1

Temat: Bronzongi w Expanded

[18:16] adriank1: słyszałem że dzisiaj wujek Babidiasz przjechał się po Karsie jak rozpędzony walec po drodze z kiślu.

^prawda.

Do tego StrikeZone nawaliło z moim Mewtwo, zatem trochę sobie pozmieniałem koncepcję. A że deckbuilder nie jest bynajmniej moim wyuczonym zawodem - i średnio czuję expanded - wyszło mi to, co widzicie poniżej. Przeto zwracam się z uprzejmą prośbą o wytknięcie mi wszelkich błędów i nieprzemyślanych wyborów w niniejszej rozpisce przez każdego, kto wierzy, że nie zaszkodzi swoimi sugestiami.

Poki (15)
3x Bronzong PFO
3x Bronzor PFO
2x Heatran PFO
2x Mewtwo EX LT
2x Aegislash EX PFO
2x Shaymin EX ROS
1x Keldeo EX LT

Energie (11)
7x Metal Energy XY
4x Double Colorless Energy PFO

Support (10)
4x Professor Sycamore PFO
2x Colress PS
2x Professor Birch's Observations PCL
1x Lysandre AOR
1x N DEX

Reszta (24)
4x Ultra Ball ROS
3x VS Seeker ROS
2x Trainers' Mail ROS
2x Level Ball AOR
2x Battle Compressor (Team Flare Gear) PFO
2x Acro Bike PCL
1x Switch ROS
1x Sacred Ash FLF
1x Dowsing Machine PS

2x Muscle Band XY
2x Float Stone BKT

2x Sky Field ROS

Masz uwagi? Pomysły? Przycisk "Napisz odpowiedź" znajdziesz poniżej, na prawo. Z góry dzięki!

To wszystko niestety prawda.

2

Odp: Bronzongi w Expanded

To czego nauczyłem się już dawno - czwarty Bronzor. Oczywiście najlepiej, żeby to był Bronzor NXD, a wtedy Ciężką Piłką łapiesz to samo co level ballem + Heatrana i Aegislasha. Moze uda się je załatwić na miejscu - miej też w pamięci, że Bronzor BKT ma 60 HP, tego łatwiej znaleźć.

Sądzę, że Switcha zamieniłbym za AZ'a. Różne historie chodzą po ludziach, AZ ściąga z pola ciężkie szafy i jest zasobem odnawialnym. Śpiący Keldeo z pewnością będzie już obity, bo zatruty, więc na tym możesz złapać wartość.

Jeśli mówimy już u supporterach, to trzeci Colress zamiast Bircha brzmi jak najbardziej rozsądnie. To też powinno się udać zdobyć. W stalowej talii na SkyFieldach Colress jest key playerem, szczególnie w expanded. Chyba tylko Rexio był w stanie na OTP objechać na jednym...

Z Metacalli chciałem zaproponować Cobaliona EX'a, ale decki na specjalnych energiach coraz lepiej zaczynają się podpierać basicowymi i ta tendencja jeszcze się utrzyma - z resztą, podobno dzisiaj widziałeś jak to działa.

Pozdrawiam smile

adriank1's Strona

Podziękowali za posta: McLer, Kars

3

Odp: Bronzongi w Expanded

Ja bym zrobił tak:

- 2 Shayminy ex bym zamienił na 1 Shaymin ex 1 Jirachi ex. Support w tej talii jest kluczowy, więc warto mieć możliwość wyszukania level piłką potrzebnego w danej chwili supportera. Moim zdaniem korzystniejsza opcja niż dobieranie 2 razy Shayminem ex. Ta talia ma niestety czasem tendencje do zacinania i zalegania kart w ręce.
- Jednego Metwo ex bym zamienił na Dialgę ex. Dwa solidne ataki, przy czym drugi zdolny do wykręcenia 170 z muscle bandem. Tego tu brakuje - atakującego na OHKO exy ze 170 HP.

2 Aegislashe bym chyba zostawił, bo w nich upatrywałbym szansy na walkę z Najt Marszem i Vespiquen. Chociaż Hex Maniac może te nadzieje szybko ukrócić... No, ale zawsze większe szanse ;p
Poza tym są jeszcze 2 Heatrany, które chyba bym również zostawił, bo zawsze to tylko jeden prajz straty.
----------------------------------------
Nie podobają mi się tutaj Acro Bajki, bo dają za mało korzyści. Wywaliłbym je.
Zamiast nich wrzuciłbym Skylę i Brigette. Dalej będę się upierał, że Skyla przy battle compressorach to super karta. Szczególnie, że można ją zamienić w ultra balla i następnie w Shaymina ex, więc wcale nie jest tak szkodliwa w consistency jak ją malują.
Natomiast Brigette umożliwia rozpoczęcie rozgrywki z 3 bronzorami na ławce lub dwoma i Heatranem. W połączeniu z Jirachim ex do wyszukania zawsze, kiedy zechcemy. Dla mnie zbyt kusząca opcja, by nie skorzystać, a wydaje mi się, że jak najszybsze ładowanie pokemonów jest tutaj kluczowe.
W grę wchodzi też Pokemon Fan Club, który w przeciwieństwie do Brigette pozwala wyszukać też Shaymina ex. Osobiście wolałbym jednak pierwszą opcję.

Wyrzuciłbym też Sacred Asha, bo podejrzewam, że w większości gier zalega w ręce. Za niego wrzuciłbym właśnie Bronzora wspomnianego przez Adriana. Ta talia, albo się w porę rozstawi, albo nie, więc sacred ash jest raczej zbędny.

Linia supporterów moim zdaniem ok. Tym razem w przeciwieństwie do porad Adriana colressa bym zostawił w 2 sztukach, bo przy słabym początku wcale nie jest takim super supporterem jak go malują. Kwestia gustu.

Jedynie może 2 Birch 1 N zamieniłbym na 1 Birch 2 N, bo w tej talii początek jest kluczowy. N to na początku zawsze murowane 6 kart, a ta talia w pierwszych rundach raczej nie atakuje by zabić.

Ostatnią zmianą jest wyrzucenie jednego maila i wrzucenie Cobaliona ex. Miłe rozpoczęcie za jedną energię, a i nóż widelec jakieś żaby Ci się przytrafią. Ewentualnie wrzuciłbym jakiegoś innego atakującego:
- druga Dialga ex lub Lugia ex, bo oba są w stanie wykręcić wysokie obrażenia jak już rozstawisz Bronzongi.
Z atakującymi w talii dość blado, więc jeden dodatkowy zawsze się przyda.
Rozważyłbym też czy drugiego maila nie zamienić na czwartego VS Seekera lub drugiego Lysandra.

To chyba tyle.
Powodzenia smile

Podziękowali za posta: Kars

4

Odp: Bronzongi w Expanded

Robert napisał/a:

Dalej będę się upierał, że Skyla przy battle compressorach to super karta. Szczególnie, że można ją zamienić w ultra balla i następnie w Shaymina ex, więc wcale nie jest tak szkodliwa w consistency jak ją malują.

Problem ze Skylą nie leży w tym, że ta karta jest zła, tylko w tym, że Expanded jest tak szybkie, że potrzeba często więcej niż jednej karty na raz. Jak kiedyś z Yabolem obaj graliśmy RayEelsy w późnym BW-onie, to meta stała się tak szybka z Darkraiami EX, Tornadusami EX i Landorusami EX, że zmienił w swojej talii Skyle na Colressy. Na początku nie mogłem tego zrozumieć, ale potestowałem i musiałem przyznać mu rację. A Expanded jest jeszcze szybsze, zwłaszcza jeśli mowa o taliach na Compressorach (chociaż Bronzong akurat potrzebuje chwili żeby się rozłożyć).
Jeśli chodzi o talię, to wrzuciłbym za coś czwartego VS Seekera.

Podziękowali za posta: Kars

5

Odp: Bronzongi w Expanded

W tamtych czasach nie bylo Szejmina. Ja po prostu jestem fanem tej karty w polaczeniu z compressorami i ja bym gral. Czasem potrzeba kilku kart a czasem tej jednej by zadac przeciwnikowi cios po ktorym sie nie pozbiera. Skyla jest nieoceniona w takiej sytuacji. No chyba ze ktos ma tyle szczescia ze zawsze dobiera to co potrzebuje. Ja nie mam wiec wole miec Skyle w zanadrzu. Kwestia gustu wiec Kars ostatecznie zdecyduje by jemu lezalo smile