1

Temat: Poradnik: Jak handlować na PTCGO?

Postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami w kwestii handlowania na PTCGO. Posiadając jakiś podstawowy zbiór kart, trochę wymienialnych boosterów i umiejętnie wykorzystując swoje zasoby można zaprzestać wydawania realnych pieniędzy na zabawę w sieci.
Jak to zrobić?

Ogólne zasady.
1. Należy sobie uzmysłowić, że na PTCGO wiele razy wchodzą nawet najbardziej niespodziewane wymiany. Graczy jest tam mnóstwo, więc należy próbować. Wielu z nich to, kolokwialnie mówiąc, kompletni idioci.
Oczywiście propozycje wymian należy formować umiejętnie, bo inaczej będziemy tylko tracić tokeny.

2. Należy wygospodarować trochę czasu i mieć sporo wirtualnych tokenów. Będziemy stawiać wiele propozycji wymian, a te nie zawsze dojdą do skutku. Rozeznanie rynku oraz znajomość "standardowych" cen kart mają tutaj bardzo duże znaczenie.

3. Należy pozaznaczać karty, które możemy poświęcić na wymianę. W pierwszej kolejności powinny być to karty, które posiadamy w nadmiarze. Trzeba się jednak przygotować, że czasem trafią nam się oferty, gdzie będzie trzeba oddać, kartę, która teoretycznie na wymianę nie jest. Potem ją sobie odzyskamy znacznie taniej.
-----------------------------------------------------------------------------
Sposób handlowania.
1. Pierwszą rzeczą, którą robię jak wchodzę na PTCGO jest rozeznanie czy przypadkiem jakiś nowicjusz nie wystawił dla nas "oferty życia". Jest to bardzo proste i należy użyć wyszukiwarki:
- zaznaczamy ptaszkiem Acceptable Trades Only cobyśmy na pewno mogli daną transakcję wykonać;
- klikamy obok na cards, potem jeszcze raz klikamy na cards
- w wyszukiwarce cards zaznaczamy ptaszkiem:
* I Am Getting
* Format Standard
* Rarity - różowa gwiazdka
* Version - foil
* Expansion set - te które nas interesują (ja z reguły zaznaczam sety Breakthrough, Ancient Origins, Roaring Skies, Phantom Forces, Furious Fists).

Następnie zjeżdżamy do ofert, które pojawiły się w okolicach 8h, 24h i 48h temu. Te najlepsze zazwyczaj szybko znikają, więc jeśli takowa się przytrafi to trzeba wymieniać błyskawicznie. Trzeba się trochę naprzewijać, ale na górze niestety ciekawych ofert na pewno nie uświadczymy.

Sposób zarabiania w ten sposób wymaga bardzo dobrego rozeznania na rynku i cen wszystkich kart... no i trochę szczęścia, że akurat trafi się opłacalną ofertę.
Z ostatnich ofert, które mi przychodzą do głowy to np.:
- 3 Latios Ex za 3 Sceptile ex (3 boostery za 12 boosterów)
- 3 M Mewtwo ex (ten walczący) za 3 M Manectric ex (3 boostery za 12-15 boosterów).

2. Inny sposób zarabiania wymaga trochę mniej doświadczenia, lecz trzeba więcej pracy. Chodzi o zastosowanie staropolskiej zasady: "Taniej kupię, drożej sprzedam".
Tym sposobem możemy handlować praktycznie wszystkim.
Przykładowo:
- kupujemy Mega Gengara ex za 1 booster. Sprzedajemy za 2 boostery.
- kupujemy Mega Manectrica ex i Manectrica ex za 8 boosterów. Sprzedajemy za 10 boosterów. itp. itd.
Handlować można praktycznie wszystkim. Polecam te najbardziej popularne karty, bo obrót nimi jest najbardziej poszukiwany przez graczy.

3. Handlowanie śmieciem.
- uwierzcie mi, że prawie każdy trainerek zdobędziecie za niepotrzebny crap.
Jak potrzebuje uzupełnić kolekcję o trainery zawsze wystawiam aukcje: 2-3 byle jakie uncommony za coś co potrzebuję. Podobnie jest ze specjalnymi energiami. Prędzej czy później bankowo uzbieracie komplety.
- podobnie jest z kartami rzadszymi typu Pyroar, Trevenant, Xerneas, Yveltal. Za nie wystarczy wystawić masówkę:
1 byle jaka karta z gwiazdką, 3 średnio rzadkie i z 6 uncommonów. Prędzej czy później powinno się udać.
- za popularniejsze trainery, czy specjalne energie, typu strong energy, vs seeker, mega turbo czy fairy garden spokojnie można dostać boostera. Warto próbować bo często się udaje. Natomiast samo zdobycie powyższych kart jest śmiesznie łatwe. Czyli po kilku transakcjach 2-3 uncommony można w efekcie wymienić za boostera. Trzeba tylko dużo handlować...
-------------------------------------------------------------------------
Jak stawiać aukcje?
Nie uwierzycie, ale kartą na której dorobiłem się fortuny jest Machamp ex. Jest to karta, którą bardziej doświadczeni gracze traktują jako crap, ale jest też dużo ludzi, którzy jak ją zdobędą myślą, że złapali coś świetnego.
Dlatego właśnie jest odpowiednia do zarabiania. Inną taką kartą jest przykładowo Mega Mewtwo ex walczący. Kosztuje tylko co nic, a daje możliwość zdobycia czegoś wartościowego.

Przykład:
1. Zdobywamy kilka Machampów ex (lub innej karty) do wymian. Bez problemu można go dostać za 1 boostera.
2. Machampy wymieniamy za to czego potrzebujemy. Polecam wystawiać trade Machamp ex + trochę crapu. Oferty w której widnieje Machamp ex + dodatki są częściej przeglądane.
Tym sposobem zdobywałem Viriziony ex, nowego Mewtwo ex, Manectrici ex, Sceptile ex, Cobaliony ex... praktycznie wszystko jest osiągalne prócz Shaymina ex i Landorusa ex.
Hitem przez jakiś czas była u mnie wymiana Machampa ex za Manectrica ex (1 booster za 5 boosterów). Zarobek w czystej postaci.
Ciekawe jest to, że za te 2 boostery zdobędziemy niewiele lepszych kart. Natomiast za 2 Machampy możemy próbować zdobyć niemal wszystko... a przecież to właśnie równowartość 2 boosterków.

Tak więc moi drodzy.
Nazbierajcie tokenów, wyselekcjonujcie zbędne karty i w wolnych chwilach namachajcie opłacalnych dla Was wymian. Próbujcie, a na pewno w prosty sposób powiększycie potencjał kart i ilość swoich decków, którymi możecie zagrać.

Pozdrawiam

Podziękowali za posta: arturomod