Temat: [NXD-on] Dark Propagation po wyjściu XY, testowany :)

Dzisiaj, grając na spotkaniu deckiem Dark Propagation, zajęłam ostatnie miejsce, ale nie talię winię, jedynie swoje wątpliwe dzisiaj szczęście. Talia wydaje mi się w wielu aspektach dopracowana, wobec tego podzielę się rozpiską, chętnie też przyjmę wszystkie uwagi, ponieważ jest tutaj ogromne pole do popisu w wielu aspektach smile

Oto decklista:

POKEMONY - 21
1x Sableye DEX
1x Yveltal XY
2x Archen PLB/Tirtouga PLB
4x Sneasel PLF/Sneasel NXD
4x Weavile (Plasma) PLF
4x Exeggcute PLF
1x Darkrai EX P_BW
1x Absol (Plasma) PLF
1x Voltorb XY
1x Electrode PLF
1x Mr. Mime PLF

ENERGIE
9x Darkness Energy XY

SUPPORTERY - 12
4x Professor Juniper PLB
4x N DEX
1x Colress PS
1x Bicycle PS
1x Shauna XY/drugi Bicycle
1x Professor's Letter XY

ACE SPEC
Scoop Up Cyclone PLB

ITEMY - 17
4x Ultra Ball PLB
3x Silver Bangle PLB/Muscle Band XY
4x Dark Patch DEX
3x Tool Scrapper DGE
1x Super Rod DGV
1x Level Ball NXD
1x Switch KSS

OMÓWIENIE POSZCZEGÓLNYCH WYBORÓW - UZASADNIENIE I DROBNE UWAGI smile

POKEMONY

- Pokemony Restored

Przyznam się tutaj, że przy konstruowaniu talii w dużej mierze na rozpisce Babidiego sprzed paru miesięcy. Babidi proponował użycie aż PIĘCIU poków ze skamielin, i z takim właśnie składem rozpoczęłam testowanie talii, jednak każda niemalże partia udowadniała, że taka ilość jest mało użyteczna. Co kilkanaście gier usuwałam jednego, zastępując bardziej użyteczną kartą i aż do dzisiejszego spotkania zeszłam do TRZECH. Ostatecznie nawet to okazuje się być górną granicą (rozpiski turniejowe graczy z innych krajów ukazują propozycję używania JEDNEGO), więc chwilowo DWA uważam za sensowną ilość. [Na marginesie - gorąco odradzam używanie Lileep PLB ze względu na kolor karty - dużo szybciej liczy się ilość Exeggcute PLF, kiedy w discardzie nie ma innych myląco zielonych kart. Drobiazg, ale znacząco wpływa na komfort gry.]

- Sneasel NXD/Sneasel PLF

Polecam wymieszać oba rodzaje, może być po połowie, wedle uznania. Każdy ma dość niezaprzeczalne plusy: Sneasel NXD jest w stanie zaatakować za jedną energię, czego nie zrobi Sneasel PLF, za to ten drugi może zaatakować nawet za 60-70 obrażeń, jeśli dołożymy Muscle Band XY lub Silver Bangle PLB. Nice! (jak na podstawkę) big_smile

- Sableye DEX/Yveltal XY

Testowanie zaczęłam z dwoma Sableye DEX, jednak zauważyłam, że w Darkraiach ta karta ma nieco większe pole do popisu. Po pierwsze - gra się tam ich więcej, nawet do CZTERECH, tutaj nikt nie wrzuca więcej, niż DWA, patrząc po dowolnej rozpisce, co zmniejsza szansę ich użycia na początku gry, kiedy to wystawianie ich ma największy sens. Po drugie - tutaj więcej kart mamy w domyśle do wyrzucenia i nie potrzebujemy ich na gwałt z powrotem (jak Pokemon Catcher KSS, Hypnotoxic Laser PS albo toole do Garbodora w DarkGarbo), a poki ze skamielin oraz Exeggcute PLF to urocze maleństwa, których chcemy się po prostu pozbyć do discardu, żeby potem nie musieć za nimi grzebać i móc wykorzystać ich Abilitki w bardziej dogodnym momencie. As easy as that.
W związku z powyższym warto rozważyć Yveltal XY jako alternatywnego aktywa dla wczesnych tur gry, który da kopa talii i jeszcze - przy odrobinie szczęścia - zbije jakieś samotne podstawki. Polecam grać jednego Sableya i jednego Yveltala, z odrobiną szczęścia może zaczniemy grę którymś z nich, a jeśli nie - mamy Balle, a potem Switch KSS lub Abilitkę Darkraia, żeby szybko pozwolić im zabłysnąć smile

- Voltorb XY oraz Electrode PLF

Użyteczności tych kart nie będę kwestionować, Abilitka Electrode PLF mówi sama za siebie. Ta karta pozwala nam ograniczyć w pewnym stopniu (zupełną bez niej w polu) zależność od Supporterów oraz szybciej przemielić talię, co pomaga przy problemach z dokopaniem się do Balli. A Voltorb XY jest po prostu idealną podstawką. Nie zaprzeczam, jego Abilitka może się okazać użyteczna może i raz na 50-100 gier, ale lepsze to - niż nic wink

- Absol (Plasma) PLF

Jest to po prostu doskonała alternatywa, kiedy nie chcemy oddawać dwóch Prize'ów za Darkrai EX P_BW, albo zapełniony Bench przeciwnika zapewni nam dużą ilość obrażeń przy szansie naładowania poka w turę znacznie większej, niż przy Darkraiu.

- Mr. Mime PLF

Przy mecie kipiącej od decków będących wariacjami na temat DarkGarbo i VirGen, Mime nie jest zaskakującym wyborem. Polecam.

SUPPORTERY

Ich niewielka ilość może zaskoczyć, ale... - już tłumaczę. Mielenie talii jest specjalnością naszego Electrode'a, a karty dosłownie wylatują nam z ręki, więc wybór supporterów jest tutaj w 100% dowolny i powinien zależeć od osobistych preferencji gracza. Jednak! Jako, że ten deck jest mocno natechowany na Garbodory, które są jego śmiertelnym wrogiem, N-y są naszym najlepszym przyjacielem, po Junk Hunt'cie czy też nie. Planuję wypróbować Shauna XY - przyznaję się bez bicia, jeszcze mi się to nie udało - ale czuję w kościach, że będzie bardzo przyjemnym dodatkiem smile Wypróbowywałam intensywnie Cassius XY w ilości JEDEN w tym decku, jednak zawsze trafiał się nie wtedy, kiedy był potrzebny, czyli kiedy na aktywa wchodził biedny samotny Exeggcute. Stąd mój wybór -

ACE SPEC - Scoop Up Cyclone PLB

Może zabrzmieć śmiesznie, ale do tego decku pasuje jak ulał. Niestety nazbyt często zaczyna się tutaj niechcianymi pokami, a Dowsing Machine nie jest koniecznością dla Dark Propagation, tak jak jest dla DarkGarbo (tylko Dowsing Machine, ze wszystkich kart, które pojawiają się w tym decku, jest w stanie wygrzebać z discardu felernego Virbanka). Dowsing Machine też tutaj pasuje, jeżeli zależy nam na dodatkowym Tool Scrapper DGE albo Dark Patch DEX - zwykle to po nie będziemy sięgać - ale to już osobna dyskusja... Dla mnie Scoop Up Cyclone to karta, która obroni dla mnie jednego cennego Prize'a, kiedy na stół trafi Exeggcute, i to jest argument, który utrzyma ją w decku jeszcze dłuższą chwilę.

ITEMY

Z "nienaruszalnych" dla mnie kart - dużo Tool Scrapper DGE, dużo Dark Patch DEX i jakieś Silver Bangle PLB. Piłki muszą być, ale niekoniecznie same Ultra Ball PLB. Osobiście lubię mieć też Super Rod DGV, ale nie jest tutaj bezwzględnie konieczny. I tu zaczyna się pole do popisu...

Byłabym wdzięczna za wszelkie uwagi/kontrargumenty, chętnie ulepszę tę talię i wypróbuję ją raz jeszcze - kto wie, z jakim skutkiem... smile

Edit: UWAGA! Powyższa rozpiska różni się kilkoma kartami od talii, którą grałam dzisiaj - zwyczajnie swoje braki koryguję na bieżąco smile Chciałam też dodać, że gra tym deckiem jest niezwykle przyjemna, gorąco polecam smile

Zebranych kart Eevee i Eeveelucji na dzień dzisiejszy:    130/287   --->   45,3%
Gotta catch 'em all! big_smile

There comes a time in every man's life when they must make a choice; Charmander, Squirtle or Bulbasaur. ~ JWittz

2

Odp: [NXD-on] Dark Propagation po wyjściu XY, testowany :)

Spróbowałbym za coś zmieścić town mapa wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.

3

Odp: [NXD-on] Dark Propagation po wyjściu XY, testowany :)

@Qzin nie wiem czy pchanie wszedzie town mapa jest dobrym pomysłem hmm
Co do decku to na pewno ma potencjał. Ma parę trudnych match-upów ale jest zawsze szansa. Sam od jakiegoś czasu mam ochotę tym pograć to potestuję w wersji nienatechowanej na cokolwiek i zapiszę przemyślenia C:

[20:14] Kakel: ja byłem Trollem, co chyba nikogo tu nie dziwi ;p

4

Odp: [NXD-on] Dark Propagation po wyjściu XY, testowany :)

Głównie ze względu na 1-1 electrody i fakt, że Town map pozwala nam tutaj wybrać bonusowe 30 dmgów jak jest potrzebne. (vide jajka z prize'ów)


Sam generalnie nie gram obecnie, choć chciałbym u siebie zmieścić wink.

7 miejsce ECC 2013
19 miejsce ECC 2014
Więcej grzechów nie pamiętam. Za wszystkie lock decki serdecznie dziękuję.