego jest Lucario EX FFI, a Suicune z safeguardem zastąpiony został przez Aegislash EX PFO (na bardzo popularne Vespiquen/VIleplume!) oraz Giratina EX AOR (na pojedyncze mega mewtwo).

Ja nawet nie zamierzam zaprzeczać że o ile byłem pełen uznania dla pomysłu Avili, to kopara opadła mi dopiero kiedy zobaczyłem, jak w marcu martwa talia wygrywa finał regionalsów w 8 minut. https://www.youtube.com/watch?v=ovexAKG9NGE

A talia Roodhoffa jest tu: https://www.youtube.com/watch?v=AOt2I8Z_X9A

Wydawało by się, że żaden poważny gracz już nie da się zaskoczyć kolejne pół roku później, gdy koncept był znany, a talie tak szybkie, że Wailord jest po prostu za wolny, żeby nadążyć. Puzzle, Max Elixiry, donki w pierwszej turze, wszechobecne night marche.

No i znowu, prawie. W piątkowe popołudnie tuż przed worldsami, niejaki Gonzalo Fernandez Wailordami ociera się o day 2 wynikiem 5-2-1 (przypomnę, awans dawało 6-2-0, 5-0-3 lub wyżej). Innowacje? 'Stare' Suicuny zostają zastąpione Carbinkami no i doskakują Puzzle of Time BKP / Team Rocket's Handiwork FCO. Prosta koncepcja w odświeżonym wydaniu.

Evidence: http://www.pokemon.com/us/play-pokemon/ … s/popular/

Podsumowując, każdy z tych czterech graczy złożył tę samą talię w innym czasie, a każdy kolejny gracz jeszcze ją ulepszał, nie zatrzymując się na stałej rozpisce! Ktoś wymyślił Landorusa, potem Duranta, Dedenne (kontra na Yveltale - przypis red.), i w końcu powrót do źródeł - Carbink. Czy wszyscy z nich mieli szczęście? Zdecydowanie. Ale gdyby cała czwórka miała wymienić się taliami i każdy miałby nią zagrać w złym czasie, obawiam się, że żaden z nich mógłby nie zdobyć absolutnie nic.

Mam szczerą nadzieję, żę tym (mam nadzieję ciekawym) wywodem udowodniłem, że sam fakt 'złożenia' talii wcześniej niż inni nie świadczy jeszcze o braku maestrii tego, kto zrobił to później. Moim zdaniem to wręcz o niej świadczy, kiedy wszyscy już wiedzą, czego się spodziewać, a i tak przegrywają.

42

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

To ja tylko dorzucę swoje trzy grosze o Dark Integralu. Jest powszechnie hejtowany przez graczy, ale nie przez to "bo nie gra night marchem", tylko przez to, jak składa swoje talie. Jeśli ktoś chce złożyć fundeck na, powiedzmy, serperiorze, czy beheyeemie break - proszę bardzo - ale żeby to jakkolwiek chodzilo, to będą potrzebne 4 vs seekery, których DIG często nie gra wcale - czy porządna linia supporterów - te crapowate nie uczynią jej fajniejszej do gry wink DIG nigdy nie grał na turniejach i deckbuilding ma bardzo kiepski. Oczywiście ma prawo, pewnie, i fajnie, ze czerpie z tego przyjemność. Ale dla nowych graczy szukających dobrych list i wzoru do naśladowania jest niestety bardzo słabą opcją hmm

Obecna liczba Patratów: prawie 600 chyba, potem policzę

Piterr's Strona

Podziękowali za posta: arturomod, Panda

43

Odp: Mistrzostwa Świata Pokemon TCG 2016

Bo to jest kanał bardziej dla funu. Zresztą on sam podkreśla, że nie robi decków z rozpisek tylko przynajmniej je trochę modyfikuje żeby pokazać jak działają. Czasami bez VS Seekerów, czasami bez Shayminów i Octillery.

Podziękowania za transakcje dla: Adrian22, adriank1, Aveross, Babidi, Banzail, Bidulek, Bulbinek, Fosgen_2004, Inumaru, Kakel, Kars, Kicek91, kixos, Koga, konradmadry, Krizz, Lesiu, Lokolin, mcszuwacz, Piterr, Schen, ShrimpCards, sikorkatrol, szymon.przybyl, wexegon01, X-Wing666.